Rynek kryminału w Polsce rośnie z roku na rok - powiedział w "Xięgarni" Irek Grin, szef Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz kurator Europejskiej Stolicy Kultury. Dodał, że festiwal odzwierciedla to, co dzieje się na rynku. - Mamy coraz więcej autorów, coraz więcej tytułów, w tym roku przekroczyliśmy 250 - wyjaśnił.
Specjalny odcinek "Xięgarni" poświęcony był Międzynarodowemu Festiwalowi Kryminału i wręczeniu Nagrody Wielkiego Kalibru.
Irek Grin podkreślił, że impreza z roku na rok ma coraz większą publiczność i do nagrody nominowanych jest coraz więcej pozycji. W 2004 roku, kiedy festiwal startował, oceniane były 3 książki, a do obecnej edycji zgłoszono ok. 250 wydanych w Polsce powieści kryminalnych.
"Polski kryminał zawsze jest zakorzeniony w historii"
Drugim gościem "Xięgarni" był pisarz Wojciech Chmielarz, który w ubiegłym roku zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru. Przyznał, że nie tylko pisze, ale też czytuje kryminały. - Najwięcej można się nauczyć, czytając inne książki - powiedział.
Stwierdził, że polscy pisarze wyspecjalizowali się w szeroko pojętym retrokryminale, głównie w powieściach osadzonych w okresie międzywojennym. - Faktem jest, że polski kryminał zawsze jest zakorzeniony w historii - stwierdził. - Te wątki historyczne w polskich powieściach kryminalnych się bardzo często powtarzają i odgrywają tam niebagatelną rolę.
Nagroda dla pisarzy
Nagroda Wielkiego Kalibru to nagroda literacka przyznawana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji "Trup w szafie" oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Gala odbywa się po raz trzynasty.
W tym roku do nagrody nominowani są: Wojciech Chmielarz za powieść "Wampir", Mariusz Czubaj za powieść "Piąty Beatles", Katarzyna Kwiatkowska za "Zbrodnię w szkarłacie", Jakub Szamałek za "Czytanie z kości", Marta Zaborowska za "Gwiazdozbiór". Remigiusz Mróz został nominowany podwójnie, za książki: "Kasacja" oraz "Zaginięcie".
Laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru są m.in. Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski i Joanna Jodełka.
Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa". "Xięgarnia" w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.
Autor: mw\mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24