Dobiegają końca prace na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 w Trzebini. Badania wykazały tam "nieznaczne rozluźnienie gruntu" i konieczne było jego uzdatnienie. Prace rozpoczęły się też przy Willi NOT.
O działaniach poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Jak przekazano, roboty dobiegają końca.
Jak przekazał rzecznik spółki Mariusz Tomalik, przy szkole stwierdzono "nieznaczne rozluźnienia gruntu". - Tam, gdzie je stwierdzono, przystąpiono do uzdatniania terenu. Po zatłoczeniu (substancji stabilizującej) grunt jest w pełni ustabilizowany i pozbawiony zagrożenia – podkreślił. Prace były prowadzone m.in. przy ogrodzeniu szkoły.
Spółka zapewnia, że uczniowie są bezpieczni
SRK zapewniła dyrekcję szkoły podstawowej przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, że - niezależnie od prowadzonych odwiertów - zarówno budynek szkoły, jak i infrastruktura sportowa na jej terenie są bezpieczne, a dzieci mogą rozpocząć naukę wraz z nowym rokiem szkolnym. - Zgodnie z uzyskanym przez spółkę sprawozdaniem z badań mikrograwimetrycznych w obrębie kompleksu sportowego nie stwierdzono występowania pustek pochodzących z płytkiego kopalnictwa, w związku z czym placówka może być użytkowana zgodnie z jej przeznaczeniem. Ponadto jest ona objęta filarem ochronnym - zaznaczył Mariusz Tomalik.
ZOBACZ W TVN24 GO: Trzebinia. Niebezpieczny grunt >>>
We wtorek roboty związane z wykonaniem odwiertów kontrolnych zaczęły się w rejonie Willi NOT. Jak przekazała SRK, wiercenia odbywają się w miejscach wyznaczonych przez Główny Instytut Geologiczny, aby zweryfikować wyniki badań mikrograwimetrycznych. - W przypadku stwierdzenia rozluźnienia terenu lub pustek zatłaczana jest substancja stabilizująca – powiedział rzecznik SRK.
Wyniki badań gruntu w Trzebini
W sierpniu Spółka Restrukturyzacji Kopalń otrzymała od Głównego Instytutu Górnictwa wyniki badań w rejonie ul. Grunwaldzkiej, gdzie znajduje się m.in. Willa NOT, które nie wykluczyły powstawania dalszych zapadlisk. Jeżeli chodzi o ten rejon, to wykryte pod tutejszą powierzchnią nieprawidłowości mogą być spowodowane – jak podała SRK – znacznymi rozluźnieniami i/albo pustką w górotworze. Budynek pozostaje zamknięty od początku maja.
Zgodnie z zawartą z wykonawcą umową, prace w rejonie Willi NOT i szkoły podstawowej mają potrwać do połowy listopada.
Lokalizacje zagrożone zapadliskami na skutek płytkiego kopalnictwa były badane w ubiegłym roku georadarem i mikrograwimetrią; ich wyniki zaprezentowano w lutym br. Następnie badania zostały poszerzone o kolejne tereny, które najpierw objęły m.in. SP nr 5. Na skutek badań GIG-u wykonywane są odwierty kontrolne, aby jednoznacznie zweryfikować uzyskane przez naukowców dane.
Szkody pogórnicze w Trzebini są spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza" działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Zdaniem ekspertów deformacje są spowodowane wodą stale wpływającą do wyrobisk pogórniczych oraz rodzajem gleby – są tu piaski, żwiry oraz gliny.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24