Kraków

Tatry: Na Orlej Perci zginął turysta

Kraków

Wikipedia/Opioła Jerzy/CC BY SAOrla Perć określana jest jako natrudniejsza, turystyczna część Tatr

W okolicy Żlebu Honoratka w ciągu Orlej Perci, najtrudniejszego szlaku w polskich Tatrach, zginął w środę turysta. Jego ciało na pokładzie śmigłowca do Zakopanego przetransportowali ratownicy górscy.

Jak powiedział ratownik dyżurny TOPR Jakub Hornowski, o wypadku zawiadomili ratowników świadkowie zdarzenia. Policja musi jeszcze ustalić kim był mężczyzna, bo dokumentów ofiary nie odnaleziono. Turysta sam wędrował po górach.

Żleb Honoratka, dawniej zwany Żydowskim Żlebem, znajduje się pomiędzy Zawratem a Małym Kozim Wierchem. Odchodzi od Zmarzłej Przełączki Wyżnej w kierunku Hali Gąsienicowej.

Najtrudniejszy polski szlak wysokogórski

W ubiegłym roku na Orlej Perci zginęło pięć osób. W historii taternictwa na tym szlaku zginęło już ponad sto osób. W 2006 r. po śmiertelnym wypadku na Orlej Perci 20-latki z Miechowa powstała społeczna inicjatywa, aby zamknąć dla turystów ten najtrudniejszy w Polsce szlak wysokogórski. Pod apelem do Tatrzańskiego Parku Narodowego w tej sprawie podpisało się ponad 10 tys. osób. Władze TPN uważają jednak, że szlak powinien pozostać otwarty, a każdy planując wycieczkę wysokogórską powinien zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakie może napotkać.

W Tatrach są bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki, ale w wyższych partiach Tatr Wysokich, w żlebach po północnej stronie i miejscach zacienionych miejscami leżą jeszcze płaty starego, bardzo twardego śniegu. Wejście w taki teren grozi niebezpiecznym poślizgnięciem i upadkiem z dużej wysokości.

Turysta zginął w Tatrachtargeo.pl

Autor: jś / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Opioła Jerzy/CC BY SA

Pozostałe wiadomości