Francuski pisarz Patrick Modiano otrzymał tegoroczną literacką Nagrodę Nobla. Szwedzka Królewska Akademia Nauk przyznała mu ją za ukazaną w książkach "sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji".
Szwedzka Akademia uzasadniła swój wybór, dodając, że Patrick Modiano w swej twórczości porusza tematy pamięci, zapomnienia, tożsamości i winy. W jego powieściach często pojawia się Paryż.
Jego pisarstwo to "prawdziwa sztuka opowieści"
Patrick Modiano urodził się 30 lipca 1945 r. w Boulogne-Billancourt we Francji. Zadebiutował w wieku 23 lat powieścią "La Place de l’Étoile".
W Polsce ukazało się pięć jego książek: "Nawroty nocy","Willa Triste", "Ulica Ciemnych Sklepików", "Zagubiona dzielnica", "Przyjechał cyrk".
Za "Ulicę Ciemnych Sklepików" otrzymał w 1978 r. Nagrodę Goncourtów - najważniejszą literacką nagrodę przyznawaną corocznie we Francji.
Piotr Kieżun z "Kultury Liberalnej" mówił w rozmowie z TVN24, że Modiano "we Francji jest pisarzem bardzo głośnym, znanym i czytanym". - Jego narracja jest dosyć tradycyjna. Jego pisarstwo jest prawdziwą sztuką opowieści - dodał.
Krytyk zwrócił uwagę na to, że momentami w pisarstwie noblisty dominują wątki autobiograficzne, przede wszystkim trudny czas dzieciństwa i dorastania po rozwodzie rodziców, niekiedy wpleciony w wojenne losy rodziny i Paryża.
Francuzi byli dość pewni?
Kilka dni przed ogłoszeniem literackiego Nobla we Francji nazwisko Modiano pojawiło się na łamach kilku dzienników jako jedno z najważniejszych w walce o nagrodę.
"Le Figaro" zauważył, że książki Modiano zostały przetłumaczone na 36 języków, a tak samo było w przypadku innego Francuza, Jean-Marie Le Clezio, gdy dostał on literackiego Nobla w 2008 roku. Innyą zbieżnością między dwoma pisarzami jest fakt, że od kilku lat mają tego samego wydawcę w Szwecji (Elizabeth Grate), który wydaje się być wtajemniczony w działania noblowskiego jury.
Obok Modiano głównymi kandydatami do Nobla mieli być w tym roku Kenijczyk Ngugi wa Thiong'o i Japończyk Haruki Murakami.
W ubiegłym roku Nobla w dziedzinie literatury dostała Kanadyjka Alice Munro, a w 2012 r. Chińczyk Mo Yan.
Autor: adso/kka / Źródło: Reuters, tvn24.pl