TVN24 | Kraków

Staże i praktyki terenowe tylko dla zaszczepionych studentów

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków
Kraków (Małopolska)
Kraków (Małopolska)Google Maps
wideo 2/3
Google MapsDo zdarzenia doszło w Krakowie

Władze jednego z wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zdecydowały, że studenckie staże oraz praktyki terenowe będą dostępne wyłącznie dla zaszczepionych osób. Uczelnia uspokaja, że nie ogranicza w ten sposób nikomu prawa do edukacji i wszystkie inne zajęcia będą dostępne bez tego rozróżnienia.

Według planu przygotowanego przez Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska niezaszczepieni studenci będą mogli odbyć praktyki i staże w kolejnych latach, kiedy sytuacja epidemiczna będzie korzystniejsza – nie wiadomo jednak, kiedy tak się stanie. Aktualną decyzję władze wydziału tłumaczą troską o bezpieczeństwo na uczelni oraz w firmach, z którymi uczelnia współpracuje.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Szczepionka, zaświadczenie albo test

O decyzji zrobiło się głośno w czerwcu. Wtedy Rzecznik Praw Obywatelskich pytał AGH, na jakiej podstawie będą zdobywane informacje o statusie poszczególnych studentów.

 – Niektóre wydziały już zaczęły wprowadzać konkretne wytyczne, w tym na przykład Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, który rozpisał dokładnie, jak będą wyglądały zajęcia terenowe oraz praktyki dla studentów w nadchodzącym roku. Zawarł tam takie wytyczne, że jeśli jakiś student będzie musiał realizować jakieś zajęcia terenowe bądź praktyki to będzie musiał być zaszczepiony pierwsza dawką albo wykazać zaświadczenie od lekarza, że do takiego zaszczepienia po prostu nie może przystąpić z różnych powodów zdrowotnych, albo wykaże test, który wykona najwcześniej 48 godzin przed rozpoczęciem danych zajęć, który potwierdzi, że nie ma COVID-19 lub przechodził COVID-19 – mówi Olga Kuśnieruk z AGH.

Podobne rozwiązanie próbował wprowadzić jeden z rzeszowskich szpitali. Tam praktyki miały być dostępne tylko dla osób zaszczepionych. Jednak z powodu kontrowersji objęto tym wymogiem tylko praktyki wakacyjne.  

PRZECZYTAJ TAKŻE: Akademik tylko dla w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości