Kultura i styl

Kultura i styl

Smerfy są "rasistowskie i antysemickie"

Smerfy, które zna chyba każde dziecko, zostały zdemaskowane. Tak naprawdę opowieści o nich są "antysemickie i rasistowskie", a Papa Smerf, przywódca małych niebieskich stworków, jest gerontokratycznym dyktatorem dzierżącym władzę absolutną. Jego czerwone spodnie to "ukłon w kierunku Stalina". Autorem tych rewelacji jest wykładowca na francuskim elitarnym uniwersytecie Science Po.

Maestro, wielbiciel korridy, sierota po PO-PiS

Jak sam mówi o sobie, jest muzykiem, który żyje w sztucznym świecie, przy fortepianie i partyturze. Nie chce wdawać się w politykę, chociaż kiedyś chętnie odpowiadał na pytania o nią. - Gdy uznałem, że jestem sierotą po PO-PiS-ie, to przestałem się wypowiadać na tematy polityczne - mówi Wojciech Kilar w specjalnym wywiadzie dla Bogdana Rymanowskiego z cyklu "Dziękuję".

Malkovich okradziony w drodze do Polski

Piątkowy przyjazd Johna Malkovicha do Polski opóźni się, ponieważ aktor został okradziony w Pradze i nie mógł wylecieć z Czech o zaplanowanej godzinie. Z tego powodu odwołane zostało jego spotkanie ze studentami łódzkiej szkoły filmowej. W sobotę aktora będzie można zobaczyć na żywo w łódzkim kinie Bałtyk, podczas prezentacji jego debiutanckiego filmu "Tancerz".

Polański nie przyjedzie, "bo pracuje"

Powodem odwołania wizyty Romana Polańskiego na festiwalu w Gdyni są zobowiązania filmowe reżysera. W związku z pracami nad jego nowym obrazem, "Carnage" - powiedział prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Podczas tegorocznego festiwalu, reżyser miał odebrać Platynowe Lwy - najwyższą nagrodę festiwalu, przyznaną mu przez jury za całokształt twórczości.

Pół miliona dla "gangu czterech"

Nagroda z Kosmologii 2011, warta pół miliona dolarów, trafiła w ręce "gangu czterech". W jego skład wchodzą naukowcy, którzy zbadali, w jaki sposób tworzyły się wielkie struktury we wszechświecie.

Kosztowna opera na środku pustyni

Wyjątkowe przedstawienie "Aidy" Verdiego odbyło się w czwartek wieczorem na brzegu Morza Martwego w Izraealu. Mimo drogich biletów, kilkaset osób zasiadło na widowni ustawionej w samym środku izraelskiej pustyni, by w tej niezwykłej scenerii wysłuchać arii.

Neruda nie zmarł na raka?

Chilijskie władze zdecydowały, że zostanie wszczęte śledztwo w sprawie śmierci w r. 1973 laureata Literackiej Nagrody Nobla Pablo Nerudy. Pojawiły się bowiem zeznania kwestionujące przyczynę jego zgonu i sugerujące, że było to morderstwo.

Natasha Kampush z nagrodą za książkę

"Chciał mi zastąpić całą rodzinę. Powtarzał, że moja rodzina to było moje poprzednie życie, a teraz narodziłam się na nowo" - pisała Natasha Kampush w książce "3,096 dni" o swoim porywaczu. Więziona przez 8 lat kobieta właśnie odebrała nagrodę za Najlepszą Książkę 2011 roku.

Napisał "Przeżyj to sam". Odszedł na zawsze

Po długiej chorobie zmarł autor tekstów piosenek, twórca kabaretowy i dziennikarz radiowy Andrzej Sobczak. Miał 65 lat. Największą popularność przyniosły mu teksty piosenek pisane m.in. dla zespołów Turbo, Bolter czy Lombard. Był autorem najsłynniejszego przeboju tej ostatniej "Przeżyj to sam".

Pożegnali Władę Majewską

W kościele św. Andrzeja Boboli w zachodnim Londynie pożegnano we wtorek gwiazdę Wesołej Lwowskiej Fali, Władę Majewską. Działaczka emigracyjna i wieloletnia pracowniczka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa spoczęła na cmentarzu North Sheen w południowym Londynie.

Film, na który czeka całe Śródziemie

Na tę wiadomość czekali wszyscy fani J.R.R. Tolkiena i Petera Jacksona. Znane są daty premier i tytuły filmów o hobbicie. Wśród aktorów zobaczymy te same gwiazdy, które grały w trylogii "Władca Pierścieni".

Znów zaśpiewasz "Hakuna Matata"

Po prawie 20 latach od realizacji animowany "Król lew", nagrodzone dwoma Oscarami dzieło wytwórni Walt Disney Pictures, ponownie trafi do kin. Tym razem w wersji 3D - poinformował amerykański tygodnik "Time".

Złoty Lajkonik dla Łozińskiego

"Tonia i jej dzieci" Marcela Łozińskiego, "Argentyńska lekcja" Wojciecha Staronia i "1994" Kaveh Tehrani zwyciężyły w swoich kategoriach podczas zakończonego w niedzielę 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Artysta broni pomnika Jana Pawła II

- Czuję się niezręcznie pośród tego piekielnego hałasu gazet i telewizji. Nie rozumiem jego powodów. Nie mam sobie nic do zarzucenia i uważam, że rzetelnie wypełniłem swą rolę artysty - oświadczył Oliviero Rainaldi, autor wzbudzającego kontrowersje pomnika Jana Pawła II, który został odsłonięty 18 maja przed dworcem Termini. Artysta podkreślił, że tworząc dzieło kierował się słowami papieża: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi".

Zmarł aktor musicalu "Grease"

W wieku 60 lat zmarł w piątek popularny aktor filmowy i telewizyjny Jeff Conaway - poinformował jego agent. Rodzina zadecydowała o odłączeniu go od aparatury podtrzymującej życie po tym, jak zapadł w śpiączkę.

"Puste krzesło" na cześć laureata pokojowego Nobla

Sławny designer Maarten Baas na cześć chińskiego laureata pokojowego Nobla Liu Xiaobo zaprojektował "Empty chair". Pomysł wziął się stąd, że Xiaobo nie mógł w ub.r. odebrać nagrody, bo siedzi w więzieniu, a dyplom podczas uroczystości w Oslo złożono symbolicznie na pustym krześle. Projekt Baasa to krzesło z 5-metrowym oparciem w kształcie drabiny. - Jest metaforą wolności – mówi autor.

Autoportret Targówka z Althamerem

Naturalnej wielkości rzeźba człowieka z makietami budynków i miejsc charakterystycznych dla Targówka – tak będzie wyglądał autoportret dzielnicy, który stworzą jej mieszkańcy razem z artystą Pawłem Althamerem.

Polański przyleci do Polski

Roman Polański przyleci do Polski, odebrać Platynowe Lwy - nagrodę przyznawaną za całokształt pracy twórczej, którą jury festiwalu przyznało reżyserowi w tym roku. Nagroda zostanie wręczona podczas czerwcowego 36. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Ścigany przez amerykanów listem gończym zgodnie z polskim prawem Polański może bez przeszkód poruszać się na terenie naszego kraju. Jego ekstradycja z Polski jest niemożliwa z powodu przedawnienia.

Mick Jagger tworzy nowy zespół

Lider Rolling Stones został członkiem nowego zespołu Super Heavy. Wraz z nim tworzą go: Dave Stewart z Eurythmics, Joss Stone, syn Boba Marleya Damian Marley i najbardziej znany w Indiach kompozytor muzyki filmowej AR Rahman. Muzycy pracują nad debiutancką płytą, na której będzie można znaleźć utwory "od reggae do ballad i hinduskich piosenek w języku urdu".

"Miasto ruin" z muzealnym "oskarem"

Animowany film "Miasto ruin", który przedstawia zniszczoną stolicę po Powstaniu Warszawskim, został nagrodzony "oskarem" dla projektów muzealnych. Wyróżnienie "MUSE Award" przyznało Amerykańskie Stowarzyszenie Muzeów (American Association of Museums, AAM).

Musical o Coco Chanel

Historia życia sławnej projektantki Coco Chanel zostanie pokazana jako musical. To remake broadwayowskiej produkcji, w której grały legendy Hollywood - Katharine Hepburn i Ginger Rogers. "Coco" opowie o późniejszym życiu Chanel, gdy walczyła o utrzymanie swojej pozycji ikony mody.

Beatles będzie miał swoją alejkę w stolicy

George Harrison z zespołu The Beatles będzie patronem alei w parku Agrykola, biegnącej wzdłuż Kanału Piaseczyńskiego. Jego kolega z zespołu - John Lennon - od ponad 20 lat ma już w stolicy swoją ulicę.

Obowiązkowe ubezpieczenie od kolizji z owcą

Jest tam zimno, mokro i cały czas wieje. Dodatkowo jest daleko i dosyć niedostępnie. Nie ma się więc co dziwić, że Wyspy Owcze nie są celem masowych turystycznych pielgrzymek. Ale i tak od czasu do czasu jakiś szaleniec z Polski tam zawędruje. Żaden jeszcze jednak nie był na tyle śmiały, by kraj z pozoru nudny i nieciekawy opisać. Aż do teraz.

Papież w depresji w 36 krajach

Film "Habemus papam" Nanniego Morettiego został w ciągu miesiąca od premiery we Włoszech sprzedany do 36 krajów świata - ogłosiła w piątek firma producencka Fandango. Podkreśla się, że to nadzwyczajny sukces w przypadku dystrybucji włoskiego filmu.

Dziecięca prostytucja na polsko-niemieckiej granicy

Małe miasteczko na polsko-niemieckiej granicy. Polska właśnie przystąpiła do strefy Schengen. Dzieci z pogranicza chcą zarobić u sąsiadów: prostytuują się więc za wszystko, co się da: za gadżety, za kosmetyki, za wakacje w Łebie. To fabuła filmu "Świnki" Roberta Glińskiego, który w piątek wchodzi do naszych kin.

Pomnik papieża "wygląda jak po bombie"

Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" przyłączył się do polemiki wokół odsłoniętego w Rzymie kontrowersyjnego pomnika Jana Pawła II. - Pomysł był dobry, ale podobieństwo do papieża niewielkie, a pomnik wygląda jak po bombie - podsumowuje gazeta.

Papież trochę jak Mussolini, trochę jak nie wiadomo kto

Rzymianie mają swój własny pomnik Jana Pawła II. I tak jak wiele pomników zmarłego papieża w Polsce także i ten wzbudza kontrowersje natury estetycznej. Największy zarzut to ten, że twarz papieża uwieczniona na szczycie 5-metrowej statuy w ogóle nie przypomina jego własnej.

Najbardziej wpływowe gwiazdy na świecie

Lady GaGa to najbardziej wpływowa gwiazda 2011 roku – tak wynika z rankingu, który opublikował dziś magazyn "Forbes". Piosenkarka, dzięki zarobionym 90 mln dolarów w ciągu roku i olbrzymiej medialnej popularności, zdetronizowała ubiegłoroczną laureatkę – królową amerykańskiej telewizji, Oprah Winfrey. Na 3. miejscu znalazł się 17-letni idol nastolatek – Justin Bieber.