Kultura i styl

Kultura i styl

"Fałszowałeś strasznie". Bond pokonał Matsa

Mats Meguenni pożegnał się z programem "X Factor". Jurorzy zarzucili mu "straszny fałsz" i niewykorzystywanie talentu. O włos od odpadnięcia były także "Dziewczyny". Tematem przewodnim odcinka były piosenki big bitowe.

Poznać świat w 10 dni

- Co roku staramy się przygotować program filmowy, który odzwierciedla świat w którym żyjemy. A przyszło nam żyć w ciekawych czasach - mówi Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Planete Doc. Właśnie dobiegła końca jego 8 edycja. Przez 10 dni widzowie oglądali filmy odważne, mocne, poruszające najbardziej wrażliwe strony naszej rzeczywistości. Najciekawsze z nich można jeszcze oglądać w warszawskich kinach,

Wielki sekret byłej żony Beatlesa

Paul McCartney wydał album ze zdjęciami autorstwa swojej nieżyjącej żony - Lindy McCartney. Z 200 tys. fotografii z jej archiwum wybrał ponad 200, które przedstawiają m.in. największe gwiazdy muzyki - Erica Claptona, Arethę Franklin, Jimiego Hendrixa, Beatlesów, The Doors i Rolling Stones.

Pink Floyd znów razem

Podczas koncertu Rogera Watersa w Londynie na scenie pojawili się pozostali członkowie Pink Floyd: gitarzysta i wokalista David Gilmour oraz perkusista Nick Mason. Muzycy zagrali ostatni raz razem sześć lat temu.

Eurowizję wygrał Azerbejdżan

Konkurs piosenki Eurowizji wygrał zespół z Azerbejdżanu "Nikki and Ell", czyli Eldar Gasimov and Niga Jamal. Ich utwór nie należał do faworytów finału tegorocznego festiwalu. Drugie miejsce zajęły Włochy, a trzecie - Szwecja.

Eco: "Imię Róży"? To moje przekleństwo

- Napisałem sześć powieści, ale wszyscy mówią zawsze o "Imieniu Róży", czego ja nienawidzę, bo to rodzaj przekleństwa. Nawet kiedy wychodzą kolejne książki, rośnie sprzedaż "Imienia Róży" - żalił się Umberto Eco podczas spotkania z czytelnikami w czasie Targów Książki w Turynie.

Minister: kultura warta jest inwestowania

- Na ten dokument trzeba było sobie jakoś zasłużyć. Instytucje kultury w ostatnich latach wykazały się faktycznie dużą sprawnością - mówił w poranku TVN24 minister kultury, Bogdan Zdrojewski. Premier podpisze dziś Pakt dla Kultury. To umowa społeczna, która zakłada m.in. zwiększenie nakładów na kulturę do co najmniej 1 procenta budżetu państwa.

Ta noc należy do muzeów

Dobra wiadomość dla wszystkich malkontentów omijających nudne muzea szerokim łukiem, a także dla tych, którzy nie mają czasu, by za dnia zwiedzać: tej nocy setki placówek (muzeów, galerii) otwartych będzie dla publiczności. Przed nami "Noc Muzeów", czyli wieczór, w którym każde z nich stara się czymś zadziwić odwiedzających. W tym roku będzie można m.in. pociągnąć za brodę Kazimierza Wielkiego, jeszcze raz wygrać z kosynierami bitwę pod Racławicami oraz podziwiać podwodny świat jeziora Wigry.

Jest film, nie ma reżysera

Spotkaniem z reżyserem i dyskusją miała się zakończyć projekcja filmu Mahmouda Al Masasada "Oto moje zdjęcie, gdy byłem martwy" na festiwalu Planete Doc. Do spotkania nie doszło, bo filmowiec nie dotarł do Polski. Został zatrzymany na granicy syryjskiej - informują organizatorzy.

Słynny fotograf pożegnany

W Londynie odbył się pogrzeb jednego z jednego z najbardziej utalentowanych fotografów świata - Tima Hetheringtona. Brytyjczyk zginął 20 kwietnia zabity przez siły Muammara Kaddafiego w Misracie.

Znaleźli kryptę Mony Lisy?

Po tygodniach "przeczesywania" opuszczonego klasztoru we Florencji naukowcom udało się najprawdopodobniej natrafić na miejsce pochówku Mony Lisy, sportretowanej przez Leonarda da Vinci na najbardziej rozpoznawalnym obrazie w historii.

Najdroższa fotografia w historii

Zdjęcie "Untitled #96" zrobione w 1981 roku przez amerykańską artystkę Cindy Sherman sprzedano na aukcji w Nowym Jorku za 3,89 mln dol. To rekordowa kwota, jaką kiedykolwiek wyłożono za fotografię.

Wygrała walka o krzyż

Wzniesiona pieść, przepychanka ze strażnikami miejskimi, w tle krzyż i Pałac - to zdjęcie roku według jurorów tegorocznej edycji Grand Press Photo.

Krall, Snyder, Suworow... ruszają Targi

569 wystawców z 14 krajów uczestniczyć będzie w II Warszawskich Targach Książki. Targi można odwiedzać od czwartku do niedzieli w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

Czerwony dywan w Cannes pełen gwiazd

Robert De Niro, Uma Thurman, Jude Law, Antonio Banderas, Dustin Hoffman, Salma Hayek i Brad Pitt - m.in. te gwiazdy są gośćmi 64. Festiwalu Filmowego Cannes. Tegoroczne święto kina we Francji zainaugurowano uroczyście w środę wieczorem. Podczas otwarcia festiwalu honorową Palmę za całokształt twórczości odebrał reżyser Bernardo Berolucci.

Moss pokazała piersi i zawisła na ścianie

Kate Moss jest kimś więcej niż modelką - jest ikoną, a teraz także okazem muzealnym. Z okazji 23. rocznicy jej obecności w biznesie mody dwie galerie – w Paryżu i Nowym Jorku – organizują wystawy jej poświęcone. Od jutra można będzie oglądać ok. 60 zdjęć, które zrobili najlepsi fotografowie na świecie. Wśród nich są też dotąd niepublikowane, zrobione zanim modelka, jako 14-latka, zadebiutowała.

Zaginęły złote puzderka

Z Zakazanego Miasta, dawnego pałacu cesarskiego w Pekinie, w którym obecnie znajduje się muzeum, skradziono siedem dzieł sztuki. To pierwsza taka kradzież od 20 lat.

Skłodowska-Curie zaprasza na Noc Muzeów

Z Pałacu Kultury i Nauki na warszawiaków od poniedziałku spogląda Maria Skłodowska-Curie. Wizerunek słynnej Polki na wielkim banerze ma promować i zapraszać na warszawską Noc Muzeów.

Brodka i Acid Drinkers. Oni zebrali Fryderyki

Fryderyki 2011 rozdane. Najbardziej utytułowani laureaci w kategorii muzyki rozrywkowej to Monika Brodka i Acid Drinkers. Złotego Fryderyka za muzykę jazzową wręczono Włodzimierzowi Nahornemu, zaś Jerzy Maksymiuk został laureatem Złotego Fryderyka w kategorii muzyka poważna. Najlepszym wokalistą roku został Kuba Badach.

Polański pokaże "Rzeź". Z Jodie Foster i Kate Winslet

Na festiwalu filmowym w Wenecji na przełomie sierpnia i września zostanie zaprezentowany najnowszy film Romana Polańskiego "Carnage" ("Rzeź") - podał włoski dziennik "La Repubblica". I zapowiedział, że reżyser będzie obecny na tej imprezie.

McCartney zaręczony

Paul McCartney już nie do wzięcia. Członek legendarnej grupy The Beatles zaręczył się ze swoją wieloletnią dziewczyną, Nancy Shevell.

Zmarł najmłodszy nominowany do Oscara

Jackie Cooper, który przeszedł do historii kina jako najmłodszy aktor nominowany do Oscara, nie żyje. Zmarł we wtorek w pobliżu Los Angeles w wieku 88 lat. Poinformował o tym w środę jego menedżer.

"Misiowi" stuknęło 30 lat

Najpopularniejsza obok "Rejsu" Marka Piwowskiego polska komedia ma już 30 lat. Dokładnie 4 maja 1981 r. odbyła się premiera "Misia" Stanisława Barei. - To wielkie zwycięstwo Staszka Barei nad całą zgrają obrzydliwców w tamtych czasach - tak po latach mówi o filmie odgrywający w nim główną rolę Stanisław Tym.

LSD, historie intymne i nauki polityczne

10 dni najlepszych dokumentów z całego świata w Warszawie - ósma edycja (choć pod nową nazwą) Planet Doc rusza 6 maja. Program festiwalu został podzielony na sekcje, w których znajdzie coś dla siebie zarówno amator „Historii intymnych”, jak i poszukiwacz „Bohaterów wśród nas” czy studentka „Nauk politycznych”.

Eine Kleine Nachtmusik dla Strefy Gazy

W Strefie Gazy po raz pierwszy w historii odbył się koncert muzyki klasycznej. Muzycy z orkiestr z całego świata wystąpili z utworami Mozarta pod batutą Daniela Barenboima. Ten światowej sławy dyrygent jest z Żydem, ale i gorącym zwolennikiem palestyńskiej niepodległości.