Na przejściu dla pieszych zginął 75-letni mężczyzna. Kierowca, który go potrącił był pijany. Został tymczasowo aresztowany, grozi mu do 20 lat pozbawienia wolności.
19 maja, przed 22 w Wodzisławiu Śląskim na ulicy Św. Wawrzyńca doszło do śmiertelnego potrącenia na przejściu dla pieszych 75-letniego mężczyzny. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 37-letniego kierującego peugeotem - mieszkańca powiatu wodzisławskiego. Okazało się, że miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu, został zatrzymany.
W tej sprawie zostało wszczęte przez Prokuraturę Rejonową w Wodzisławiu Śląskim śledztwo. 37-letni podejrzany usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, znajdując się w stanie nietrzeźwości. Na wniosek śledczych i prokuratora, decyzją wodzisławskiego sądu, został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.
"Nietrzeźwi kierujący zawsze stanowią śmiertelne zagrożenie, nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Zaostrzone przepisy przewidują dużo surowsze kary dla nieodpowiedzialnych osób, które zdecydują się na kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Gdy sprawca w takim stanie spowoduje wypadek drogowy, tak jak w opisanym przypadku, grozi mu kara nawet 20 lat więzienia" - przypominają policjanci. "Apelujemy też do pieszych o zachowanie ostrożności i kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania. Nie zawsze należy zakładać, że kierowca nas widzi. Jeżeli zauważamy, że nie wyhamowuje on swojego pojazdu, zatrzymajmy się przed przejściem" - dodają
§ 1. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu określonego w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę. § 1a. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 3 lub 4 lub art. 177 § 2, w warunkach określonych w § 1 lub którego dotyczy wskazana w tym przepisie okoliczność, sąd orzeka karę pozbawienia wolności w wysokości: 1) nie niższej niż 3 lata, jeżeli następstwem wypadku jest ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby albo następstwem katastrofy jest ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia, 2) nie niższej niż 5 lat, jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka, do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia w przypadku katastrofy, a 20 lat pozbawienia wolności w przypadku wypadku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: policja Wodzisław Śląski