Kultura i styl

Kultura i styl

Kościoły są kompletnie puste. Empatia i miłosierdzie nie idą w parze z egoizmem i pogonią za pieniądzem. Czy chrześcijaństwo ma jeszcze jakikolwiek wpływ na ludzi? - pytają autorzy projektu nietypowej instalacji w Kopenhadze.

Gorączka niedzielnej nocy już za nami. Czterdziesty czwarty Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie dobiegł końca w rytmie muzyki lat siedemdziesiątych. Gwiazdy złotej ery disco zapewniły publiczności w Operze Leśnej fantastyczną zabawę.

W ten weekend w Warszawskim hotelu "Gromada" dzieją się rzeczy niezwykłe. Można tu spotkać rycerzy Jedi żywcem wyjętych z "Gwiezdnych Wojen", można trafić na wykład poświęcony potworom z głębin lub sprawdzić swoją wiedzę na temat smoków - trwa Polcon, największy, doroczny zlot miłośników fantastyki.

- Po śmierci Saszy, Zachód już nie będzie zachowywał się tak lojalnie wobec Kremla - uważa wdowa po zmarłym Aleksandrze Litwinience, Marina, która przyjechała do Polski promować film o swoim zmarłym mężu - "Bunt".

Pewności, kto stoi za zabójstwem Aleksandra Litwinienki, nie ma, są tylko przypuszczenia. W mocnym dokumencie "Bunt", Andriej Niekrasow idąc ich tropem dochodzi na Kreml. A przy okazji oskarża współczesną Rosję.

Warsztaty rysunku pod okiem mistrzów komiksu, spotkania z polskimi i zagranicznymi pisarzami, a także targi PopKultury. Wielkimi krokami zbliża się 'Polcon' - największy, ogólnopolski zlot miłośników fantastyki, a jego organizatorzy wierzą, że rozmachem przewyższy wszystkie imprezy tego typu.

W warszawskim Teatrze Na Woli rozpoczyna się w sobotę VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. – Zaprezentujemy różne nurty tej sztuki, również takie, które czerpiąc z klasycznej pantomimy przekraczają jej dotychczasowe granice - powiedział portalowi tvn24.pl dyrektor imprezy, Bartek Ostapczuk.

Było jak w prawdziwym hinduskim kinie. Cały Muranów klaskał, tańczył i śmiał do łez. Pojawienie się na ekranie gwiazd witane było krzykiem, piskiem i... trąbieniem. "Bilet do Bollywood" już po raz trzeci zabrał warszawiaków w podróż do miejsca, gdzie wszystko się może zdarzyć.

William Shakespeare sposobem na wakacje? Tylko w Gdańsku. W ramach akcji "Dolne Miasto górą!" dzieci z tej dość zaniedbanej dzielnicy zbudowały teatr elźbietański, zrobiły koszulki "Być albo nie być" i... nauczyły się chodzić na szczudłach.

Dzielna rodzinka ze Springfield na dużym ekranie nie traci formy. I choć być może ilość fajerwerków i gagów na centymetr taśmy filmowej jest czasem męcząca, ogląda się to świetnie. Dziś film wchodzi do polskich kin.

Dziewięć dni, 18 spektakli wybitnych europejskich i amerykańskich reżyserów oraz happeningi, warsztaty i inne imprezy – od dziś do 11 sierpnia Trójmiasto stanie się miastem Szekspira. To niepowtarzalna okazja, by obejrzeć „Hamleta”, „Króla Leara” czy „Romeo i Julię” w najlepszych światowych adaptacjach.

Skończyła się żałoba narodowa i festiwal filmowy Era Nowe Horyzonty powraca do swojego normalnego trybu. Przez ostatnie trzy dni każdy seans poprzedzała chwila ciszy, a imprezy towarzyszące były odwołane. Kino odbierane było w kontemplacyjnej atmosferze.

Może i Mick Jagger od ponad 40-stu lat bezskutecznie szuka satysfakcji, ale fani Stonesów, którzy przyszli na koncert na Służewcu, już ją znaleźli. Występ legend rocka był po prostu porywający.

Konkurs portalu tvn24.pl "Rozdajemy bilety na The Rolling Stones!" - rozstrzygnięty. Poniżej publikujemy listę zwycięzców w kolejności alfabetycznej.

Już tylko godziny dzielą nas od jednego z największych koncertowych wydarzeń roku. Trwają ostatnie przygotowania do środowego koncertu The Rolling Stones.

W latach 60. byli ikoną buntu i młodzieżowej rewolucji. W 70. i 80. – hedonizmu. Na starość stali się po prostu własną marką, legendą rock’n’rolla. Już w środę 25 lipca The Rolling Stones zagrają na warszawskim Służewcu swój trzeci koncert w Polsce.

Festiwal rozpoczęły dwa mocne, kontrowersyjne, naruszające tabu filmy "4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni" Christiana Mungiu oraz "Irina Palm" Sama Garbarskiego. Finałem pierwszego dnia było muzyczne wydarzenie wielkiego formatu - koncert Marianny Faithfull.