Ich rodzice są już zbyt starzy lub schorowani, by oferować im pomoc, a pozostawieni sami sobie mogą sobie nie poradzić. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie otwiera jeden z pierwszych w Polsce domów pomocy społecznej dla dorosłych osób ze spektrum zaburzeń autystycznych. Placówka zaoferuje pensjonariuszom spokojny dom, zapewniający prywatność, rehabilitację i kontakt z innymi.
Ulica Modrzewiowa znajduje się na Woli Justowskiej, w jednym z najspokojniejszych i najbardziej zielonych obszarów Krakowa. To tam, pod numerem 25, znajduje się ośrodek, w którym zamieszkają dorosłe osoby ze spektrum zaburzeń autystycznych, potrzebujące intensywnego wsparcia. Budynek został przebudowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej właśnie na ten cel.
Zacisze chroniące przed miejskim gwarem
Jak podkreślają pracownicy krakowskiego MOPS-u, jest to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w kraju. W domu pomocy społecznej przy ulicy Modrzewiowej znajdzie się miejsce dla około 20 dorosłych ze spektrum autyzmu. Przyjęcie pierwszych pensjonariuszy zaplanowane jest na jesień.
- Jest to takie miejsce, które znajduje się na uboczu. Jest tam bardzo dużo zieleni, spokoju, co jest bardzo ważne dla osób z tego typu zaburzeniami, ponieważ bardzo wrażliwie reagują na wysokie dźwięki i miejski gwar. Dlatego tak ważne było dla nas stworzenie miejsca, które będzie dla nich przyjazne, również na zewnątrz - podkreśla Agnieszka Pers, rzeczniczka krakowskiego MOPS-u.
ZOBACZ W TVN24 GO: "Przeoczone diagnozy". Czterysta tysięcy osób, połowa o tym nie wie >>>
Urzędniczka zaznacza, że oferowana pomoc będzie dostosowana wyłącznie do dorosłych pensjonariuszy. - Zdajemy sobie sprawę, że ośrodek nie zaspokoi potrzeb wszystkich osób wymagających pomocy. Według nas tego typu miejsc powinno powstawać w kraju więcej - mówi Pers.
Zaznacza, że opieka w domu pomocy społecznej skierowana będzie przede wszystkim do mieszkańców Krakowa. - O tym, jak będzie wyglądał sposób przyjmowania do tego ośrodka, będziemy informować - powiedziała.
Psycholog: chodzi o to, żeby osoba z zaburzeniami próbowała podejmować normalne aktywności
Dobre przygotowanie ośrodka do pomocy osobom ze spektrum autyzmu potwierdza w rozmowie z tvn24.pl doktor Krzysztof Gerc, specjalista z Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdaniem eksperta, budynek jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki osobom, które wymagają specjalistycznej opieki.
- To są osoby potrzebujące między innymi rehabilitacji, terapii wspomagającej, psychostymulacji, zapewnienia spokoju. To z pewnością jeden z pierwszych i najważniejszych tego typu ośrodek w Polsce - ocenia ekspert.
Jak podkreśla, badania potwierdzają, że osoby dorosłe z autyzmem wymagają innych warunków od osób z innymi niepełnosprawnościami. Dlatego tak potrzebny jest odrębny dom pomocy społecznej, skierowany wyłącznie do nich.
Zobacz też: "Ciche godziny" wsparciem dla osób z autyzmem
- Mamy coraz więcej sytuacji, zgłaszanych też przez rodziców, często sędziwych, że potrzebują z jednej strony wytchnienia, a z drugiej - pomocy dla ich dorosłych dzieci - mówi Gerc.
Naukowiec zaznacza, że ośrodek wyróżnia się trzema cechami istotnymi dla osób z autyzmem. To prywatność (prywatne jednoosobowe pokoje dla pensjonariuszy), dostępność kompleksowej rehabilitacji oraz dostosowanie organizacji placówki do osób o różnych potrzebach. Zaznacza jednocześnie, że jednym z najważniejszych aspektów jest zachęcanie do udziału w codziennym życiu.
- Chodzi o to, żeby osoba z zaburzeniami próbowała podejmować normalne aktywności i przez to coraz bardziej uczestniczyła w życiu blisko społeczności - wyjaśnia Gerc.
"W Polsce nie ma takich miejsc"
Pytany o to, czy obecnie osoby ze spektrum autyzmu mogą liczyć na wystarczające wsparcie i opiekę, doktor Krzysztof Gerc z UJ podkreślił, "oferta wciąż jest niewystarczająca".
- To się zmienia w tej chwili, bo na przykład coraz bardziej popularne są środowiskowe domy samopomocy. W niektórych placówkach organizowane są warsztaty terapii zajęciowej. To jednak wciąż mało - powiedział naukowiec. Podkreśla, że nie zawsze środowisko i instytucje są w stanie zapewnić odpowiednią opiekę osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, również ze względu na niedobór takich podmiotów.
W podkrakowskich Więckowicach istnieje już podobne miejsce, tak zwana "Farma Życia", prowadzone przez Fundację Wspólnota Nadziei. To jednocześnie dom, w którym mieszkają osoby ze spektrum zaburzeń autystycznych, centrum zajęć dziennych oraz gospodarstwo ekologiczne, w którym pensjonariusze uczą się pracy. Na kompleks składają się dwa budynki z częściami mieszkalnymi i pracowniami terapeutycznymi oraz siedmiohektarowy teren z sadem, warzywnikiem, jagodnikiem, terenami zielonymi i rekreacyjnymi.
- To wspaniała sprawa, że w Krakowie takie miejsce powstaje, że będą to miejsca pobytu stałego, ale też dzienne zajęcia, bo takich miejsc w Polsce po prostu nie ma. Nie ma miejsc pobytu stałego czy miejsc życia, jak my to nazywamy, dla osób z autyzmem. Szczególnie potrzebują tego osoby dorosłe, których rodzice już się zestarzeli - skomentowała dla urzędowej telewizji krakow.pl prezes Fundacji Wspólnota Nadziei Alina Perzanowska.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: telewizja.krakow.pl