Krakowscy radni przygotowali uchwałę, według której wschodnia część zalewu Zakrzówek miała stać się użytkiem ekologicznym. Dokument został jednak unieważniony przez wojewodę. To już druga uchwała krakowskiej rady miasta dotycząca Zakrzówka, którą spotkał taki los.
Jak wyjaśnił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, powodem unieważnienia były błędy formalne. Uchwała została jednogłośnie przegłosowana przez krakowskich radnych pod koniec sierpnia. Głównym argumentem za uznaniem wschodniej części Zakrzówka za użytek ekologiczny była ochrona tego terenu przed zabudową.
Wojewoda przeciwko ekoużytkowi
- Uchwała miała kilka uchybień, przede wszystkim typowo formalnych. Na przykład brak uzasadnienia do uchwały - powiedział Krzysztof Jan Klęczar.
Jak dodał, wątpliwości budzi też forma ochrony - użytek ekologiczny. - Jeżeli chcemy chronić Zakrzówek przed zabudową, to róbmy to zgodnie z przepisami, czyli zgodnie z planem miejscowym, a nie użytkami ekologicznymi - zauważył.
Klęczar podkreślił, że uchwała bardzo ingerowała we własność prywatną i dlatego musi być dopracowana - aby uniknąć konsekwencji, w tym finansowych, jakie mogłyby spotkać miasto oraz wojewodę, który jako organ nadzorczy dopuściłby do jej funkcjonowania.
Do decyzji wojewody odniósł się w mediach społecznościowych radny Łukasz Maślona. "Czy dobrze rozumiem, że wojewoda nie rozumie, iż z faktu, że na BIP nie ma uzasadnienia uchwały nie można wnioskować, iż ona nie miała uzasadnienia? Powiem więcej - takowe zostało przesłane Pana służbom. Kogo Pan chroni? Bo RMK przyrodę i mieszkańców!" – napisał na portalu X radny. Z kolei we wpisie na Facebooku nazwał decyzję wojewody "skandaliczną".
Unieważnione uchwały
W sierpniu wojewoda stwierdził nieważność innej uchwały radnych miasta, związanej z Zakrzówkiem. Uchwała dotyczyła regulaminu funkcjonowania parku Zakrzówek i wprowadzała zasadę, że mieszkańcy Krakowa posiadający Kartę Krakowską mogli wejść na teren parku poza kolejnością. Wojewoda stwierdził, że akt ten narusza konstytucyjne prawa: równego traktowania, sprawiedliwości społecznej, poprawnej legislacji oraz wolności poruszania się.
Prawie 18 hektarów Zakrzówka jest już objętych użytkiem ekologicznym na mocy uchwały z 2018 r.
Źródło: PAP/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Łukasz Gągulski