Kultura i styl

Kultura i styl

"And the Oscar goes to..." już w niedzielę. Kto wygra?

Ostatnia prosta przed rozdaniem tegorocznych Oscarów. Faworytem zbliżającej się gali jest "Jak zostać królem" Toma Hoppera, który otrzymał najwięcej nominacji, bo aż 12 - w tym w najważniejszych kategoriach, m.in. za najlepszy film, reżyserię i pierwszoplanową rolę męską. Kto zdobędzie najwięcej statuetek? Relacja z oscarowej gali w nocy z niedzieli na poniedziałek w tvn24.pl.

Rysownicy "przesadzili". Reakcja na komiks "nieadekwatna"

- Artyści mają trochę większe prawa. Przesadzili, nie ulega wątpliwości, ale skala reakcji nie jest adekwatna do samego zdarzenia - stwierdził Bogdan Zdrojewski w "Faktach po Faktach" w TVN24. W ten sposób minister kultury odniósł się do zablokowanego przez MSZ komiksu, który miał promować Polskę i muzykę Chopina wśród niemieckich uczniów.

Fryderyki: 9 razy Brodka

Dziewięć nominacji dla Moniki Brodki, siedem dla Czesława Mozila i po sześć dla Acid Drinkers, Raz Dwa Trzy i Wojciecha Waglewskiego - Związek Producentów Audio Video i Akademia Fonografii ogłosili nominacje do nagród Fryderyk 2011. Podczas gali obok gwiazd muzyki rozrywkowej zostaną nagrodzeni także twórcy jazzu i muzyki poważnej.

''Dziewczyna z gołębiem" odnaleziona po 66 latach

Niezwykle cenny obraz, który został zrabowany podczas okupacji, po 66 latach ma szansę wrócić do Muzeum Narodowego w Poznaniu. To ''Dziewczyna z gołębiem'', namalowana przez XVIII-wiecznego francuskiego malarza Antoine'a Pesne.

The Monkees wracają na scenę

Legendarny amerykański pop-rockowy zespół The Monkees wraca na scenę. Z okazji 45. rocznicy powstania grupy jego założyciele postanowili, że ponownie wystąpią razem. W maju ruszają w trasę koncertową po Wielkiej Brytanii.

Watykan "wyświęca" ojca pop-artu

Zdaniem "L'Osservatore Romano" Andy Warhol był artystą... religijnym. Artykuł na temat artysty watykański dziennik opatrzył zdjęciem ikony pop-artu ze spotkania z Janem Pawłem II podczas audiencji generalnej na Placu świętego Piotra. We wspomnieniach przyjaciel artysty określa go jako "anioła".

Larry King powraca

Wraca Larry King, który przez 25 lat przeprowadzał najważniejsze wywiady dla CNN. Będzie jeździł po USA i na scenie opowiadał o swoim życiu. Zaczyna już 14 kwietnia.

Masłowska podbija Nowy York

Wystawiana od 4 lutego w Nowym Jorku sztuka Doroty Masłowskiej "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" została przychylnie zrecenzowana w poniedziałkowym wydaniu dziennika "New York Times". - Ta nieukształtowana jeszcze, lecz utalentowana młoda pisarka wydaje się być na dobrej drodze do przetrwania - przewiduje krytyk gazety.

Ch***, k*** i cweloholokaust

Miał promować Fryderyka Chopina w niemieckich szkołach, ale zamiast do uczniów, trafił do magazynu. Komiks za 30 tys. euro powstał za pieniądze ambasady w Berlinie oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale okazał się zbyt kontrowersyjny. - Jest pełen wulgaryzmów! - poskarżył się TVN Warszawa jeden ze stołecznych społeczników.

O rzeźbiarce, co szukała ściętych głów

Marie Tussaud, założycielka słynnego muzeum figur woskowych Madame Tussaud, będzie bohaterką filmu. „Madame T” pokaże w jaki sposób włączyła się w rewolucyjne wydarzenia we Francji, jak przeszukuje dziesiątki ciał w poszukiwaniu głów zgilotynowanych arystokratów i jak sama otarła się o taką śmierć - już nawet ogolono jej głowę...

Ręczniki na ślub i na śmierć w internecie

Były składnikiem posagu, pełniły ważną rolę podczas ceremonii ślubnej, były wreszcie wkładane do trumny. Etnografowie starają się ocalić od zapomnienia tradycję ręczników obrzędowych, niegdyś pełniących ważną rolę w życiu społeczności wiejskiej. W Podlaskiem powstała baza internetowa ponad 400 wzorów takich ręczników.

Po 42 latach walczy o prawa autorskie do Che Guevary

Znany irlandzki artysta, Jim Fitzpatrick stara się o uzyskanie praw autorskich do kultowej czerwono-czarnej grafiki Che Guevary. Namalował ją na bazie fotografii Alberto Kordy 43 lata temu. Od tamtej pory nie otrzymywał za to żadnych tantiem, choć motyw z twarzą rewolucjonisty wykorzystuje się niemal wszędzie - od koszulek po opakowania płatków śniadaniowych.

DiCaprio jako Gatsby

Leonardo DiCaprio zagra tytułową rolę Jaya Gatsby'ego, walczącego o miłość pięknej Daisy w słynnej adaptacji powieści "Wielki Gatsby". Reżyser, Baz Luhrmann, nakręci film w 3D. Pierwszy klaps w marcu.

Bez niespodzianek: Iran ze Złotym Niedźwiedziem

Nie było niespodzianek. Złoty Niedźwiedź powędrował zgodnie z oczekiwaniami do Irańczyka Asghara Farhadiego za film „Nader and Simon. A Separation”. Srebrnym Niedźwiedziem za szczególny artystyczny wyraz doceniono Polaka Wojciecha Staronia, operatora międzynarodowej koprodukcji „El Premio”. Dwie mniejsze nagrody przypadły też filmowi „Jutro będzie lepiej” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej.

Nie pozwolą Banksy'emu odebrać Oscara?

Akademia nie pozwoli Banksy'emu odebrać Oscara, jeśli jego film "Wyjście przez sklep z pamiątkami" okaże się najlepszy. Powód? Artysta pokazuje się publicznie tylko w masce. - Jeśli na scenę wyjdzie pięciu facetów w małpich maskach, to komu niby mielibyśmy dać Oscara? - wyjaśnia dyrektor zarządzający Akademii Bruce Davis.

Toruń świętuje urodziny Kopernika

Przez trzy dni Toruń świętuje 538. urodziny Mikołaja Kopernika. W programie spacer astronoma i jego partnerki Anny Schelling po starówce, malowanie kartki urodzinowej oraz koncerty.

Złoty Niedźwiedź dla Irańczyka, czy będzie niespodzianka ?

W sobotę festiwalowe jury rozstrzygnie, kto w tym roku zasłużył na Złotego Niedźwiedzia. Dziennikarze wieszczą, że zwycięzca może być tylko jeden i statuetka powędruje w ręce Irańczyka Asghara Fahradiegio za "Nader and Simin. A Separation". Tymczasem dziś na ostatnich pokazach konkursowych publiczność mile zaskoczył Joshua Marston, znany z debiutu "Maria łaski pełna".

Napisz scenariusz, nakręcą serial

To pierwsza taka okazja – samemu można wymyślić bohaterów i fabułę, a potem obejrzeć na ekranie komputera jako internetowy serial. W kolejnych odcinkach nawet decydować o losach głównych bohaterów. Do 20 marca potrwa konkurs na "Serial w sieci". Patronują mu znani filmowcy, m.in. Sławomir Idziak i Xawery Żuławski.

Picasso po raz pierwszy w Palestynie

Holenderskie muzeum Van Abbe z Eindhoven wypożyczy obraz Pabla Picassa "Buste de Femme" międzynarodowej akademii sztuki w Ramallah - donosi Radio Netherlands Worldwide.

Polityka ratuje Berlinale

Festiwal w Berlinie powoli zmierza ku końcowi. Dziennikarze i widzowie zgodnie narzekają na słaby poziom tegorocznej edycji, ale zdarzają się w programie filmy, które nawet na ostatnim pokazie mają nadkomplet. Należy do nich "Chodorkowski" – dokument o byłym szefie Jukosu, który do festiwalowych kin przyciągnął tłumy.

Zmarła Karin Stanek

W niemieckim szpitalu, we wtorek nad ranem odeszła Karin Stanek. Wykonawczyni takich hitów jak "Chłopiec z gitarą" czy "Jedziemy autostopem" na estradzie obecna była od 1962 roku.

Sprośnemu Miki powiedział "nie"

Martini w jednej łapie, w drugiej kobieca pierś - legendarny grafficiarz Banksy malując taką Myszkę Miki, postanowił urozmaicić pewien plakat. Niestety pomysł nie spodobał się właścicielowi bilbordu i zdjął reklamę. Na tym jednak historii nie koniec.

"Epicka" polska animacja z szansą na nagrodę w Berlinie

Na festiwalu Berlinale swoją międzynarodową premierę miała 20-minutowa animacja „Świteź” w reżyserii Kamila Polaka. Film powstawał aż siedem lat i jest opowieścią opartą na motywach ballady Mickiewicza. Animacja startuje na festiwalu w konkursie poświęconym krótkiej formie - Berlinale Shorts. O tym, jak powstawała „Świteź” rozmawiamy w Berlinie z reżyserem filmu.

Andy Warhol na czerwono za 13 mln euro

Autoportret amerykańskiego twórcy pop-artu Andy'ego Warhola został sprzedany na aukcji w Londynie za sumę 10,8 mln funtów, czyli równowartość 12,8 mln euro. Czerwono-biały obraz przedstawia Warhola w zamyśleniu przykładającego rękę do twarzy, która jest w połowie zacieniona.

"Bycie trzeźwym jest nudne"

- Byłem trzeźwy dawno temu przez pięć lat. To był strasznie nudny okres mojego życia - stwierdził Charlie Sheen. Amerykański aktor dopiero co wyszedł ze szpitala po ciężkim zatruciu, którego nabawił się podczas ciągu alkoholowo-narkotykowego i już zapowiada, że nie porzuci swojego dotychczasowego trybu życia.

Dziewczyna CR7 na pokuszenie

Piękne kobiety w bikini prezentujące swoje wdzięki na egzotycznych plażach. Takie zdjęcia znajdziemy w corocznym wydaniu Sports Illustrated Swimsuit Issue. Na okładkę w roku 2011 trafiła po raz pierwszy w historii Rosjanka, Irina Shayk - dziewczyna Christiano Ronaldo

Szukają figurek sprzed tysięcy lat. Wstydliwa strona rewolucji

Wapienny posąg Amenhotepa IV, pozłacana drewniana statuetka Tutenchamona z harpunem i ten sam egipski władca niesiony przez boginię - to najcenniejsze z eksponatów zrabowanych z Muzeum Egipskiego w czasie ostatnich zamieszek. Zdjęcia statuetek opublikowało muzeum z prośbą o pomoc w ich odnalezieniu. O kradzieży w niedzielę poinformował jeden z czołowych światowych egiptologów Zahi Hawas.

Eminem podzielił się z Jay-Z. GaGa przyjechała w jajku

Jay-Z podzielił się nagrodami Grammy z Eminemem. Zdobył trzy statuetki; Eminem mimo 10 nominacji tylko dwie (w tym jednak za najlepszy album rap). Jednak największą furorę zrobiła skandalistka Lady GaGa, która na galę przybyła w ogromnym jajku. Piosenkarka zgarnęła trzy gramofony, w tym dwa za przebój "Bad Romance".

Liz Taylor w szpitalu

Legendarna aktorka Liz Taylor znów ma problemy z sercem. Aktorka trafiła do szpitala w Los Angeles. Jej rzeczniczka uspokaja, że dolegliwości nie są poważne i że słynna gwiazda już za kilka dni będzie mogła wrócić do domu.