Majówka w Krakowie. Co robić w mieście podczas długiego weekendu?

Źródło:
tvn24.pl
Prognozowana temperatura na majówkę
Prognozowana temperatura na majówkęVentusky
wideo 2/5
Prognozowana temperatura na majówkęVentusky

W majówkę w Krakowie nie można się nudzić - bez względu na to, czy jesteśmy przyjezdni, czy mieszkamy tu całe życie, stolica Małopolski zawsze zaoferuje nam mnóstwo atrakcji do wyboru. Długi weekend majowy to okazja do odkrycia nowych wystaw, pójścia na koncert czy wzięcia udziału w innych ciekawych wydarzeniach. Podpowiadamy, gdzie warto zajrzeć.

Majówka w 2023 roku rozpoczyna się w sobotę, 29 kwietnia, i potrwa do 3 maja (środa). W naszym przewodniku sprawdzicie, gdzie można w tym czasie wypocząć w Krakowie i jakie wydarzenia zaplanowano podczas długiego weekendu. Bez względu na to, czy jest się turystą, czy mieszkańcem dawnej stolicy Polski, każdy znajdzie coś dla siebie - i niekoniecznie mowa tu o zwiedzaniu zabytków, z których słynie królewskie miasto.

Czytaj też: Majówka 2023 pod Krakowem. Gdzie najlepiej pojechać?

Majówka 2023 w Krakowie. Koncerty

W długi weekend nie zabraknie wydarzeń dla miłośników brzmień. Propozycję dla siebie znajdą między innymi miłośnicy muzyki latynoskiej, dla których w sobotę (29 kwietnia) w Globus Music Club o godzinie 20 wystąpi Mili Morena. To pochodząca z Kuby wokalistka, mieszkająca w Polsce od wielu lat, a jej repertuar to rdzenne kubańskie melodie o rytmach żywych i porywających do tańca. Również w sobotę, ale nieco wcześniej, bo o 18.30, w Klubie Spotkań Poczta Główna swój koncert w ramach trasy "kocham i tęsknię tour" rozpocznie Zalia - młoda polska wokalistka i kompozytorka muzyki alternatywnej. Jej koncert został przeniesiony z marca ze względu na jej ówczesny stan zdrowia.

Niedziela (1 maja) to dzień, w którym muzyczne doznania czekają fanów jazzu, łączonego z elektronicznymi brzmieniami. Na godzinę 19 w Klubie Pod Jaszczurami zaplanowany jest koncert grupy Filip Żółtowski Quartet. W poniedziałek (2 maja) po drugiej stronie Rynku Głównego artyści Piwnicy Pod Baranami zaproszą na koncert piosenek międzywojennych. Będzie to barwne muzyczne widowisko ze szlagierami, takimi jak "Ta ostatnia niedziela", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Już nigdy" czy "Miłość ci wszystko wybaczy". Start o godzinie 19.

Czytaj też: Majówka 2023 w górach. Gdzie pojechać na długi majowy weekend?

W tym samym czasie, co koncert w Piwnicy Pod Baranami, w Centrum Kongresowym ICE otworzą się drzwi przed koncertem jednego z najsłynniejszych gitarzystów rockowych świata. Steve Vai, który przybywa do Polski z kilkudniową wizytą, wyjdzie na krakowską scenę o godzinie 20.

Steve VaiShutterstock

Majówka 2023 w Krakowie. Krakowska Lekcja Śpiewania

Zostajemy w muzycznych klimatach, jednak tym razem nie będziemy wyłącznie słuchać, a sami staniemy się współtwórcami koncertu. Krakowska Lekcja Śpiewania to cykl wydarzeń, które na stałe wpisały się w muzyczny krajobraz Krakowa. Impreza odbywa się najczęściej z okazji różnych świąt, najczęściej narodowych, ale też religijnych, jak Boże Narodzenie. Edycja, która odbędzie się w środę (3 maja), ma oczywiście związek z Narodowym Świętem Konstytucji Trzeciego Maja.

Krakowska Lekcja ŚpiewaniaBogusław Świerzowski, krakow.pl

Podczas Krakowskiej Lekcji Śpiewania zgromadzeni przed sceną mieszkańcy i turyści otrzymują śpiewniki i śpiewają razem z występującymi aktorami piosenki związane z danym świętem. Tytułem najbliższej edycji będzie "Majowa jutrzenka". Na Małym Rynku od godziny 17 śpiewane będą piosenki patriotyczne. Organizująca wydarzenie Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała dwa tysiące bezpłatnych śpiewników.

Majówka 2023 w Krakowie. Mastercard OFF CAMERA

16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie rozpocznie się już w najbliższy piątek (28 kwietnia), potrwa przez całą majówkę i jeszcze kolejne dni, kończąc się dopiero w niedzielę, 7 maja. Będzie więc wiele dni na to, by znaleźć odpowiednie dla siebie punkty programu, który jak zwykle wypełniony jest ciekawymi propozycjami wschodzących gwiazd kina.

Festiwal Mastercard OFF CAMERARobert Słuszniak, offcamera.pl

W ramach festiwalu odbędą się dwa konkursy: Główny "Wytyczanie Drogi" oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Są też inne sekcje, takie jak "Ahoj Przygodo!", "Amerykańscy Niezależni" czy "Festiwalowe Hity". Jednym z ciekawszych punktów programu, szczególnie na majówkę, będą filmowe seanse w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nowy plenerowy punkt na mapie festiwalu pozwoli doświadczać filmowych wrażeń w wyjątkowym, pełnym zieleni otoczeniu.

Majówka 2023 w Ojcowie i w krakowskim zoo

Gdyby od samego Krakowa bardziej kuszącą opcją w słoneczny dzień była wycieczka poza miasto, z pomocą przychodzi nasz poradnik o najciekawszych miejscach w okolicach stolicy Małopolski. W większość z nich da się dojechać samochodem w mniej niż godzinę. Co jednak, jeśli nie mamy samochodu lub wolimy poruszać się transportem zbiorowym?

Ojcowski Park Narodowyojcowskiparknarodowy.pl

Warto rozważyć wtedy skorzystanie z rozwiązania przygotowanego przez krakowskich urzędników. W majówkową sobotę (29 kwietnia) z Krakowa znów wyjeżdżać będą autobusy linii rekreacyjnej numer LR0, które obsłużą trasę z osiedla Podwawelskiego do zamku w Ojcowie. Od długiego weekendu autobusy te będą kursować w soboty i dni świąteczne w godzinach od około 8 do 19 co około 35 minut.

Do obsługi wybranych kursów będą kierowane autobusy z przyczepami na rowery, jednak załadunek i rozładunek jednośladów będzie możliwy tylko na przystankach początkowych i końcowych.

W weekend uruchomiona zostanie także krótka miejska linia autobusowa (o numerze 134) z parkingu przy zoo do samego ogrodu zoologicznego. A w zoo do obejrzenia jest między innymi całkiem nowy, bo otwarty w marcu, pawilon dla hipopotamów karłowatych.

Pawilon dla hipopotamów karłowatych w krakowskim zooBogusław Świerzowski, krakow.pl

Majówka 2023 w Krakowie. Warsztaty dla dzieci

Z ofertą dla najmłodszych w trakcie majówki wyszło między innymi krakowskie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Dzieci, które w sobotę (29 kwietnia) przyjdą do placówki, będą mogły wziąć udział w warsztatach modelarskich pod nazwą "BMW czy Porsche?". "Szybkie, wygodne czy pakowne? Jakimi autami będziemy jeździć w przyszłości? Uczestnicy naszych warsztatów modelarskich będą mieli dużo czasu, zanim staną przed takim wyborem. Mimo to zrobimy małą rozgrzewkę i wykonamy model auta" - czytamy w opisie wydarzenia. Start o godzinie 14, obowiązują zapisy.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 nad morzem - atrakcje na Wybrzeżu. Zobacz nasze propozycje

Samo muzeum warto zresztą odwiedzić nie tylko ze względu na ofertę dla dzieci, ale także na obejrzenie placówki po modernizacji i otwarciu nowej wystawy stałej. Ekspozycja pod nazwą "Miasto. Technoczułość" to, jak przekonują muzealnicy, "pierwsza w Polsce tak szeroka opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej, jej wpływie na przemiany miasta i życie jego mieszkańców".

Wystawa "Miasto. Technoczułość" w Muzeum Inżynierii i Techniki w KrakowieBogusław Świerzowski, krakow.pl

Ofertę dla najmłodszych przygotowało też Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. W sobotę o godzinie 12, a później o 14.30, odbędą się warsztaty "Aktywne czytanie. Co kryje ciało?". "Obchodząc dzień tańca, poświęcimy trochę uwagi własnym ciałom, by dowiedzieć się, co skrywają nasze organizmy. Dzięki kolorowym szkiełkom – odkryjemy to, co zakryte" - czytamy na stronie placówki. W praktyce warsztaty skierowane do dzieci do ósmego roku życia będą polegać na wspólnym czytaniu książki "Co kryje ciało?" oraz na braniu udziału w zabawach związanych z jej treścią. Obowiązują zapisy.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 w polskich górach. Najciekawsze miejsca na długi weekend

Majówka 2023 w Krakowie. Nowe wystawy

Długi majowy weekend to nie tylko szansa na nadrobienie kulturalnych zaległości, ale także na poznanie całkowicie nowych propozycji krakowskich muzeów. Zamek Królewski na Wawelu to z pewnością jeden z obowiązkowych punktów wycieczki do Krakowa, a z dopiero co otwartą wystawą "Beksiński Rzeźby". To pierwsza monograficzna wystawa rzeźb tego artysty, znanego przede wszystkim ze swoich obrazów. Co ciekawe, ekspozycję umieszczono w wawelskich ogrodach.

Nieco mniej oczywistą miejscówką dla turystów może być MuFo, czyli Muzeum Fotografii w Krakowie. Akurat na majówkę placówka otwiera całkiem nową wystawę, na której można oglądać prace trzech artystek: Zuzanny Janin, Jadwigi Maziarskiej i Marii Pinińskiej-Bereś, podejmujących tematy związane z tożsamością, ciałem, a także rolą kobiet. Zdjęcia można oglądać z przewodnikiem po oddziale muzeum MuFo Józefitów.

Maria Pinińska-Bereś, "Sztandar autorski", diapozytyw kolorowy, 1979mufo.krakow.pl

Na otwartą w połowie kwietnia wystawę poświęconą Jerzemu Nowosielskiemu zaprasza z kolei Muzeum Narodowe w Krakowie. Ekspozycja "Nowosielski. W setną rocznicę urodzin" przedstawia trzy wątki w twórczości jednego z najsłynniejszych współczesnych ikonopisarzy: pejzaż, ciało i abstrakcję.

Wiosenną nowością jest także wspomniana już w naszym przewodniku wystawa "Miasto. Technoczułość" w krakowskim Muzeum Inżynierii i Techniki.

Jerzy Nowosielski, "Wschód słońca", 1965Muzeum Narodowe w Krakowie, krakow.pl

Majówka 2023 w Krakowie. Festiwale

W majówkę w Krakowie zaplanowano - oprócz Off Camery - dwa festiwale, które odbędą się równolegle w tym samym miejscu i czasie. To Najedzeni Fest! oraz Festiwal States of Mind. Pierwszy z nich, jak sama nazwa wskazuje, to propozycja dla łasuchów i smakoszy. "Będzie mnóstwo dobrego jedzenia, słodkości, lodów, rzemieślniczych trunków i bąbelków!" - zapewniają organizatorzy.

Z kolei Festiwal States of Mind to "wydarzenie promujące holistyczne podejście do życia w stylu slow, ekologię, pracę z ciałem i duchem oraz holistyczny dobrostan człowieka". Akcesoria do jogi, kadzidła, naturalne tkaniny, rękodzieło, biżuteria i wiele innych przedmiotów, oferowanych przez około setkę wystawców. Oba wydarzenia odbędą się w sobotę i niedzielę (29 i 30 maja) na łące przed Halą Cracovia na ul. Focha 40 w Krakowie.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 w Polsce. Gdzie pojechać na długi weekend majowy? Najciekawsze miejsca

Majówka 2023 w Krakowie. Spacer po nowym parku

W Krakowie spacery możliwe są nie tylko na Bulwarach, Błoniach czy w parku Jordana - czyli bodaj najpopularniejszych w mieście królów miejscach na przechadzkę. Mniej lub bardziej zaludnionych miejsc jest do wyboru sporo, a majówka jest idealną okazją na poznanie oddanego do użytku po rewitalizacji parku Bednarskiego.

Park Bednarskiego w Krakowie po remoncieJan Graczyński, krakow.pl

Dla mieszkańców do dyspozycji są alejki, punkt widokowy, zadaszona altana widokowa, a także zrekonstruowany Domek Ogrodnika. Najważniejszy przy remoncie parku, leżącego w centrum starej części Podgórza, był aspekt historyczny. Projekt zakładał przywrócenie jego historycznego charakteru w oparciu o materiały archiwalne oraz uzyskane wytyczne konserwatorskie, tak by wyglądem znów przypominał swój pierwotny kształt z końca XIX wieku.

Autorka/Autor:bp/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zniesienie "prawa ziemi", deportacja nielegalnych migrantów i porozumienie w sprawie "marzycieli" - takie kroki w zakresie polityki migracyjnej zapowiedział w wywiadzie dla NBC News prezydent elekt Donald Trump. Jak stwierdził, "będzie działać szybko". Republikanin powiedział również, że "pierwszego dnia sprawowania urzędu podejmie działania, aby ułaskawić uczestników zamieszek biorących udział w ataku na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku".

"Będę działać bardzo szybko". Takie pierwsze decyzje zapowiada Trump

"Będę działać bardzo szybko". Takie pierwsze decyzje zapowiada Trump

Źródło:
Reuters

Izraelskie siły lądowe przekroczyły strefę zdemilitaryzowaną na granicy izraelsko-syryjskiej, co było ich pierwszym wkroczeniem na terytorium Syrii od wojny w 1973 roku - poinformował portal dziennika "New York Times". Wcześniej izraelskie samoloty przeprowadziły naloty na syryjskie składy broni i systemy powietrzne.

Izraelscy żołnierze "przekroczyli strefę buforową". Pierwszy taki przypadek od 50 lat

Izraelscy żołnierze "przekroczyli strefę buforową". Pierwszy taki przypadek od 50 lat

Źródło:
New York Times, PAP

Poseł PiS Marcin Romanowski nie pojawił się na posiedzeniu sądu, który miał rozpatrzyć wniosek o jego areszt. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że Romanowski przeszedł bardzo poważną operację.

Romanowski nie stawił się w sądzie. Obrońca: przeszedł bardzo poważną operację

Romanowski nie stawił się w sądzie. Obrońca: przeszedł bardzo poważną operację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Szczątki nie wróciły do grobu. Odnaleźliśmy je

Szczątki nie wróciły do grobu. Odnaleźliśmy je

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W centrum Warszawy ratownicy medyczni zostali zaatakowani podczas udzielania pomocy rannemu mężczyźnie. Jak podało warszawskie pogotowie ratunkowe, agresorem okazał się funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa. 48-latek usłyszał już zarzuty.

Pijany pułkownik Służby Ochrony Państwa zaatakował ratowników w karetce

Pijany pułkownik Służby Ochrony Państwa zaatakował ratowników w karetce

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

Rosyjskie dowództwo podjęło decyzję o wywiezieniu sprzętu z bazy lotniczej Humajmim w Syrii - podały propagandowe kanały na Telegramie. Wcześniej liderzy syryjskiej opozycji zapewnili władze na Kremlu, że rosyjskie bazy wojskowe w ich kraju "są bezpieczne". Bazę w Tartus opuszczają z kolei rosyjskie okręty.

"Do bazy przybyły trzy samoloty". Rosjanie się ewakuują

"Do bazy przybyły trzy samoloty". Rosjanie się ewakuują

Źródło:
The Moscow Times, Ważnyje Istorii, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wynagrodzenia specjalistów do spraw rekrutacji i szkoleń wzrosły w bieżącym roku o 10,5 procent - wynika z najnowszego raportu Grafton Recruitment.

Pensje sięgają nawet 40 tysięcy złotych

Pensje sięgają nawet 40 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Choć gwiazdkowe budżety 2024 wzrosną, to święta będą często skromniejsze niż przed rokiem – pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Najbardziej atrakcyjny benefit. Mniej pracowników się załapie

Najbardziej atrakcyjny benefit. Mniej pracowników się załapie

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 zatrzęsło trzema krajami Ameryki Środkowej w nocy z niedzieli na poniedziałek. W Salwadorze na ulice wyszli inspektorzy obrony cywilnej, którzy oceniali uszkodzenia budynków. W regionie doszło także do wstrząsów wtórnych.

Ziemia zatrzęsła się w trzech krajach. Służby wyszły na ulice

Ziemia zatrzęsła się w trzech krajach. Służby wyszły na ulice

Źródło:
Reuters, Protección Civil de El Salvador,

Goście "Faktów po Faktach" generał Bogusław Pacek i Jerzy Marek Nowakowski rozmawiali na temat Rosji i stojących przed nią wyzwań po upadku reżimu Baszara al-Asada. W opinii generała Packa wycofanie się Rosjan z Syrii "będzie jedną z największych porażek Putina". - Rosja dostaje mocnej zadyszki, nawet na Ukrainie - stwierdził Nowakowski.

"To będzie jedna z największych porażek Putina"

"To będzie jedna z największych porażek Putina"

Źródło:
TVN24

Australia zawarła w poniedziałek umowę gospodarczą i dotyczącą bezpieczeństwa z wyspiarskim krajem Nauru na Pacyfiku. Przyjęcie porozumienia służy powstrzymywaniu rosnących wpływów Chin w tym regionie. W zamian Nauru dostanie łącznie blisko 90 miliardów dolarów - podała agencja Reutera.

Australia zapłaciła miliardy za prawo weta. Chce powstrzymać wpływ Chin na wyspie

Australia zapłaciła miliardy za prawo weta. Chce powstrzymać wpływ Chin na wyspie

Źródło:
PAP

Meksykańska Gwardia Narodowa zatrzymała mężczyznę, który zaatakował stewardesę, by dostać się do kabiny pilotów i przekierować lot krajowy do sąsiednich Stanów Zjednoczonych. Do incydentu doszło w niedzielę. 31-latek został obezwładniony przez członków załogi. Meksykanin mówił o porwaniu krewnego i groźbach śmierci, jakie miał otrzymywać.

Zaatakował stewardesę, by przekierować lot

Zaatakował stewardesę, by przekierować lot

Źródło:
NBC News, ABC News

Dla zabezpieczenia dostaw LPG zimą najistotniejsze będzie optymalne wykorzystanie kolei - uważa dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Dodał, że mimo embarga na LPG z Rosji, które wejdzie w życie 20 grudnia, tego paliwa w Polsce nie powinno zabraknąć, a firmy intensywnie przygotowują się do nowych regulacji.

Rewolucja na rynku paliw. Intensywne przygotowania

Rewolucja na rynku paliw. Intensywne przygotowania

Źródło:
PAP

Przyszłoroczni maturzyści podeszli w poniedziałek do próbnego egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Egzamin zorganizowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Rozpoczął się on o godz. 9. Na stronie CKE pojawiły się już oficjalne arkusze.  

Matura próbna z języka polskiego. Mamy arkusze CKE  

Matura próbna z języka polskiego. Mamy arkusze CKE  

Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli kandydatką Lewicy w wyborach prezydenckich będzie Magdalena Biejat, to będzie to naprawdę świetny wybór - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" europosłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. - My, kobiety patrzymy na politykę trochę inaczej. Mam dosyć walenia się łopatkami przez facetów w polityce - dodała.

Kogo wystawi Lewica? Scheuring-Wielgus o "naprawdę świetnym wyborze"

Kogo wystawi Lewica? Scheuring-Wielgus o "naprawdę świetnym wyborze"

Źródło:
TVN24

Kierowca śmieciarki zjechał z drogi i wjechał w ścianę kościoła. Do zdarzenia doszło w poniedziałek rano w Poznaniu. Mężczyzna wymagał pilnej pomocy medycznej. Został przewieziony do szpitala.

Śmieciarka wjechała w ścianę kościoła. Kierowca trafił do szpitala

Śmieciarka wjechała w ścianę kościoła. Kierowca trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Tragiczny wypadek na ulicy Wrocławskiej w Wieruszowie (woj. łódzkie). Kierująca samochodem osobowym 44-latka, potrąciła przechodzącą po przejściu dla pieszych 67-latkę. Poszkodowana w stanie ciężkim trafiła do szpitala, ale jak przekazuje policja jej życia nie udało się uratować.

Potrącenie na przejściu dla pieszych. Nie żyje 67-latka

Potrącenie na przejściu dla pieszych. Nie żyje 67-latka

Źródło:
tvn24.pl

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zbierze się w poniedziałek w trybie pilnym, by omówić kwestię Syrii - poinformowały agencje AFP i dpa, powołując się na źródła w dyplomacji. O zwołanie posiedzenia zawnioskowała w niedzielę Rosja.

Pilne zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji

Pilne zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji

Źródło:
PAP

Nowojorska policja udostępniła dwa nowe zdjęcia mężczyzny, który jest podejrzany o morderstwo szefa giganta ubezpieczeniowego Briana Thompsona. FBI oferuje nagrodę w wysokości do 50 tysięcy dolarów za informacje związane z zabójstwem.

Trwa obława po morderstwie w Nowym Jorku. Nowe zdjęcia poszukiwanego

Trwa obława po morderstwie w Nowym Jorku. Nowe zdjęcia poszukiwanego

Źródło:
PAP

Obalony syryjski dyktator Baszar al-Asad uciekł z kraju i - jak podają rosyjskie agencje - przybył do Moskwy, gdzie dostał azyl. Amerykanie przeprowadzili naloty na cele tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii. Policja odnalazła ciało zaginionego przed kilkoma dniami wykładowcy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 9 grudnia.

Asad uciekł z kraju, Amerykanie zbombardowali 75 celów, policja odnalazła ciało wykładowcy

Asad uciekł z kraju, Amerykanie zbombardowali 75 celów, policja odnalazła ciało wykładowcy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Resort obrony Tajwanu poinformował w poniedziałek, że w Cieśninie Tajwańskiej manewruje 14 chińskich okrętów wojennych, podczas gdy dzień wcześniej było ich osiem. Tajwańskie siły zbrojne zostały postawione w stan wysokiej gotowości w związku z ogłoszeniem przez Chiny rozległych ograniczeń w przestrzeni powietrznej w pobliżu wschodniego wybrzeża wyspy.

Kilkanaście chińskich okrętów w cieśninie. Siły zbrojne w stanie wysokiej gotowości

Kilkanaście chińskich okrętów w cieśninie. Siły zbrojne w stanie wysokiej gotowości

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol został objęty zakazem opuszczania kraju. Ma to związek z ogłoszeniem przez niego w ubiegłym tygodniu stanu wojennego, który zniósł po kilku godzinach.

Prezydent z zakazem opuszczania kraju

Prezydent z zakazem opuszczania kraju

Źródło:
Reuters, PAP

W Etiopii doszło do erupcji wulkanu Erta Ale. Ten stożek położony jest w jednym z najmniej przyjaznych miejsc na Ziemi, a na jego szczycie znajduje się niezwykle rzadkie jezioro. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Erupcja w "bramie do piekieł"

Erupcja w "bramie do piekieł"

Źródło:
Kontakt24, Smithsonian Institute

W programie "W kuluarach" dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN dyskutowali o pomysłach kandydatów na prezydenta na wygraną w wyborach. Na czym zależy sztabowi kandydata PiS Karola Nawrockiego? - Zależy im na rozpoznawalności. Lodówka na plecach, bieganie, boks to jest to, co daje mu rozpoznawalność i oni ją na tym budują - wskazywała Arleta Zalewska. Agata Adamek przekazała, że jednym z planów sztabowców kandydata KO Rafała Trzaskowskiego jest objazd po Polsce śladem "odwróconej litery L".

"Mieli przygotowanych kilka spotów, już ich nie będą emitować"

"Mieli przygotowanych kilka spotów, już ich nie będą emitować"

Źródło:
TVN24

Ściśle chroniony gatunek czarnej pszczoły zaobserwowano na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadrzechnia czarnoroga jest owadem ciepłolubnym, a w Polsce należy do rzadkości.

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Źródło:
PAP, uwr.edu.pl

Liczne nagrania przedstawiają sceny z wnętrz dwóch pałaców obalonego prezydenta Baszara Al-Asada. Widać na nich, że do środka weszli zarówno rebelianci, jak i cywile. Bojownicy oddają strzały na znak zwycięstwa, a cywile plądrują wnętrza.

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Źródło:
PAP, Reuters

Syria przez ponad pół wieku znajdowała się pod rządami Asadów. W 1970 roku w wyniku puczu wojskowego do władzy doszedł Hafiz al-Asad, a po jego śmierci w 2000 roku rządy objął jego syn Baszar. 8 grudnia uciekł z kraju, gdy do stolicy weszły zbrojne oddziały jego przeciwników.

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Źródło:
PAP

Coraz częściej lekki mróz ma panować nie tylko nocami. Jakiej aury możemy się spodziewać przed świętami Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press