Kontrowersje wokół "uciążliwości dla niezaszczepionych" na AGH

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
TVN24 Kraków
Szczepienia na AGHTVN24
wideo 2/4
TVN24Szczepienia na AGH

Ufamy nauce – pod takim hasłem Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie prowadzi akcję szczepienia studentów i mieszkańców akademików. Komunikat kanclerza uczelni wywołał kontrowersje w związku z informacją, że "wprowadzone zasady mogą być uciążliwe dla niezaszczepionych".

Władze uczelni przyznają, że jeszcze nie wiadomo, jak w przyszłym roku akademickim będzie wyglądał powrót do nauki stacjonarnej. Wszystko zależy od tego, jaka będzie wówczas sytuacja pandemiczna w Polsce. Jest jednak pewne, że ogromne znaczenie będzie miało to, ile osób zaszczepi się przeciwko COVID-19.

Kilka dni temu kanclerz uczelni opublikował komunikat z informacją, że "osoby niezaszczepione od 1 października będą musiały być objęte systemem specjalnej ochrony fizycznej i organizacyjnej dla zapewnienia im bezpieczeństwa". Pewne kontrowersje wywołało zamieszczone w piśmie zdanie, że "zapewne wprowadzone zasady mogą być dla nich uciążliwe". W komentarzach internecie padły zarzuty o zmuszanie do szczepień.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Rektorzy zaniepokojeni

Władze uczelni uspokajają jednak, że nikt do niczego nie będzie zmuszany. Prowadzona jest jedynie kampania informacyjna, zachęcająca do szczepienia.

31 maja na stronie AGH opublikowano Stanowisko Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w sprawie promocji programu szczepień przeciw COVID-19. Czytamy w nim:

"Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich jest zaniepokojona ostatnimi wystąpieniami przeciwko szczepieniom i atakom na uczelnie za podjęcie właściwych działań w tym zakresie.

Jesteśmy przekonani, że realizacja programu szczepień przeciw COVID-19 jest fundamentalna dla zdrowia obywateli, funkcjonowania instytucji publicznych i gospodarki. Jest też warunkiem koniecznym do zapewnienia bezpiecznego dostępu do kultury, edukacji oraz powrotu do normalnego działania systemu szkolnictwa wyższego.

Kierując się zatem ideą wzajemnego szacunku i odpowiedzialności, jesteśmy przekonani, że dzięki konsekwentnej realizacji szczepień wkrótce będziemy mogli wspólnie funkcjonować w warunkach niezagrażających naszemu zdrowiu".

Z kolei cytowana przez portal Rynek Zdrowia Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka AGH, wyjaśniła że "określenie "uciążliwości" jakie pojawiło się w piśmie kanclerza uczelni to nic nowego - to trudności, z jakimi dziś mierzą się wszyscy".

Od 7 czerwca na terenie uczelni zaszczepić się będą mogli pracownicy uczelni i ich bliscy, studenci uczelni oraz mieszkańcy akademików, zlokalizowanych na terenie tak zwanego miasteczka AGH (największego kampusu akademickiego w Polsce, zamieszkanego przez ponad 10 tysięcy osób). Akcja potrwa kilka tygodni.

Autor:wini

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock