Barbara Nowak, była małopolska kuratorka oświaty i radna Sejmiku Małopolskiego, będzie kandydować do Senatu - tak ma brzmieć wstępna decyzja kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Kontrowersyjna polityczka ma szansę na tę posadę w związku z opuszczeniem jej przez senatora Bogdana Klicha, który przyjął stanowisko dyplomatyczne w USA.
Decyzję miał ogłosić na niedzielnym spotkaniu opłatkowym poseł Ryszard Terlecki. Nieoficjalnie potwierdził te doniesienia jeden z członków krakowskiego PiS. Nie ma informacji o tym, by rozważane były inne kandydatury.
Na razie ani Barbara Nowak, ani Ryszard Terlecki nie skomentowali publicznie tych informacji.
Roszady w małopolskim PiS
Przypomnijmy, że w lipcu 2024 Barbara Nowak zastąpiła Michała Drewnickiego na stanowisku pełnomocniczki partii w Małopolsce. Wywołało to duże zamieszanie w szeregach partii – decyzję skrytykowała między innymi była premier Beata Szydło, a w obronie nowej pełnomocniczki wystąpił były poseł Łukasz Kmita.
Sam Drewnicki poinformował o utracie stanowiska w mediach społecznościowych. Podkreślił, że "odwołanie nie ma związku z zastrzeżeniami do jego pracy" i przypomniał o swoich dokonaniach, mówiąc o "ciężkiej i często syzyfowej pracy". Podziękował też współpracownikom.
Po nominacji Nowak zapewniła, że "zrobi wszystko co w jej mocy, żeby PiS stało się marką w Krakowie", zapowiedziała też utworzenie w mieście merytorycznych środowisk naukowych. Ich cel ma być jeden. - By wspierać tych, którzy do władzy wrócić muszą – stwierdziła nowa szefowa krakowskich struktur.
Kilometrówki pod lupą
Z kolei w listopadzie małopolskie kuratorium oświaty powiadomiło Prokuraturę Rejonową w Krakowie o możliwości popełnienia przestępstwa przy rozliczaniu podróży samochodem służbowym, tak zwanych kilometrówek w okresie, kiedy kuratorką była Nowak.
- Karta drogowa kierowcy pokazywała jazdę po mieście - co było akceptowane przez panią Nowak - a faktury za benzynę były z zupełnie innych miejsc – powiedziała wówczas przed kamerą TVN24 obecna małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska. Stwierdziła, że przeprowadzony w instytucji audyt wykazał, iż jej poprzedniczka mogła w niewłaściwy sposób korzystać z auta służbowego.
"Pani Olszowska szkaluje mnie, ponieważ walczę o bezpieczeństwo dzieci zagrożone lewicową, demoralizującą edukacją, kłamliwie nazywaną edukacją zdrowotną przez minister Nowacką. Coraz więcej rodziców i nauczycieli rozumie to zagrożenie. Mocno protestują, czym sprawiają poważne problemy obecnej władzy. Ja bronię bezpieczeństwa dzieci. Pani Olszowska przeciwko bezpieczeństwu dzieci występuje" - stwierdziła była kuratorka, pytana o te zarzuty.
Kontrowersyjna kuratorka
Odwołanie Barbary Nowak z funkcji kuratorki oświaty było jedną z pierwszych decyzji nowego wojewody małopolskiego Krzysztofa Klęczara. Razem z nową ministrą edukacji Barbarą Nowacką ogłosił tę zmianę podczas konferencji 15 grudnia 2023 roku.
- Dziś mamy przyjemność poinformować młodzież, nauczycieli i rodziców, że czarny czas dla edukacji i średniowiecze, które próbowano wam tutaj zaprowadzić w Małopolsce w postaci pani kurator Nowak, właśnie się skończyło. Właśnie podpisałam odwołanie pani kurator Barbary Nowak - ogłosiła wówczas Nowacka. I dodała: - To naprawdę dobra wiadomość dla szkół, pani Nowak zajmowała się nie tym, czy powinien zajmować się kurator oświaty.
Czytaj za darmo: Barbara Nowak modliła się o uzdrowienie gejów. Zmienić szefów czy zlikwidować urząd?
Barbara Nowak była prawdopodobnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych kuratorek oświaty w Polsce. Wszystko to dzięki skrajnie prawicowym poglądom. W przeszłości podważała między innymi skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19, nazywając je "eksperymentem", modliła się o "uzdrowienie gejów", a także powielała fake newsy o "pokojach do masturbacji" w szwedzkich przedszkolach i o aresztowaniu kanadyjskiego ucznia za twierdzenie, że są dwie płcie. Historie przedstawiane przez Barbarę Nowak zweryfikowała redakcja Konkret24. Podczas swojej kadnecji w kuratorium Nowak sprzeciwiała się wywieszeniu w krakowskich szkołach preambuły do Konstytucji RP, nazywając to działanie "szkodliwym".
Barbara Nowak została powołana na stanowisko w kuratorium w 2016 roku przez ówczesną minister edukacji Annę Zalewską. Była jedyną kandydatką w konkursie, pozostałe podania zostały odrzucone ze względów formalnych. Zaraz po objęciu stanowiska zapowiadała, że "będzie ukierunkowywać pracę wychowawczą szkół na wychowanie patriotyczne".
Wcześniej Nowak była krakowską radną z ramienia klubu PiS, którego była wiceprzewodniczącą, a podczas V i VI Kongresu PiS (2026 i 2021 rok) była wybierana na członkinię rady politycznej partii.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Art Service/PAP