Kraków

Kraków

Narkotyki, pościg i atak na policjanta

Policja ztrzymała trzeczh młodych mężczyzn, którzy poproszeni o dokumenty próbowali uciec funkcjonariuszom. Jeden z zatrzymanych miał przy sobie niewielką ilość marihuany, dwaj pozopstali mieli odbyć karę za drobne kradzieże.

Rozprawa Kwietnia odroczona. Zeznania będą niejawne

Proces Brunona Kwietnia został odroczony z powodu nieobecności współoskarżonego Macieja O. Jego obrońcy tłumaczyli, że O. był przekonany iż dziś zeznania będzie składał Brunon Kwiecień. Sąd zdecydował, że kolejna rozprawa odbędzie się 24 lutego. Jak poinformowano, zeznania zarówno Macieja O. jak i głównego oskarżonego będą niejawne.

Zima w zoo. "Nawet słonice mogą wybrać się na spacer"

Krakowskie zoo warto odwiedzić także zimą - zachęcają pracownicy ogrodu zoologicznego. Podczas zimowej przechadzki zobaczyć możemy m.in flamingi, pandy małe oraz pantery śnieżne. - Jeśli temperatura waha się w granicach zera, nawet słonice mogą wybrać się na krótki spacer - mówi Dorota Maszczyk z Ogrodu Zoologicznego w Krakowie.

Żurawski kandydatem do Europarlamentu

Maciej Żurawski wciąż szuka sobie miejsca po zakończeniu kariery. Teraz jednak wydaje się, że 72-krotny reprezentant Polski pracujący ostatnio w Wiśle jako skaut na dobre żegna się z piłką i bierze się za politykę. "Żuraw" wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy SLD w Małopolsce.

Wyznaczą standardy? Co sąd może orzec ws. Trynkiewicza?

Wiadomo już, że biegli nie wnioskują o obserwację Mariusza Trynkiewicza. Jak wskazują prawnicy, mało prawdopodobne jest, że sąd skieruje ustawę o nadzorze nad groźnymi przestępcami do Trybunału Konstytucyjnego. Co zatem mogą zrobić sędziowie, którzy w przeddzień wyjścia "szatana z Piotrkowa" z więzienia decydować będą o jego losie? Czy możliwe jest, że Trynkiewicz na uprawomocnienie się orzeczenia będzie czekał na wolności? Tak, ale nie jest to przesądzone.

Chcą wpisać krakowskie szopki na listę UNESCO

Tradycyjne krakowskie szopki oraz symbol miasta, Lajkonik mają szansę na wpis do rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Krakowscy szopkarze przy wsparciu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa złożyli już w tej sprawie wnioski.

300 interwencji TOPR w pierwszym tygodniu ferii

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od początku ferii interweniowali na stokach już 300 razy. Najczęstrzymi przyczynami wypadków są nieumiejętność jazdy oraz brawura. Dziś ferie rozpoczynają uczniowie z Małopolski.

Kolejny uniwersytet robi wino. Daje skrzynkę za dobrą nazwę

Krakowski Uniwersytet Rolniczy ogłosił konkurs na nazwę dla wina, które produkuje. Do wygrania jest oczywiście sam trunek, w liczbie sześciu butelek. Propozycje mają wskazywać na "akademickie" korzenie, a uczelnia już zapowiada, że ogłosi też konkurs na etykietę.

Prawo jazdy za łapówki w Tarnowie. Już 34 osoby podejrzane

Dziewięć osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy egzaminach na prawo jazdy w Tarnowie. Dwóch spośród zatrzymanych to emerytowani egzaminatorzy. Łącznie podejrzane są już 34 osoby, a prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Nierówna walka z reklamami: jak nie kulturą, to mandatami

Dekadę temu kontrowersję wzbudzał sam pomysł walki z reklamą, która przez wielu postrzegana jest do dziś jako "powiew zachodu". Tyle, że na zachodzie od dawna wieje już w innym kierunku, a na wschodzie sytuacja zmienia się bardzo powoli. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie największe miasta w Polsce.

Zmarła tydzień po porodzie. Jest śledztwo

Krakowska prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie kobiety, która zmarła tydzień po urodzeniu dziecka. Według rodziny, ciężarna źle się poczuła, zadzwoniła na pogotowie. Potem odsyłano ją do kolejnych gabinetów. Cesarskie cięcie wykonano dopiero po kilku godzinach, a kobieta nie odzyskała już przytomności.

Policja szukała strzelca, szybka pękła od mrozu

Operator koparki postawił na nogi kilkudziesięciu policjantów z Małopolski. Mężczyzna twierdził, że ktoś do niego strzelał. - Okazało się, że szyba w pojeździe rozbiła się nie od strzałów, a z mrozu – informuje policja.

Tradycyjne wędzonki znikną ze stołów? Wędliniarze walczą z dyrektywą unijną

Przedsiębiorcy z Podkarpacia i Małopolski chcą walczyć o zmianę lub złagodzenie unijnej dyrektywy dotyczącej wędzonych wędlin. Właściciele ponad 120 firm mięsnych utworzyli właśnie stowarzyszenie, które ma zadbać o ich interesy: – Nikt inny o nas nie dba. Zrobimy to sami – zapowiada Stanisław Jarosz z Pilzna, właściciel zakładów mięsnych.

Polskie Pendolino sprzed 80 lat

Budziła nie mniejsze emocje niż Pendolino. Ale w przeciwieństwie do ostatniego zakupu PKP, była dziełem polskich inżynierów, którzy 80 lat temu stworzyli legendarną Luxtorpedę.

Smog nad Zakopanem. "To przez samochody"

Smog nie ominął nawet zimowej stolicy Polski. Jakość powietrza w Zakopanem jest coraz gorsza - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. - Problem jest nam znany i powtarza się co roku - odpowiadają władze miasta.

Kard. Dziwisz apeluje o zwrot relikwii Jana Pawła II

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz zaapelował o zwrot relikwii krwi Jana Pawła II, skradzionej z kościoła w górach w Abruzji we Włoszech. Jej poszukiwania prowadzą od poniedziałku karabinierzy, wszczęto też dochodzenie.

Tak wygląda nowa baza LPR w Krakowie

Nowoczesną bazę dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego otwarto we wtorek w Krakowie. - Wszystko po to, by jak najszybciej dotrzeć do pacjenta - mówił wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.