Wajda, Lem, Szymborska, Miłosz, Wodecki i Zaucha. Znane osoby pochowane w Krakowie

krakow
Znane osoby pochowane w Krakowie
Źródło: TVN24

Jaki kierunek powinniśmy obrać, jeśli 1 listopada chcemy odwiedzić grób Wisławy Szymborskiej, a jaki, jeśli mamy zamiar położyć cukierek na pomniku Stanisława Lema? Na krakowskich nekropoliach pochowanych zostało wiele osób zasłużonych dla kultury i sztuki. Odwiedzając miejsca pochówku naszych bliskich możemy wykorzystać tę okazję i zapalić znicz znanym krakowianom, którzy odeszli.

Kto jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim

Na najważniejszym cmentarzu w mieście ostatnie miejsce spoczynku znaleźli między innymi Jan Matejko (by go odwiedzić, wystarczy nie zbaczać z głównej alei – okazały pomnik stoi dokładnie na jej środku), aktorka Helena Modrzejewska (również spoczywająca przy głównej alei) i Tadeusz Kantor (kwatera LXXII – wcześniej na nagrobku znajdowała się rzeźba chłopca czytającego książkę, zaprojektowana przez samego malarza, jednak po serii kradzieży pomnik ozdabia obecnie tylko ławka z brązu, przy której siedział chłopiec.

Grób Tadeusza Kantora
Grób Tadeusza Kantora
Źródło: TVN24
Grób Heleny Modrzejewskiej
Grób Heleny Modrzejewskiej
Źródło: TVN24

Przy głównej alei umieszczony jest również okazały grobowiec rodziny Stuhrów. W 2024 roku pochowany został w nim aktor i reżyser Jerzy Stuhr, który zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową. 

Na rakowickiej Alei Zasłużonych pochowano między innymi założyciela Piwnicy pod Baranami Piotra Skrzyneckiego, piosenkarkę Ewę Demarczyk i piosenkarza Marka Grechutę. W kwaterze GD, nieopodal cmentarnej kaplicy spoczywa poetka Wisława Szymborska. Nagrobek z beżowego marmuru nie wyróżnia się szczególnie spośród pozostałych pomników.

Grób rodziny Stuhrów
Grób rodziny Stuhrów
Źródło: TVN24

Na uboczu, blisko północnego rogu cmentarza znajdziemy grób piosenkarza Zbigniewa Wodeckiego. Chociaż nagrobek ma klasyczny kształt, to wzrok przykuwa czarno białe zdjęcie artysty, które na nim umieszczono. A także inskrypcja o treści "Kurtyna opadła, brawa nie milkną. Twój koncert trwa... Biletów brak". Fani zmarłego piosenkarza pozostawiają na płycie pamiątki – między innymi miniaturowe skrzypce i trąbki.

Grób Zbigniewa Wodeckiego
Grób Zbigniewa Wodeckiego
Źródło: TVN24

Chociaż trudno nazwać ją celebrytką, również jej grób wzbudza zainteresowanie. Zaraz przy murze, po lewej stronie od głównego wejścia, spoczywa Apolonia Bursikowa, młoda krakowianka, zmarła na gruźlicę w 1803 roku. Była pierwszą osobą pochowaną na Rakowicach.

Grób Piotra Skrzyneckiego
Grób Piotra Skrzyneckiego
Źródło: TVN24
Grób Marka Grechuty
Grób Marka Grechuty
Źródło: TVN24

Groby znanych osób na Cmentarzu Salwatorskim (Zwierzynieckim)

Na pięknie położonej u stóp wzgórza Sikornik nekropolii odwiedzić możemy między innymi grób Stanisława Lema, który znajdziemy w sektorze W. Zgodnie z nieoficjalną tradycją odwiedzający oprócz kwiatów i zniczy zostawiają na nim kamyki, cukierki oraz karteczki z napisem "ateista na zawsze", nawiązujące do poglądów pisarza oraz do jego zamiłowania do słodyczy.

Grób Stanisława Lema
Grób Stanisława Lema
Źródło: TVN24

Blisko wejścia na cmentarz pochowany został reżyser i zdobywca Oscara Andrzej Wajda. Jego pomnik znajdziemy w sektorze SC3. Na kamieniu górującym nad nagrobkiem oprócz nazwiska reżysera umieszczono imię i nazwisko żyjącej wciąż Krystyny Zachwatowicz, jego czwartej żony.

Ponadto odwiedzając Salwator możemy odnaleźć groby pisarza Kornela Filipowicza (sektor SC9) i jego żony, malarki Marii Jaremy (sektor SC10) oraz poety Jana Sztaudyngera (sektor SC11).

Grób Andrzeja Wajdy
Grób Andrzeja Wajdy
Źródło: TVN24
Grób Wisławy Szymborskiej
Grób Wisławy Szymborskiej
Źródło: TVN24

Panteon Narodowy i kościół Na Skałce - kto jest tu pochowany

Chcący odwiedzić kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, pisarza Sławomira Mrożka lub poetę Adama Zagajewskiego muszą udać się nie na cmentarz, a na ulicę Grodzką. To tam, przy kościele św. Piotra i Pawła znajduje się Panteon Narodowy. W tym miejscu chowani są najwybitniejsi twórcy narodowej sztuki, kultury i nauki.

Grób Ewy Demarczyk
Grób Ewy Demarczyk
Źródło: TVN24

Panteon jest kontynuacją idei Krypty Zasłużonych, zlokalizowanej pod kościołem Na Skałce. Gdy ojcowie paulini w 2009 roku wycofali się z rozbudowy krypty, zdecydowano o utworzeniu nowego miejsca pochówku najważniejszych dla polskiej kultury postaci. Obecnie oprócz Mrożka, Zagajewskiego i Pendereckiego spoczywają tam Piotr Skarga, biskup Andrzej Trzebiecki, hrabia Witold Szeliga Bieliński, chemik Karol Olszewski, fizyk Zygmunt Wróblewski i matematycy-kryptolodzy, którzy złamali szyfr Enigmy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Panteon jest otwarty dla zwiedzających w godzinach otwarcia kościoła.

W podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa (czyli popularnego kościoła Na Skałce) znajdują się z kolei szczątki m.in. Jana Długosza, Adama Asnyka, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Szymanowskiego i Czesława Miłosza. Kryptę można odwiedzać przez cały rok, od kwietnia do października w godzinach 9-17 a od listopada do marca po zgłoszeniu takiej prośby na furcie klasztornej.

Grobowiec Jana Matejki
Grobowiec Jana Matejki
Źródło: TVN24

Groby znanych osób w Krakowie

Na cmentarzu w Borku Fałęckim pochowany został raper Grzegorz Borek, ps. Bolec, jeden z pionierów polskiego hip-hopu. Z kolei na nowym cmentarzu Podgórskim spoczywa aktor Dariusz Gnatowski, znany między innymi z roli Boczka w serialu "Świat według Kiepskich". Jego grób znajdziemy w kwaterze XXXIV, w pobliżu południowo-wschodniej ściany cmentarza. Artysta zmarł w 2020 roku z powodu ostrej niewydolności oddechowej po zakażeniu koronawirusem. Z powodu pandemii jego pogrzeb był kameralny.

Grób rodziny Stuhrów
Grób rodziny Stuhrów
Źródło: TVN24

Andrzej Zaucha spoczął na cmentarzu Batowickim w Krakowie w kwaterze A5a. Piosenkarz, który zyskał nieśmiertelność dzięki takim utworom jak "Byłaś serca biciem" i "Czarny Alibaba" został zamordowany w 1991 roku przez Yvesa Goulaisa, męża aktorki Zuzanny Leśniak, z którą Zaucha występował na deskach teatru STU i z którą wdał się w romans. W wyniku strzelaniny zginęła też aktorka. Jej grób znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Węgierskiej w Nowym Sączu. Goulais dostał za morderstwo 15 lat więzienia, od 2005 roku jest na wolności.

Grób Andrzeja Zauchy
Grób Andrzeja Zauchy
Źródło: TVN24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: