Gwiazda kina Lauren Bacall, laureatka honorowego Oscara za całokształt twórczości w 2010 r., zmarła we wtorek w Nowym Jorku w wieku 89 lat. Informację o śmierci aktorki podała rodzina Bogartów. Bacall z Humphreyem Bogartem tworzyła jedną z najbardziej znanych par w historii Hollywood.
Bacall (właściwie Betty Joan Perske) była żoną Humphreya Bogarta, z którym poznała się jako 19-latka w 1944 r. na planie swojego debiutu filmowego "Mieć i nie mieć", na podstawie powieści Ernesta Hemingwaya.
Wyszła za starszego o 25 lat gwiazdora kina rok później. Przez 12 kolejnych lat tworzyli w życiu i na ekranie owianą legendą parę Bogart-Bacall, grając wspólnie w filmach złotej ery Hollywood, takich jak "Wielki sen", "Koralowa wyspa", "Mroczne przejście". Grała także w wielu głośnych filmach u boku innych gwiazd Hollywood, takich jak Marylin Monroe ("Jak poślubić milionera"), Kirk Douglas ("Mody człowiek z trąbką"), Gregory Peck ("Żona modna"), Paul Newman ("Ruchomy cel"), John Wayne ("Rewolwerowiec").
Z całą plejadą gwiazd światowego kina wystąpiła w ekranizacji powieści Agathy Christie "Morderstwo w Orient Expressie" Sydneya Lumeta z 1974 r. Zagrała także m.in. w filmach "Dogville" i "Manderlay" Larsa von Triera oraz "Pret-a-porter" Roberta Altmana.
Wielkie zielone oczy
Na partnerów w filmach patrzyła z góry wyniosłym, chłodnym spojrzeniem zielonych oczu, co stało się jej znakiem rozpoznawczym. Właśnie to spojrzenie, które przeszło do historii kina, oraz niski głos oczarowały w 1944 r. żonatego wówczas Bogarta, a po nim - miliony widzów na świecie.
Po śmierci Bogarta w 1957 r. wyszła ponownie za mąż za Jasona Robardsa, również aktora, dwukrotnego laureata Oscara za role drugoplanowe. Z trwającego osiem lat małżeństwa zakończonego rozwodem miała syna Sama Robardsa, który też wybrał karierę w Hollywood jako aktor i producent.
Oscar za całokształt twórczości
Ona sama w ciągu długiej kariery nominację do Oscara dostała tylko raz - za rolę drugoplanową w filmie "Miłość ma dwie twarze" Barbary Streisand z 1996 r., ale w rywalizacji przegrała z Juliette Binoche uhonorowaną za rolę w "Angielskim pacjencie".
W 2010 r. odebrała statuetkę za całokształt twórczości. Rodzice Bacall byli żydowskimi imigrantami o polsko-rumuńskich korzeniach, a ona była spokrewniona z byłym prezydentem Izraela Szimonem Peresem, urodzonym w Polsce. Aktorka urodziła się w Nowym Jorku i także tam umarła, w apartamencie mieszczącym się w znanej kamienicy Dakota przy Central Parku. Ten XIX-wieczny dom, w którym żył i zginął John Lennon, do dziś zamieszkiwany jest przez szereg osobistości ze świata kultury i sztuki; W 1968 w filmie "Dziecko Rosemary" uwiecznił go Roman Polański.
"Z ogromnym smutkiem, ale także z wielką wdzięczność za całe jej życie potwierdzamy, że odeszła Lauren Bacall" - napisała rodzina Bogartów na Twitterze:
With deep sorrow, yet with great gratitude for her amazing life, we confirm the passing of Lauren Bacall. pic.twitter.com/B8ZJnZtKhN
— BogartEstate (@HumphreyBogart) August 12, 2014
Autor: kg//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros