Policja poinformowała, że ktoś zdewastował grób Tadeusza Kantora znajdujący się na Cmentarzu Rakowickim. Z nagrobka ukradziono elementy rzeźby z brązu przedstawiającej chłopca czytającego książkę.
- Do dewastacji doszło prawdopodobnie w ostatni piątek. Zawiadomiliśmy już policję, która prowadzi postępowanie w tej sprawie - powiedziała przedstawicielka Zarządu Cmentarzy Komunalnych.
– Skradziono ławeczkę, na której siedział chłopiec, krzyż i książkę - potwierdza mł. insp. Dariusz Nowak z małopolskiej policji.
W grobie oprócz Tadeusza Kantora jest pochowana jego matka – Helena z Bergów Kantorowa. - To dla niej artysta ustawił w 1987 r. skradzioną teraz rzeźbę - przypomina Tomasz Tomaszewski z Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora.
Złomiarze?
Jak poinformował mł. insp. Dariusz Nowak, nie jest wykluczone, że grób okradli zbieracze złomu. Podkreślił też, że nie jest to pierwszy przypadek zdewastowania grobu Tadeusza Kantora. Wcześniej doszło już do trzech takich kradzieży. W dwóch przypadkach sprawcy zostali zatrzymani.
Najpoważniej grób zniszczono w 2002 roku. Wtedy dwaj złodzieje ukradli rzeźbę chłopca. Policja znalazła ją pociętą na mniejsze kawałki i gotową do sprzedaży w punkcie złomu.
Twórca i reformator XX-wiecznego teatru
Tadeusz Kantor to jeden z najwybitniejszych twórców oraz reformatorów XX-wiecznego teatru. Poza tym jego działalność obejmowała też malarstwo, scenografię i tworzenie manifestów artystycznych. Był współzałożycielem Grupy Krakowskiej. Założył też Teatr Cricot 2. Do jego najsłynniejszych spektakli należą: „Umarła klasa”, „Wielopole, Wielopole”, czy też „Niech sczezną artyści”.
Autor: jś//kv/k / Źródło: PAP, TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC-BY-SA 3.0) | Andrzej Otrębski