Katarzyna Jungowska, doceniona za film "Piąte: Nie odchodź" - o relacjach emocjonalnych ojca i nastoletniej córki - otrzymała w poniedziałek w Warszawie Nagrodę im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" dla debiutujących reżyserów.
W Kapitule, która przyznała nagrodę, zasiadają: wdowa po zmarłym w 2011 r. artyście Krystyna Morgenstern, reżyserzy i producenci Jacek Bromski, Juliusz Machulski i Michał Kwieciński, reżyser Andrzej Kotkowski oraz dziennikarka Grażyna Torbicka. Fundatorem Nagrody jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Krystyna Morgenstern gratulowała laureatce, że w swoim filmie we wzruszający sposób opowiedziała o uczuciach.
Katarzyna Jungowska to córka aktorki Grażyny Szapołowskiej. Nagrodę "Perspektywa" odebrała w stołecznym kinie "Kultura" oklaskiwana przez matkę, a także m.in. przez Andrzeja Wajdę, Daniela Olbrychskiego (który wystąpił w "Piąte: Nie odchodź") oraz dyrektor PISF Agnieszkę Odorowicz.
Emocjonalne relacje
Bohaterką "Piąte: Nie odchodź" jest 15-letnia Roma (gra ją Michalina Olszańska). Dziewczyna mieszka z ojcem (w tej roli Łukasz Simlat). Mimo wzajemnej potrzeby bliskości żyją właściwie obok siebie. On jest pochłonięty nauką, pryncypialny, emocjonalnie chłodny. Ona ucieka w świat tańca i młodzieńczego buntu, tęskniąc zarazem za zainteresowaniem ze strony taty.
Za organizację gali wręczenia Nagrody "Perspektywa" odpowiadały Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP), którego prezesem jest Jacek Bromski, oraz Studio Filmowe Zebra, którego dyrektor to Juliusz Machulski.
Obiecujący debiut
Pierwszym laureatem wręczanej od 2012 r. Nagrody "Perspektywa", przyznawanej "za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość", był Adrian Panek (uhonorowany za dokonania z poprzedzającego, 2011 roku), twórca filmu "Daas". Wśród kolejnych znaleźli się m.in. Maria Sadowska, Bodo Kox i Julia Kolberger.
Janusz Morgenstern (ur. 16 listopada 1922 r. w Mikulińcach) zmarł 6 września 2011 r. w Warszawie w wieku 88 lat. Był jednym z najwybitniejszych polskich twórców kina. Wyreżyserował m.in. filmy "Do widzenia, do jutra", "Trzeba zabić tę miłość", "Jowita", "Żółty szalik" oraz seriale "Stawka większa niż życie", "Kolumbowie", "Polskie drogi".
Autor: TG//plw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP | Leszek Szymański