Doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego odtworzyła w programie komputerowym jeden z najstarszych browarów na świecie. Instalację do warzenia piwa odkryli polscy archeolodzy w Egipcie. Badaczka przedstawiła jak dokładnie mogła działać i wyglądać.
Karolina Rosińska – Balik z Uniwersytetu Jagiellońskiego odtworzyła w programie komputerowym egipski browar. Prace nad wirtualnym trójwymiarowym modelem były długie i żmudne. - Było to bardzo czasochłonne zajęcie, kilka dni intensywnej pracy - relacjonuje autorka pracy.
Rekonstrukcja egipskiego browaru
- Oryginalną instalację odkryto w 2000 roku, nosi nazwę W47. Składa się z trzech palenisk, w których osadzano kadzie do warzenia piwa. Oddzielono je wąskimi murkami, zaś całość otoczono murem z cegły o wysokości 60 cm. Cała struktura przypomina wyglądem trójlistną koniczynę, kadzie przez cały czas były podgrzewane – mówi Rosińska – Balik. W trakcie późniejszych badań odkryto kolejne urządzenia browarnicze - dodaje.
Badaczka wzorowała się na zachowanych strukturach budowli, które udało się odkryć w Egipcie.
- Sporządzono bogatą dokumentację rysunkową i fotograficzną. Miałam też okazję na żywo obejrzeć ostatnie odkrycie. To pozwoliło mi bardziej realistycznie podejść do tematu – wyjaśnia.
Piwo w Egipcie od 5 tys. lat
Przez wieki piwo było dla Egipcjan podstawowym i głównym artykułem spożywczym. Najstarszym zapisem wspominającym piwo jest lista darów grobowych znajdująca się na steli w grobowcu z III dynastii należącego dla Sekherhabau – liczy zatem prawie 5 tys. lat. - Dzięki naszym wykopaliskom wiemy, że tradycja ta sięga jeszcze głębiej w dzieje Egiptu – dodaje Rosińska-Balik.
Cenne znaleziska
Stanowisko Tell El-Farcha badane jest od 15 lat przez Polską Ekspedycję do Wschodniej Delty Nilu. Ekspedycja kierowana jest przez prof. Krzysztofa Ciałowicza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr. Marka Chłodnickiego z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Do najcenniejszych znalezisk polskich archeologów należą złote figury przedstawiające prawdopodobnie władcę i jego syna, figurki ludzkie wykonane z kości słoniowej, pieczęcie cylindryczne, wyroby z kości, krzemienia, miedzi i złota.
Autor: ał / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Karolina Rosińska – Balik