W Warszawie bezkonkurencyjny był Rafał Trzaskowski, który kwestię mandatu prezydenta rozstrzygnął w pierwszej turze. Podobnie było w Gdańsku i Katowicach. Zaskakująco zakończyło się głosowanie w Krakowie, gdzie najlepszy wynik (39,4 proc. głosów) osiągnął poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski. Wyborcza dogrywka będzie potrzebna też w Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie. Podsumowujemy, jak wygląda walka o najważniejsze stanowiska w samorządach.
Warszawa - bez niespodzianki
Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) zwyciężył w wyborach na prezydenta Warszawy. Z danych sondażu exit poll Ipsos wynika, że zdobył 59,8 procent głosów.
Drugi wynik uzyskał Tobiasz Bocheński (Prawo i Sprawiedliwość) - 18,5 procent. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Biejat (Lewica i Ruchy Miejskie), zdobywając 15,8 procent głosów. Czwarty był Przemysław Wipler - 3,9 procent, a piąty Janusz Korwin-Mikke (Bezpartyjni) - 1,5 procent. Romualda Starosielca (Ruch Naprawy Polski) poparło 0,5 procent głosujących.
- Znowu wielka mobilizacja nastąpiła. Ta mobilizacja będzie potrzebna każdego dnia, dlatego że tutaj nie chodzi tylko i wyłącznie o wybory. Tutaj chodzi o to, że przed premierem Donaldem Tuskiem, i przed całym rządem, jest naprawdę piekielnie trudne zadanie, również przed wszystkimi, którzy dzisiaj rząd współtworzą - mówił po zakończeniu ciszy wyborczej prezydent Warszawy.
Kraków: niespodziewany zwycięzca
W drugim największym polskim mieście w drugiej turze zmierzy się bezpartyjny Łukasz Gibała i Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej.
Wstępne wyniki wyborów wskazują na to, że to poseł KO ma najwyższe poparcie - w pierwszej turze uzyskał 39,4 proc. głosów, podczas gdy lider Krakowa dla Mieszkańców zajął drugą pozycję z poparciem 28,4 proc.
Wyniki exit poll wskazują, że na trzecim miejscu znalazł się poseł PiS i były wojewoda małopolski Łukasz Kmita (14,7 proc.). Urzędujący wiceprezydent Andrzej Kulig - bezpartyjny, popierany przez PSL i odchodzącego z urzędu Jacka Majchrowskiego, uzyskał w tym badaniu wynik 8,3 proc.
Wrocław - Jacek Sutryk na czele, ale wyścig się nie kończy
Według wyników exit poll wyborów samorządowych urzędujący prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wygrał pierwszą turę wyborów w stolicy Dolnego Śląska. Zdobył 38,9 proc. głosów. Zwycięstwo nie jest na tyle okazałe, żeby nie trzeba było organizować wyborczej dogrywki. W drugiej turze zmierzy się z Izabelą Bodnar (Trzecia Droga), na którą zagłosowało 31,4 proc. wyborców.
Dalej znaleźli się: Łukasz Kasztelowicz (Prawo i Sprawiedliowość) - 13,7 proc. głosów, Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy) - 7,9 proc. głosów, Robert Grzechnik (Konfederacja) - 4,9 proc. głosów i Grzegorz Prigan (Wrocławianie dla Wrocławian) - 3,2 proc. głosów.
Poznań - Jacek Jaśkowiak przed Zbigniewem Czerwińskim
W Poznaniu będzie druga tura - wynika z sondażu exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej dla WTK. Urzędujący prezydent zdobył według niego 44,6 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się ze Zbigniewem Czerwińskim (Zjednoczona Prawica) - 18,1 proc. Sondażowe wyniki pokazują też miażdżące zwycięstwo KO w wyborach do rady miasta.
Trzecie miejsce zajął Przemysław Plewiński (Trzecia Droga) - 14,8 proc., a na czwartym - z niewielką stratą - znalazła się Beata Urbańska (Nowa Lewica) - 14,4 proc. głosów. Na Łukasza Garczewskiego (Społeczny Poznań) zagłosowało 8,1 proc. wyborców.
Gdańsk - nokaut w pierwszej turze
Według wyników exit poll wyborów samorządowych urzędująca prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wygrała w pierwszej turze. Zdobyła 62,3 procent głosów.
Drugi wynik według exit poll uzyskał kandydat Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rakowski. Dostał 12,2 procent głosów. Na trzecim miejscu Andrzej Pecka (6,6 procent głosów). Był kandydatem komitetu wyborczego "Wspólna Droga". Komitet utworzyły dwa ugrupowania: Polska 2050 Szymona Hołowni i Nowa Lewica oraz środowisko ruchów miejskich.
Katowice - już po wyborach
Walczący o reelekcję na trzecią kadencję prezydent Katowic Marcin Krupa - jak wynika z sondażu exit poll Ipsos - wygrał wyścig o fotel prezydenta miasta w pierwszej turze, zdobywając 66,5 proc. głosów. Na drugim i trzecim miejscu, z dużą stratą, konkurencja - popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Leszek Piechota miał otrzymać 9,7 proc. głosów, a Dawid Durał - 9,4 proc. głosów.
W Katowicach o stanowisko prezydenta ubiegało się jeszcze dwóch kandydatów: Marek Strzałkowski i Jacek Budniok. Według sondażu Ipsos pierwszy z nich zdobył 7,3 proc. poparcia, a drugi 7,1 proc.
Rzeszów - prezydent wygrywa, ale będzie druga tura
Będzie druga tura wyborów na prezydenta Rzeszowa. Starający się o reelekcję Konrad Fijołek zmierzy się w niej z Jackiem Strojnym (Razem Dla Rzeszowa).
Kolejne miejsca zajęli: kandydat Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Szumny, Adam Dziedzic z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Karolina Pikuła (Konfederacja) i Janusz Neimer (Polska Jest Jedna).
Źródło: tvn24.pl