Kultura i styl

Kultura i styl

Krakowski festiwal przesunięty o trzy dni. Z powodu żałoby

O trzy dni, z powodu żałoby narodowej, przesunięty zostanie początek festiwalu Off Camera. Nie będzie pokazu "Ondine" z udziałem Colina Farrella i Alicji Bahledy-Curuś, a pierwsze projekcje, zamiast w piątek 16, odbędą się w poniedziałek 19.

Sędziwy mistrz gitary odwiedzi Warszawę

Już w poniedziałek w Warszawie będzie można usłyszeć, jak gra Jim Hall - jedna z legend jazzowej gitary. Artysta da koncert w ramach cyklu Era Jazzu w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Przeżył Hiroszimę i Nagasaki. Film o "podwójnym Hibaku"

Tsutomu Yamaguchi był jedynym człowiekiem, który przeżył obydwa ataki jądrowe na Nagasaki, jak i Hiroszimę. O zmarłym na początku roku Japończyku powstaje film. Premiera dokumentu "Podwójny Hibaku - testament Tsutomu Yamaguchi dla świata" w sierpniu podczas obchodów 65. rocznicy tragedii. Fragmenty pokazano już teraz.

Odszedł ojciec punk rocka

W wieku 64 lat zmarł w czwartek Malcolm McLaren. W połowie lat 70. wypromował zespół Sex Pistols, przyczyniając się tym samym do powstania brytyjskiego punk rocka.

Szczepkowska domaga się pieniędzy

Jeśli jako szef Związku Artystów Scen Polskich nie dostanę honorarium i będę odpowiadać swoim majątkiem za finanse ZASP, to nie będę prezesować Związkowi - takie ultimatum postawiła aktorka Joanna Szczepkowska, którą w piątek delegaci wybrali na prezesa Związku.

Polacy nakręcili teledysk do "Holy is His Name"

Kręcili całą noc, skończyli nad ranem. O 4 w kościele Księży Pallotynów w Otwocku zakończyły się do nagrania filmowe do teledysku "Holy is His Name" ("Święte jest imię Jego"). Muzykę do opartego na biblijnym tekście utworu jest amerykański artysta-misjonarz John Michael Talbot. Teledysk ma promować jego listopadowy przyjazd do Polski.

Klocki nie dla zabawy

Klocki Lego zazwyczaj służą dzieciom do układania obrazów własnej wyobraźni. To jest zabawa. Kiedy to samo robią dorośli, mówimy już o sztuce. W Nowym Jorku otwarto wystawę: "Cegiełka po cegiełce: Rzeźba Lego Nathana Sawayi".

"Car" poprowadzi rozmowę o "Katyniu"

Emisja "Katynia" w rosyjskiej telewizji nabiera coraz większej rangi. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", dyskusję po niej ma poprowadzić najbardziej wpływowy z filmowców w Rosji, nazywany "carem kina" Nikita Michałkow.

"Teksańską masakrę" dopadł cenzor

Spektakl "Tutejsi" nazywany białoruskim "Weselem", "Teksańska masakra piłą mechaniczną" czy "Antychryst" Larsa von Triera - to niektóre ze 107 obrazów, których Białorusini oglądać nie mogą, przynajmniej nie legalnie. Tamtejsze ministerstwo kultury opublikowało nowy spis filmów zakazanych, których nie można wyświetlać na terytorium kraju.

Naga "umiera" tam, gdzie Kennedy. "Wstyd"

Miasto Dallas w Teksasie, ulicami idzie kobieta, z każdym krokiem zrzuca z siebie kolejne części ubrania. W końcu, gdy jest naga, pada na ziemię jak martwa, w miejscu, gdzie w 1963 roku zamordowano prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Tak wygląda teledysk czarnoskórej gwiazdy rhythm and bluesa Eryki Badu.

"Architektoniczny Nobel" dla Japończyków

Tegoroczną nagrodę Pritzkera, uważaną za najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie architektury, przyznano w niedzielę japońskiemu duetowi Kazuyo Sejimie i Ruye Nishizawie.

"Swobodny jeździec" w Alei Gwiazd

Dennis Hopper - reżyser i odtwórca jednej z głównych ról w słynnym filmie "Easy Rider" otrzymał swoją płytę na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Artysta jest ciężko chory - ma raka prostaty, a stan jego zdrowia nie pozwala na kontynuowanie chemioterapii.

Jak się wygrywa milion

Postawił wszystko na jedną kartę i udowodnił, że warto ryzykować. Prawidłową odpowiedzią na pytanie z muzyki zagwarantował sobie milion. Już dziś zobaczymy, jak zdobywa się najwyższą wygraną w "Milionerach".

Nie robi kroku bez policyjnej ochrony

"Słowo przeciwko kamorze" - to tytuł najnowszej książki Roberto Saviano, autora głośnej "Gomorry". Od 4 lat młody włoski pisarz, demaskujący mafię z Neapolu, z powodu pogróżek przez całą dobę znajduje się pod ścisłą ochroną policji.

"Najładniejsza gra, jaką widzieliście"

Wydany w 2007 roku "Wiedźmin" jest największym sukcesem w historii polskich gier video. Jak jednak tłumaczą przedstawiciele firmy CD Projekt to jedynie wstęp do tego, czego możemy spodziewać się po kontynuacji. - "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów" to najładniejsza gra RPG, jaką kiedykolwiek widzieliście i najlepszy scenariusz gry RPG, z jakim mieliście do czynienia - zapowiada producent gry Tomasz Gop.

Camerimage w stolicy: historia straconej szansy

Dyrektor Camerimage, jednego z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce, chciał przenieść swój festiwal z Łodzi do Warszawy. Nie przeniesie. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl ratusz nie jest zainteresowany tą propozycją.

TVN zorganizuje Orange Warsaw Festival

W tym roku szykuje się nowa odsłona Orange Warsaw Festival. Organizacja tego wydarzenia przypadła bowiem TVN, co - zdaniem Orange (sponsora festiwalu) - gwarantuje wysoki poziom imprezy, a także ogólnopolską promocję dla Warszawy. To istotne w kontekście ubiegania się Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

"Rękopisy nie płoną". Ale kosztują

W średniowieczu były warte kilka wiosek, dziś - ponad 20 milionów dolarów. To wydatek, na jaki musi się przygotować amator manuskryptów, jeśli chce wziąć udział w lipcowej aukcji w Londynie. Pod młotek pójdą przepięknie zdobione modlitewniki francuskich królów.

Kawa i e-booki zaprowadzą Cię do biblioteki

Brytyjski rząd postanowił zaradzić narastającemu problemowi spadku popularności bibliotek. Brytyjczyków do odwiedzania świątyń wiedzy mają zachęcić m.in. darmowe e-booki i kawa.

Nieletnia i niegrzeczna Angelina

Kusi, uwodzi, pręży się - a wszystko to na zdjęciach Harry'ego Langdona. Fotografie 15-letniej Angeliny Jolie trafiły właśnie na aukcję "Profiles in History". Na wyjątkowo odważną sesję nieletniej Angeliny zgodził się przed prawie dwudziestoma laty jej ojciec Jon Voight.

Czy łańcuch biedy mogą przerwać tylko bogaci?

Czym jest bieda i jak z nią walczyć? Czy jest dziedziczna? Co jest skuteczniejsze: działania państwowe działania systemowe czy pomoc organizacji społecznych? O niedostatku dyskutowali goście Areopagu Gdańskiego: Danuta Kuroń, Mirosław Gronicki, Jacek Santorski i Dariusz Filar.

Zmarł spadkobierca paryskiej "Kultury"

Henryk Giedroyc, brat Jerzego, założyciela paryskiej "Kultury" zmarł w nocy z soboty na niedzielę w Paryżu - poinformowali współpracownicy zmarłego. W ostatnich latach kierował Instytutem Literackim w Maisons-Laffitte. Miał 88 lat.

Eva Braun "nie była głupawą blondynką"

Książka "Eva Braun. Życie z Hitlerem" bije rekordy popularności w niemieckich księgarniach. Obraz towarzyszki Hitlera, jaki wyłania się z publikacji, jest daleki od tego utrwalonego od dziesięcioleci w niemieckiej opinii publicznej.

Obraz Picassa pobije rekord?

"Portret Angela Fernandeza de Soto" zostanie wystawiony na licytację w londyńskim domu aukcyjnym Christie's. Szacuje się, że osiągnie cenę od 130 do 215 milionów złotych (30-50 mln funtów), i tym samym zostanie najdroższym obrazem sprzedanym na europejskiej aukcji.

Tak, to Szekspir! "Nowa" sztuka mistrza

Przez lata trwał spór o to, czy wystawiona w XVIII wieku sztuka "Podwójne kłamstwo" ("Double Falsehood") to rzeczywiście dzieło słynnego Williama Szekspira. Dziś naukowcy mają pewność, że pióro mistrza miało udział w powstaniu tego dramatu.

Rozstanie oscarowej pary

Aktorka Kate Winslet i jej mąż, reżyser Sam Mendes rozstali się - poinformowali prawnicy pary. Winslet i Mendes byli małżeństwem przez siedem lat.

Szef z "Mission: Impossible" nie żyje

W wieku 83 lat zmarł w niedzielę w Los Angeles aktor Peter Graves - najbardziej znany z roli Jima Phelpsa, szefa grupy agentów do zadań specjalnych w serialu telewizyjnym sieci CBS "Mission: Impossible".

Wykolejony „Tramwaj”, Andrzej Chyra i pożądanie w Paryżu

„Tramwaj zwany pożądaniem” to osobliwa tragedia, w której nikt nie umiera. Przynajmniej nie dosłownie. „Un tramway” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, wystawiany w paryskim teatrze L’Odéon z Isabelle Huppert i Andrzejem Chyrą w rolach głównych, pokazuje jednak, że umrzeć można na wiele sposobów. Spektakl, niebawem do obejrzenia w Warszawie, jest prawdziwą podróżą do piekła  dla znakomitej w roli Blanche Huppert. Dla widza zresztą też.

Włoscy dziennikarze o przyjaźni papieża z Półtawską

Tuż po ukazaniu się we Włoszech głośnej książki "Beskidzkie rekolekcje" Wandy Półtawskiej, do księgarń trafił kolejny tom poświęcony jej przyjaźni z Karolem Wojtyłą. Książka włoskich dziennikarzy Giacomo Galeazziego i Francesco Grignettiego nosi tytuł "Karol i Wanda".