Radni Krakowa chcieli, by na kąpielisku Zakrzówek pierwszeństwo miały osoby posiadające Kartę Krakowską. Miało to rozwiązać problem gigantycznych kolejek przed wejściem na pomosty. Teraz jednak wojewoda małopolski orzekł, że uchwała narusza porządek prawny.
Zakrzówek to krakowski park, na terenie którego znajduje się zalany dawny kamieniołom wapienia, nad którym w czerwcu zeszłego roku otwarto bezpłatne kąpielisko. Cieszy się ogromną popularnością wśród krakowian i przyjezdnych, w słoneczne dni kolejki do wejścia ustawiają się od samego rana, a amatorzy kąpieli czekają na wstęp po kilka godzin.
"Naruszenie prawa", "nierówne traktowanie"
3 lipca krakowscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą regulaminu parku. Uchwała ta wskazywała, że mieszkańcy Krakowa posiadający Kartę Krakowską będą mogli wejść na teren parku poza kolejnością.
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w wydanym w poniedziałek rozstrzygnięciu ocenił, że "RMK w sposób istotny naruszyła obowiązujący porządek prawny". - Istotne naruszenie prawa powoduje, że uchwała musiała zostać unieważniona w całości - zaznaczył wojewoda.
Wojewoda stwierdził, że akt ten narusza konstytucyjne zasady: równego traktowania, sprawiedliwości społecznej, poprawnej legislacji oraz wolności poruszania się.
Nierówne traktowanie dotyczy zarówno krakowian, jak i osób odwiedzających Kraków. Uchwała różnicuje bowiem mieszkańców Krakowa w zakresie dostępu do Parku Zakrzówek na tych, którzy posiadają Kartę Krakowską, jak i na tych, którzy jej nie mają. Tymczasem Karta Krakowska jest przywilejem, a nie obowiązkiem mieszkańców – argumentował wojewoda.
Ponadto status posiadacza Karty Krakowskiej może dotyczyć także osób niebędących mieszkańcami Krakowa, w tym rozliczających jedynie podatek w urzędzie skarbowym właściwym dla osoby zamieszkałej na terenie miasta, a także dzieci tych osób, których warunek zamieszkania w ogóle już nie dotyczy.
Zakrzówek to teren publiczny
Wojewoda Małopolski zwrócił też uwagę, że parki miejskie, podobnie jak drogi publiczne czy obiekty sportowe, są miejscami użyteczności publicznej. Wprowadzenie regulacji wyrażonych w uchwale ogranicza zatem swobodę poruszania się, a co za tym idzie – jest niezgodne z prawem.
- Wprowadzenie możliwości wejścia na teren parku miejskiego (nie tylko kąpieliska) poza kolejnością dla wskazanej w uchwale grupy osób stanowi równocześnie ograniczenie prawa do przebywania w miejscach publicznych dla pozostałych osób, niespełniających przyjętego kryterium - argumentował wojewoda.
Według niego zapisy uchwały są także sprzeczne z zasadą sprawiedliwości społecznej, polegającą na dążeniu do zachowania równowagi w stosunkach społecznych i powstrzymywaniu się od kreowania nieusprawiedliwionych, niepopartych obiektywnymi wymogami i kryteriami przywilejów dla wybranych grup obywateli.
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw - zaznaczył wojewoda małopolski - mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej albo wolności i praw innych osób, przy czym ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. Zdaniem organu nadzoru przyczyną ingerencji władzy publicznej w prawa i wolności jednostki nie może być kwestia kosztów finansowania budowy i utrzymania obiektu z budżetu Miasta Krakowa, a ten argument przywoływała Rada Miasta Krakowa.
Radni mogą zaskarżyć decyzję
Zgodnie z prawem wykonanie uchwały zostaje wstrzymane z dniem doręczenia organowi samorządowemu rozstrzygnięcia nadzorczego. Na rozstrzygnięcie to przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w ciągu 30 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia. Prawomocne rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały w całości oznacza wyeliminowanie jej z obrotu prawnego.
Uchwała wraz z rozstrzygnięciem nadzorczym została już opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.
Budowa parku Zakrzówek ruszyła w sierpniu 2019 r. Na 60-hektarowym terenie są: kąpielisko z toaletami i prysznicami, ścieżki spacerowe oraz oznakowane ścieżki biegowe, stoły do ping-ponga, ściany wspinaczkowe, punkty obserwacyjne, huśtawki, strefa grillowa oraz miejsce piknikowe. Wkrótce dostępna będzie także strefa kąpieli dla psów. Koszt inwestycji to blisko 60 mln zł - budowa w całości została sfinansowana z budżetu gminy Kraków.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Łukasz Gągulski