Produkcja Disneya, "Ralph Demolka", zdobyła główną nagrodę Annie, honorującą filmy animowane. Film dostał też statuetki w czterech innych kategoriach, co jest dobrą prognozą przed Oscarami. Laureaci tej prestiżowej nagrody później często zwyciężają w kategorii najlepszy film animowany podczas rozdania Oscarów.
"Ralpha Demolkę" uznano za najlepszy fabularny film animowany 2012 roku. Historia Ralpha, słodkiego, ale głupiutkiego giganta z wielkimi rękami, który zaprasza w niezwykłą podróż po świecie gier, okazała się lepsza od "ParaNormana", "Frankenweenie", "Meridy Walecznej" i "Hotelu Transylwania".
Produkcja Disneya została nagrodzona Annie Awards także w czterech innych kategoriach. Statuetkę zdobył reżyser Rich Moore oraz Alan Tudyk, który użyczył głosu Królowi Candy. Triumfowali także autorzy scenariusza i muzyki do "Ralpha Demolki".
Inna disneyowska produkcja "Paperman", która również jest nominowana do Oscara (w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany), zdobyła statuetkę za najlepszą krótkometrażówkę.
Wśród laureatów 40. ceremonii Annie Awards są też inni nominowani do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej - "Avengers" (Oscary 2013: najlepsze efekty specjalne) wygrał za efekty animowane, podczas gdy film "Życie Pi" (Oscary 2013: nominacje w 10 kategoriach, w tym dla reżysera) odebrał nagrodę za animację postaci.
Zaś "Ralph Demolka" ma duże szanse na Oscara w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany. Prestiżowa Annie jest często dobrą prognozą przed nagrodami Akademii - produkcje często później zwyciężają podczas rozdania Oscarów. Tak było choćby w ubiegłym roku - western "Rango" z Johnnym Deppem najpierw zdobył Annie, a później najważniejszą nagrodę filmową świata.
Czarny bohater, który przechodzi kryzys tożsamości
Ralph (głos Johna C. Reilly'a) - jak każdy prawdziwy bohater animacji Disneya - przechodzi kryzys tożsamości. Jest czarnym charakterem 8-bitowej gry zainstalowanej w maszynie stojacej w salonie z automatami. Jego zadaniem jest niszczenie komputerowego miasta. Ma jednak po dziurki w nosie bycia czarnym charakterem w swojej grze i życia w cieniu pozytywnego bohatera, Felixa, który zawsze ratuje każdą sytuację.
Po 30 latach monotonnej harówki i przyglądania się, jak cały splendor i sympatia tłumów przypada rywalowi, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Chcąc odmienić swój los i udowodnić bohaterstwo, potajemnie wkrada się do wnętrza nowej gry, która pojawiła się w salonie. Wszystko się zmienia, gdy potężny wróg zaczyna zagrażać całej wirtualnej rzeczywistości. Czy Ralph zdąży zostać bohaterem, zanim będzie za późno?
Film był hitem amerykańskiego box-office'u, a także ulubieńcem krytyków. "New York Times" ocenił: "To 1,5 godziny kolorów, hałasu i zabawy. Film uczy nas empatii do zwariowanych awatarów, pełen jest dowcipu i autentycznego entuzjazmu dla twórczego potencjału gier".
OSCARY 2013 - Najlepszy długometrażowy film animowany: "Frankenweenie" "Piraci!" "ParaNorman" "Merida Waleczna" "Ralph Demolka"
Autor: am/jaś/k / Źródło: Los Angeles Times, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Walt Disney Pictures