Majówka w Polsce 2023. Gdzie pojechać na długi weekend majowy? Najciekawsze miejsca

Źródło:
tvn24.pl
Pogoda na 16 dni: dużego ciepła na razie nie widać
Pogoda na 16 dni: dużego ciepła na razie nie widaćtvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na 16 dni: dużego ciepła na razie nie widaćtvnmeteo.pl

Gdzie wyjechać na majówkę? - takie pytanie zadaje sobie większość z nas. W roku 2023 przy dobrym zaplanowaniu urlopu długi weekend w maju może trwać nawet dziewięć dni. To najlepsza okazja na krótki wyjazd. Gdzie warto wyjechać na weekend majówkowy w Polsce? Podpowiadamy.

Polska oferuje całą gamę atrakcji turystycznych. Jeśli jeszcze nie zwiedziłeś jakiegoś regionu Polski, warto to zrobić teraz. Sprawdź w naszym przewodniku, gdzie wyjechać na majówkę w Polsce, co możesz zobaczyć ciekawego, co zwiedzić i gdzie odpocząć.

Majówka 2023 nad morzem. Gdzie warto pojechać?

Morze Bałtyckie od lat cieszy się uznaniem nie tylko krajowych, ale i zagranicznych turystów, przez co ceny wypoczynku przewyższają nieraz te w najsłynniejszych zagranicznych kurortach. Rześka bryza i znajdujący się w niej jod, piaszczyste plaże, latarnie morskie, rybackie kutry i świeża ryba to elementy nadmorskiego wypoczynku, których po prostu nie można przegapić, spędzając urlop na Pomorzu.

CZYTAJ TEŻ: Majówka nad morzem - zobacz nasze szczegółowe propozycje

Całkowita długość linii brzegowej Bałtyku w Polsce liczy 770 km, a atrakcje dla przyjezdnych są na wybrzeżu usiane niemal co każdy kilometr. Większość z nich to oczywiście powszechnie znane turystyczne lokalizacje, takie jak choćby: sopockie molo i Krzywy Domek, gdańska stocznia i starówka, orłowski klif, gdyńska promenada i oceanarium, ruchome wydmy w Łebie, kamienista plaża w Jastrzębiej Górze czy helskie fokarium, ale nadal istnieją prawdziwe krajoznawcze perełki, do których nie docierają tłumy.

Molo w SopocieShutterstock

Osoby preferujące nieco spokojniejszy wypoczynek, na czystej i znacznie mniej zatłoczonej plaży, z pewnością docenią tereny Mierzei Wiślanej. To wąski pas lądu oblany od południa wodami Zalewu Wiślanego, a od północy Bałtykiem, którego plaże słyną z bursztynu. Główną miejscowością turystyczną jest Krynica Morska, w której nie można pominąć najwyższej stałej wydmy w Europie – Wielbłądziego Grzbietu. Nie sposób nie wspomnieć też o Stegnie, będącej głównym węzłem turystycznej kolei wąskotorowej oraz Sztutowie, znanym najbardziej ze swej tragicznej historii czyli Muzeum Stutthof, terenu po byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Stutthof.

Majówka 2023. Długi weekend w Wielkopolsce

Jeśli planujesz spędzić majówkę w Poznaniu, to w tym roku lepiej skupić się na atrakcjach poza centrum - to bowiem przypomina wielki plac budowy. Trwa generalny remont Starego Rynku, rozkopany jest plac Wolności przy hotelu Bazar (miejscu, z którego do tłumu przemawiał Ignacy Jan Paderewski, co stało się zarzewiem wybuchu powstania wielkopolskiego), trwa przebudowa ulicy Święty Marcin, więc do Zamku Cesarskiego, ostatniej ocalałej rezydencji Adolfa Hitlera, bez zestawu do czyszczenia butów również nie ma co się wybierać.

Bez problemów można za to zwiedzać Ostrów Tumski. W podziemiach katedry obejrzeć można grobowce pierwszych Piastów, w tym domniemane miejsca pochówku Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Stamtąd – poprzez Bramę Poznania, interaktywne muzeum, w którym w nowoczesny sposób opowiedziane są dzieje Ostrowa Tumskiego i rola, jaką to miejsce odegrało w czasach kształtowania się Państwa Polskiego – warto przejść na Śródkę, historyczną dzielnicę Poznania, wypełnioną knajpkami i kawiarniami. Tuż obok znajduje się jezioro Maltańskie. Dla najmłodszych atrakcją będzie kursująca nad brzegiem wąskotorowa kolejka dziecięca Maltanka, która łączy rondo Śródka z Nowym Zoo. Nad jeziorem Maltańskim można także wypocząć aktywnie – poznaniacy chętnie tutaj biegają, jeżdżą na rowerach, rolkach, a nawet zjeżdżają na nartach na całorocznym stoku.

Dobrym celem na wyprawę w okolicach Poznania będzie Kórnik. To oddalone o około 25 kilometrów od Poznania malownicze miasteczko położone nad jeziorem Kórnickim ma całkiem sporo do zaoferowania, a majowy weekend to dobry moment, by tam zajrzeć. Najważniejszą atrakcją jest Zamek, zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich. Wiszący w Sali Jadalnej portret Teofili Działyńskiej w białej sukni, dał początek legendzie o Białej Damie – jednym z najsłynniejszych duchów w polskich zamkach. Zwiedzanie XIX-wiecznych wnętrz zamku to jedno, drugi obowiązkowy punkt to zwiedzanie jego ogrodu. W Arboretum Kórnickim na 30 hektarach można podziwiać jedną z najstarszych i najbogatszych w kraju kolekcji roślin drzewiastych, liczącą około 3000 roślin. Początek maja to czas początku kwitnienia magnolii, które rokrocznie przyciągają do kórnickiego grodu setki turystów.

Zamek w Kórniku tvn24

Po wizycie w zamku warto przespacerować się promenadą nad jeziorem, ciągnącą się od Bnina po kórnicką plażę na Błoniach, na która prowadzi pieszy most łączący dwa brzegi jeziora. Idąc nią przechodzi się przez Prowent – miejsce narodzin polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, której setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Uroczy pomnik-ławeczka z figurą poetki oraz kotem znajduje się przy promenadzie.

Majówka 2023. Czy wyjechać do Wrocławia?

Stolica Dolnego Śląska jawi się jako świetny kandydat na kilkudniowy wypad. Oczywistym kierunkiem będzie zwiedzanie Rynku we Wrocławiu oraz wąskich, urokliwych uliczek w jego bezpośrednim sąsiedztwie czy wieczorny spacer wzdłuż Fosy Miejskiej. Spragnieni kultury mogą połączyć zwiedzanie z doznaniami dla ducha i sprawdzić repertuar Narodowego Forum Muzyki, Opery Wrocławskiej czy kina Nowe Horyzonty, znajdujących się w odległości kilkuset metrów od siebie.

Warto wygospodarować kilka godzin i pójść w kierunku wschodnim, w bardziej muzealne klimaty. Panorama Racławicka, Muzeum Architektury, czy Muzeum Narodowe to adresy, które warto rozważyć. Punktem obowiązkowym jest również przylegający do Starego Miasta kompleks wysp: Słodowa, Tamka, Piasek, Młyńska, Bielarska, Daliowa oraz sąsiadujący Ostrów Tumski.

Ci, którzy lubią wyściubić nos poza ścisłe centrum, powinni udać się spacerem na okolone Odrą Śródmieście. Historyczne dzielnice Nadodrze i Ołbin, oprócz ciekawej, kamienicznej architektury, oferują wysyp knajpek, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Perłą w śródmiejskiej koronie będzie natomiast Hala Stulecia i wszystko co dookoła - Pawilon Czterech Kopuł, Pergola, fontanna multimedialna, Ogród Japoński, a nieco dalej również Park Szczytnicki oraz - po drugiej stronie - słynne wrocławskie zoo.

Majówka 2023 w Toruniu i okolicach

Toruń to jedno z najchętniej odwiedzanych polskich miast przez turystów podczas majówki. Idealne na dwudniowy wypad. To miasto położone nad Wisłą, kojarzone z Mikołajem Kopernikiem i piernikami.

Będąc w Toruniu na pewno trzeba odwiedzić gotycką, toruńską starówkę, która jest wpisana na listę UNESCO. Stare Miasto to przede wszystkim klimatyczne kamienice, Dwór Artusa, ratusz, Dom Kopernika i oczywiście pomnik najbardziej znanego polskiego astronoma ulokowany w sercu miasta.

Na toruńskiej starówce nie brakuje również bogatej bazy hotelowo-gastronomicznej - restauracji, kawiarni, klubów i pubów. Prym pod tym kątem wiedzie najbardziej znana ulica starego miasta - Szeroka.

Toruńskie Stare Miastotorun.pl

Majówka 2023 w Krakowie. Co trzeba zobaczyć?

Turyści przyjeżdżający do Krakowa pierwsze kroki kierują na Rynek, gdzie znajdują się między innymi zabytkowe Sukiennice, Kościół Mariacki, wieża ratuszowa oraz datowany na XI wiek kościół św. Wojciecha. Na uwagę zasługuje również Rynek Podziemny, czyli multimedialne muzeum mieszczące się pod sukiennicami. Stamtąd turyści mogą przez Planty udać się na Wawel. Muzeum oferuje kilkanaście stałych i czasowych ekspozycji oraz tras zwiedzania. Nad Wisłą na zwiedzających czeka Smok Wawelski, którego jamę również można zwiedzić, jeśli pogoda na to pozwala.

Rynek w KrakowieShutterstock

Ci, którzy chcą uniknąć zgiełku ścisłego centrum Krakowa mogą udać się na Kazimierz lub do mieszczącego się po drugiej stronie Wisły Podgórza. Tam na zwiedzających czekają między innymi zabytkowe kamienice i kościoły, a także liczne klimatyczne kafejki i restauracje. Po zmroku wyjątkowo imponująco prezentuje się kościół św. Józefa przy Rynku Podgórskim. Turyści chcący jeszcze bardziej oddalić się od centrum mają do wyboru krakowskie zalewy, między innymi malowniczy Zakrzówek oraz Zalew Nowohucki. Duże zainteresowanie odwiedzających Nową Hutę budzi trasa turystyczna przez schrony przeciwlotnicze.

Atrakcji nie brakuje też w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa. Godne uwagi jest między innymi opactwo benedyktynów w Tyńcu, będące najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Miłośnikom spacerów spodobają się podkrakowskie dolinki, czyli park krajobrazowy będący częścią Jury Krakowsko-Częstochowskiej, położony na północny zachód od miasta. Zwiedzać je można zarówno pieszo, jak i rowerem, a do części z nich dojechać można autobusem. 38 kilometrów od Krakowa mieści się natomiast malowniczo położona wieś Lanckorona, z ruinami średniowiecznego zamku i zabytkową zabudową rynku.

Majówka 2023 w Bieszczadach

Bieszczady od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem turystów. Wiele osób to właśnie ten zakątek Polski wybiera na majówkę. A jak Bieszczady - to i połoniny. Od lat największą popularnością wśród turystów cieszy się Tarnica - najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, oraz Połonina Wetlińska, gdzie na turystów czeka także przebudowany - niegdyś kultowy - schron Chatka Puchatka. Jak przekazało w komunikacie kierownictwo Bieszczadzkiego Parku Narodowego, wszystkie szlaki i ścieżki przyrodnicze są czynne.

TarnicaShutterstock

Miłośnicy pięknych widoków powinni też odwiedzić Muczne, gdzie na szczycie Jeleniowatego powstała wieża widokowa. Przy dobrej pogodzie rozpościerają się z niej piękne widoki na Bieszczady. Warto też zobaczyć Jeziorka Duszatyńskie, odwiedzić zagrodę pokazową żubrów w Mucznem oraz torfowisko w Tarnawie.

Od niedawna bieszczadzkie krajobrazy można także oglądać z wagonika kolejki gondolowej, która powstała w Solinie. Trasa o długości półtora kilometra wiedzie wzdłuż najdłuższej i najwyższej w Polsce zapory wodnej. Spacer deptakiem po zaporze to dla wielu turystów nieodłączny element wypoczynku w Bieszczadach. Chętni mogą także zwiedzić wnętrze tego architektonicznego kolosa.

Kolejka gondolowa w SoliniePAP/Art Service 2

Do jednej z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach bez wątpienia należy także przejażdżka Bieszczadzką Kolejką Leśną. Popularna wąskotorówka, która przed laty służyła do przewozu drewna, od ponad dwóch dekad wozi turystów.

Amatorzy aktywnego wypoczynku powinni udać się do Uherzec Mineralnych i spróbować przejażdżki Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi. Po sąsiedzku w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła można pod okiem wykwalifikowanych instruktorów poznać tajniki kaligrafii i własnoręcznie upiec proziaki - sodowe placki, z których słynie Podkarpacie.

Majówka 2023 na Podlasiu

Na majówkę można się też udać na Podlasie i do Białegostoku. Wyprawę warto zacząć od odwiedzenia stolicy województwa, której głównym punktem wycieczek jest Pałac Branickich. Szczególnie ciekawe są pałacowe podziemia, które można zwiedzać po uprzedniej rezerwacji złożonej w, mieszczącym się w pałacu, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB pod numerem 85 748 54 67 lub 85 748 54 05. Podczas weekendu majowego piwnice można zwiedzać w sobotę (29 kwietnia), niedzielę (30 kwietnia) oraz wtorek (2 maja).

Pałac Branickich w BiałymstokuShutterstock

Z Białegostoku można udać się do Supraśla, gdzie można pospacerować po bulwarach czy też odwiedzić Muzeum Ikon (będzie otwarte przez cały weekend majowy oprócz 1 maja). Takie same dni otwarcia będzie miało również Muzeum w Tykocinie, które mieści się w budynku jednej z najstarszych synagog w Polsce. Warto udać się również do Kruszynian i Bohonik, gdzie zachowały się meczety i mizary, które zostały uznane za Pomniki Historii. Na miłośników przyrody czeka zaś Arboretum w Kopnej Górze i Silvarium w Poczopku oraz znajdujący się na terenie Puszczy Białowieskiej Rezerwat Pokazowy Żubrów.  

 
Puszcza Białowieska 

Autorka/Autor:FC, tm, NG, ms, ib, wini/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN24

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 pod Świebodzinem (Lubuskie) kierowcy jadący pod prąd zablokowali korytarz życia. Przez to do wypadku busa, gdzie doszło do rozszczelnienia butli gazowych, co groziło skażeniem i wybuchem, nie mogła dojechać specjalistyczna grupa strażaków zajmująca się zagrożeniami chemicznymi.

Jechali pod prąd korytarzem życia, przez nich strażacy mieli problem

Jechali pod prąd korytarzem życia, przez nich strażacy mieli problem

Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup. Są duże utrudnienia w ruchu.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli USA nie wyślą broni, Ukraina może przegrać wojnę do końca roku - zaalarmował szef CIA William Burns. Dodał, że brak wsparcia może doprowadzić do sytuacji, w której Władimir Putin będzie mógł dyktować warunki.

Szef CIA: Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku

Szef CIA: Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku

Źródło:
PAP

Rozprzestrzenianie się szczepu H5N1 ptasiej grypy jest "powodem do niepokoju" - ocenia WHO, wskazując na jego "wyjątkowo wysoką" śmiertelność wśród ludzi. A notowane w ostatnim czasie przypadki przeniesienia wirusa na kilka gatunków ssaków budzą "ogromne obawy".  

Wirus atakuje kolejne gatunki. WHO o "ogromnych obawach"

Wirus atakuje kolejne gatunki. WHO o "ogromnych obawach"

Źródło:
The Guardian, Telegraph, TVN24.pl

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od grudnia 2022 roku do kwietnia 2023 roku wpływały zalecenia ówczesnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka o przyjęcie wniosków wizowych od grup obywateli Filipin w procedurze przyspieszonej - powiedział przed komisją śledczą do spraw afery wizowej były konsul RP w Manili Aleksander Parzych. Mówił także o mailu od asystentki ówczesnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, który wzbudził jego "zaniepokojenie".

Zalecenia Wawrzyka, mail od asystentki, który wzbudził "zaniepokojenie". Były konsul w Manili przed komisją śledczą

Zalecenia Wawrzyka, mail od asystentki, który wzbudził "zaniepokojenie". Były konsul w Manili przed komisją śledczą

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nie żyje czternastoletnia uczennica, która dostała ataku serca po tym, jak we wschodniej Francji nożownik zaatakował dzieci przed szkołą - poinformowała w piątek agencja AFP.

Po ataku nożownika zatrzymało się jej serce. Nie żyje 14-letnia uczennica

Po ataku nożownika zatrzymało się jej serce. Nie żyje 14-letnia uczennica

Źródło:
PAP, Le Figaro, tvn24.pl

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku.

Tragedia na przystanku. 15-latka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami

Tragedia na przystanku. 15-latka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk w kwestii polityki migracyjnej pod względem merytorycznym jest równie twardy jak jego poprzednicy z Prawa i Sprawiedliwości – ocenia niemiecki dziennik "Die Welt". Szef polskiego rządu podchwycił panujące w polskim społeczeństwie nastroje, dodała gazeta.

"Die Welt": postawa Tuska ws. paktu migracyjnego równie twarda jak PiS-u

"Die Welt": postawa Tuska ws. paktu migracyjnego równie twarda jak PiS-u

Źródło:
PAP

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Jak przekazał litewski prokurator generalny, zatrzymani to obywatele Polski.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy z Opatowa (Świętokrzyskie) uratowali kozę ze studni. Zwierzę mogło tam spędzić kilka dni. Na szczęście kozie nic poważnego się nie stało, została zwrócona właścicielowi.

Uwięziona w studni, na głębokości 35 metrów, kilka dni czekała na pomoc

Uwięziona w studni, na głębokości 35 metrów, kilka dni czekała na pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Dowódca ukraińskich sił lądowych potwierdził, że po raz pierwszy udało się im zestrzelić rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3. Wcześniej w piątek resort obrony w Moskwie przekazał, że maszyna rozbiła się na opuszczonym terenie po wykonaniu misji bojowej.

Ukraińcy: zestrzeliliśmy rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu

Ukraińcy: zestrzeliliśmy rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu

Źródło:
Meduza, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Jest coraz więcej bankrutów i firm będących w restrukturyzacji – alarmuje w piątkowym artykule "Puls Biznesu". Kłopoty dotyczą w szczególności jednej branży.

Upadłości wciąż przybywa. Wyróżnia się jedna branża

Upadłości wciąż przybywa. Wyróżnia się jedna branża

Źródło:
PAP

Za niespełna dwa miesiące wybory do Parlamentu Europejskiego. Ugrupowania rejestrują już swoje komitety, niedługo poznamy nazwiska kandydatów. Startu nie wykluczają między innymi obecni posłowie Koalicji Obywatelskiej: Dariusz Joński i Michał Szczerba.

Kto do europarlamentu? W KO "selekcjoner dobiera najlepszych", w PiS lista "znakomitych nazwisk"

Kto do europarlamentu? W KO "selekcjoner dobiera najlepszych", w PiS lista "znakomitych nazwisk"

Źródło:
PAP, TVN24

Izrael wykonał atak na cel w Iranie - potwierdzają trzy źródła cytowane przez agencję Reutera. O przeprowadzeniu przez Izrael uderzenia na bliżej niesprecyzowany irański obiekt informowały wcześniej amerykańskie stacje ABC News i CNN. Irańskie media podają, że w pobliżu lotniska w mieście Isfahan były słyszane eksplozje i uruchomiono systemy obrony powietrznej.

Media: Izrael uderzył na cel w Iranie, eksplozje słyszane w pobliżu miasta Isfahan

Media: Izrael uderzył na cel w Iranie, eksplozje słyszane w pobliżu miasta Isfahan

Źródło:
Reuters, ABC News, CNN, PAP
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oskarżenia o brudną kampanię, związki z deweloperami i biznesowe powiązania, a zarazem niemal zbieżne wizje przyszłości miasta – tak wygląda kampania Łukasza Gibały (bezpartyjny) i Aleksandra Miszalskiego (KO), walczących o fotel prezydenta Krakowa. W walce politycznej wykorzystywano fake newsy, manipulacje i gazetki z niejasnego źródła. - To najostrzejsza kampania w historii wyborów na prezydenta Krakowa - ocenia prof. Marek Bankowicz, politolog.

"To najostrzejsza kampania w historii Krakowa. Bardzo brutalna"

"To najostrzejsza kampania w historii Krakowa. Bardzo brutalna"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nikt nie spodziewał się, że ta dwójka zmierzy się w II turze wyborów na prezydenta Gdyni. A jednak to właśnie Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot zdołali przekonać do siebie większą rzeszę mieszkańców, niż zrobił to rządzący przez ponad 26 lat prezydent Wojciech Szczurek. W niedzielę przekonamy się kto zajmie jego miejsce.

Gdynia przed wielką zmianą. Kandydaci deklarowali powyborczą współpracę

Gdynia przed wielką zmianą. Kandydaci deklarowali powyborczą współpracę

Źródło:
TVN24, PAP

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Północnokoreańskie media wyemitowały nową piosenkę propagandową na cześć Kim Dzong Una, a analitycy wskazują możliwe powody wybrania daty premiery utworu.

Dyktator Korei Północnej w teledysku do nowej piosenki. Nieprzypadkowa data premiery "Przyjaznego ojca"

Dyktator Korei Północnej w teledysku do nowej piosenki. Nieprzypadkowa data premiery "Przyjaznego ojca"

Źródło:
Reuters, The Telegraph

Książę William powrócił do wykonywania publicznych obowiązków. W czwartek następca brytyjskiego tronu odwiedził bank żywności nieopodal Londynu. Było to jego pierwsze oficjalne wystąpienie od czasu, gdy jego małżonka podzieliła się swoją diagnozą nowotworową. Wizytę z entuzjazmem komentowali użytkownicy mediów społecznościowych. Zdaniem CNN, może ona świadczyć o poprawie stanu zdrowia księżnej.  

Książę William wrócił do pracy. CNN: to sygnał, że jego żona czuje się dobrze

Książę William wrócił do pracy. CNN: to sygnał, że jego żona czuje się dobrze

Źródło:
CNN, NBC News, The Standard, TVN24.pl

Słowacy, wbrew swojemu premierowi, zbierają środki na zakup amunicji dla Ukrainy. Kiedy rozpoczęli kampanię na rzecz wsparcia walczącego z reżimem Putina kraju, liczyli na zebranie 250 tysięcy euro. Organizatorzy nie docenili jednak hojności Słowaków – po trzech dniach zgromadzono już ponad 1,5 mln euro. Organizatorzy ogłosili w czwartek, że akcja nie ma żadnych limitów kwoty i czasu.

Chcieli zebrać 250 tysięcy euro dla Ukrainy, mają już 1,6 mln

Chcieli zebrać 250 tysięcy euro dla Ukrainy, mają już 1,6 mln

Źródło:
PAP

Lubelscy policjanci zatrzymali 44-latka poszukiwanego czterema listami gończymi i dwoma nakazami m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. Mężczyzna ma do odbycia karę blisko 6,5 roku więzienia.

Szukali go sześć lat, próbował jeszcze uciec przez balkon

Szukali go sześć lat, próbował jeszcze uciec przez balkon

Źródło:
PAP

Przedstawiciel władz w Teheranie po piątkowym ataku dronów na prowincję Isfahan stwierdził, że "nie zostało potwierdzone zagraniczne źródło ataku". Iran "nie ma planu natychmiastowego odwetu", dodał. Atak początkowo przypisywany był Izraelowi. Zarówno władze, jak i armia Izraela nie udzieliły mediom komentarzy na temat piątkowych wydarzeń. Według CNN, "tego rodzaju operacje nie będą kontynuowane".

Iran "nie ma planu natychmiastowego odwetu"

Iran "nie ma planu natychmiastowego odwetu"

Źródło:
PAP, Reuters

Główne lotnisko w Dubaju zaczyna powoli wracać do pracy po zakłóceniach związanych z powodziami. Utrudnień doświadczyło i wciąż doświadcza wielu pasażerów. - Po dwudziestu siedmiu godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia - przekazała w czwartek Polka znajdująca się na lotnisku.

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl