Zakończyła się naprawa zawalonej części dachu budynku, w którym - w czasie istnienia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau - mieściła się między innymi kuchnia i kantyna SS. Informację podała Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz, która opiekuje się obiektem.
Drewniany budynek dawnej kuchni i kantyny SS znajduje się w pobliżu Muzeum Auschwitz, około 400 metrów od historycznej bramy z napisem "Arbeit macht frei". Nie jest jednak częścią tej instytucji.
Obiekt został wzniesiony na przełomie 1941 i 1942 r. rękoma więźniów Auschwitz i służył esesmanom. Wewnątrz znajdowała się między innymi scena, odbywały się seanse filmowe. Po wojnie był wykorzystywany między innymi przez zakłady zbożowe z Krakowa. Po ich likwidacji teren wraz z budynkiem przeszedł na własność Skarbu Państwa. Przez ponad ćwierć wieku stał pusty i niszczał. W 2014 r. runęła część dachu.
Pod koniec 2016 r. brzeszczańska fundacja podpisała ze starostą oświęcimskim umowę na bezterminowe użyczenie zabytkowego budynku. Stara się też pozyskać pieniądze na całościowy remont. Prezes fundacji Agnieszka Molenda poinformowała, że dach odbudowała wyłoniona w przetargu firma zarejestrowana w Anglii.
Obóz i podobozy
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau działa na rzecz ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami, które znajdują się obecnie w rękach prywatnych.
Opiekuje się między innymi budynkiem w Brzeszczach Borze, w którym podczas wojny Niemcy ulokowali obozową karną kompanię kobiet. Powstała tam ekspozycja historyczna, na której można zobaczyć m.in. eksponaty związane z więźniarkami jak rzeczy codziennego użytku i odzież. W budynku obsługi zwiedzających, obok byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, fundacja udostępniła wystawę poświęconą historii podobozu Monowitz, utworzonego przy zakładach budowanych w Oświęcimiu przez Niemców.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów.
Autor: wini/mś / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Auschwitz | Łukasz Lipiński