Główny Instytut Górnictwa przekazał Spółce Restrukturyzacji Kopalń wyniki badań grawimetrycznych, z których wynika, że niewykluczone jest powstawanie w mieście kolejnych zapadlisk. Jako teren zagrożony deformacjami wymieniono rejon ulicy Grunwaldzkiej.
Na terenie wskazanym przez autorów badań znajdują się bloki mieszkalne, zabudowa użytkowa, korty tenisowe i Willa NOT. Badania polegały na pomiarze zmian pola grawitacyjnego.
"W wynikach badań grawimetrycznych przeprowadzonych przez GIG w rejonie obejmującym tereny zabudowy mieszkaniowej i użytkowej przy ul. Grunwaldzkiej i w obszarze badań obejmującym korty tenisowe oraz Willę NOT odzwierciedla się zróżnicowanie lokalnego pola siły ciężkości, wynikające zarówno z położenia geograficznego punktów pomiarowych, jak i niejednorodnej gęstości utworów budujących podłoże geologiczne" – podała SRK na swojej stronie internetowej.
Konieczne dalsze badania
Jak doprecyzowała, w rejonie bloków, gdzie była płytka eksploatacja, nie ma wyraźnych anomalii, świadczących o pustkach blisko powierzchni terenu. Jednak nie można tu wykluczyć powstania zapadlisk. Przypomniano, że strefy rozluźnienia skał występują pod powierzchnią pobliskiego placu zabaw.
SRK podkreśliła, że w rejonach tych potrzebne będą weryfikujące badania geologiczne.
Jeżeli chodzi o rejon Willi NOT, to wykryte pod tutejszą powierzchnią nieprawidłowości mogą być spowodowane – jak podała SRK – "znacznymi rozluźnieniami i/albo pustką w górotworze". W miejscach wskazanych anomalii zalecono wykonanie wierceń badawczych do głębokości zalegania najpłytszego, eksploatowanego pokładu węgla kamiennego.
ZOBACZ W TVN24 GO: Trzebinia. Niebezpieczny grunt >>>
W Trzebini szkody pogórnicze są spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza", działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Zdaniem ekspertów deformacje są spowodowane wodą stale wpływającą do wyrobisk pogórniczych oraz rodzajem gleby – są tu piaski, żwiry oraz gliny.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24