Replika skafandra Neila Armstronga trafiła na wystawę Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. To jedyne miejsce w Europie, w którym można z bliska zobaczyć wierną kopię stroju, w którym amerykański astronauta - jako pierwszy człowiek na świecie - wylądował na Księżycu.
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie otworzyło w czwartek (17 listopada) trzy nowe wystawy, poświęcone historii lotom człowieka w kosmos. Jedną z największych atrakcji jest replika skafandra Neila Armstronga, amerykańskiego astronauty, który w 1969 roku jako pierwszy człowiek na świecie, w ramach misji Apollo 11, stanął na powierzchni Księżyca. Jak dowiedzieliśmy się od dyrektora muzeum Tomasza Koseckiego, to jedyna taka wierna kopia kosmicznego stroju w Europie.
Dyrektor muzeum: skafander był swego rodzaju statkiem kosmicznym dla człowieka
Jak informuje krakowskie muzeum, model został wykonany dzięki trójwymiarowym skanom oryginału, pochodzącego ze zbiorów Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian w Waszyngtonie, w ramach projektu "Apollo at the Park".
- Możemy dokładnie zobaczyć wszystkie detale tego skafandra, bo on jest bardzo precyzyjnie odtworzony i mieć wyobrażenie, jak taki skafander wyglądał (...). Waży 83 kilogramy, więc to była dość ciężka konstrukcja. Można powiedzieć, że to był swego rodzaju statek kosmiczny dla człowieka, który musiał znaleźć się bezpośrednio w przestrzeni (kosmicznej - red.) i musiał być utrzymany przy życiu - podkreślił podczas otwarcia wystawy dyrektor muzeum Tomasz Kosecki.
Znajdująca się w Krakowie replika jest jedną z zaledwie 15 wiernych kopii wystawianych poza granicami Stanów Zjednoczonych. W organizację wystawy zaangażowani byli dyplomaci z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie i misja dyplomatyczna USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Wiedniu.
Kosmos na wystawach w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Kosmiczny skafander można zobaczyć na wystawie o nazwie "MOONWALK - wielki krok dla człowieka". Obok niej otwarte zostały dwie kolejne: "Z Księżyca na Marsa i dalej..." oraz "Podbój kosmosu". Na pierwszej z nich pokazane są fotografie wszystkich misji Apollo. Zdjęcia przedstawiają też 12 astronautów, którzy chodzili po powierzchni Księżyca, a także przygotowania NASA do ponownych misji na Księżyc i dalej na Marsa.
"Podbój kosmosu" to z kolei dużo szersza opowieść. W ramach tej ekspozycji można poznać stuletnią historię działań człowieka w kierunku tytułowego podboju kosmosu. Stuletnią, bo na wystawie można zobaczyć między innymi prace teoretyczne Konstantego Ciołkowskiego sprzed ponad stu lat czy pierwsze próby rakietowe w latach 20. XX wieku. Co jeszcze? "Pierwsze loty załogowe, loty w załogach wieloosobowych, pierwsze wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną, lądowania na Księżycu, umieszczenie na orbicie stacji kosmicznych, lot kosmiczny Polaka, loty wahadłowców, wysłanie sond i łazików na Marsa oraz misje kosmiczne, będące przedsięwzięciami prywatnymi" - czytamy w komunikacie muzeum.
Na ekspozycji o podboju kosmosu znajdują się również modele lądowników i przedmiotów związanych z lotami w przestrzeń kosmiczną.
Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, krakow.pl, tvn24.pl