TVN24 | Kraków

Prace konserwatorskie w 35 barakach. Muzeum Auschwitz ogłasza przetarg

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
PAP
Obóz Auschwitz-Birkenau. Film z dronatvn24
wideo 2/6
tvn24Obóz Auschwitz-Birkenau. Film z drona

Na przetarg ogłoszony przez Muzeum Auschwitz wpłynęły dwie oferty. Muzeum chce oczyścić 35 baraków na terenie dawnego obozu KL Auschwitz II-Birkenau

Jak informuje miejsce pamięci, na sfinansowanie prac zostanie przeznaczonych 270 tys. zł. Złożone dotychczas oferty opiewają na kwotę 332 tys. zł oraz 499,3 tys. zł.

- Przedmiotem zamówienia jest wykonanie prac konserwatorskich polegających na zabezpieczeniu warstw wykończeniowych, takich jak tynk wapienny, pobiały wapienne, warstwy malarskie na podłożach mineralnych w wytypowanych miejscach oraz dezynfekcji miejscowej, a także oczyszczaniu wnętrz 35 baraków murowanych – wskazano w dokumentacji przetargowej.

Wykonawca, z którym zawarta zostanie umowa, będzie miał na realizację zadania ponad osiem miesięcy.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Najstarsza część obozu

Poobozowe baraki, które mają zostać poddane pracom konserwatorskim znajdują się w najstarszej części byłego obozu, tzw. odcinku BI. Powstawał on od zimy 1941 r. i w ciągu 1942 r. Była to pierwszą z czterech planowanych części obozu Birkenau. Objęła ok. 25 ha. W sumie powstały tam 62 baraki mieszkalne, dziesięć mieszczących umywalnie i ustępy, a także dwie kuchnie, dwie łaźnie i tyle samo magazynów.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Autor:wini

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości