Postulaty, które wpłynęły na dalsze losy Polski

Źródło:
PAP,tvn24.pl
Uroczystości w 42. rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego (wideo z 03.09.2022)
Uroczystości w 42. rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego (wideo z 03.09.2022)TVN24
wideo 2/3
Uroczystości w 42. rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego (wideo z 03.09.2022)TVN24

Przy rondzie "Porozumienia Jastrzębskiego" w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie) odsłonięto tablice z oryginalną treścią postulatów, które wpłynęły na dalsze losy Polski. W uroczystościach wziął udział między innymi premier Mateusz Morawiecki. To trzecie z porozumień społecznych podpisanych latem 1980 roku między władzami PRL a strajkującymi robotnikami.

W centrum Jastrzębia-Zdroju - jak informuje oficjalna strona urzędu miasta - powstaną dwa skwery będące hołdem dla wydarzeń sierpniowych lat 80-tych i Porozumienia Jastrzębskiego. W niedzielę przy rondzie Porozumienia Jastrzębskiego, blisko masztu z flagą Polski odsłonięte zostały cztery tablice z treścią porozumień. W ten sposób miasto uczciło zbiorowe bohaterstwo uczestników tamtych wydarzeń. Wcześniej odbyła się poranna msza święta w jastrzębskim kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, przy obecności peregrynującego obrazu Matki Bożej Patronki Robotników i Solidarności. Przed stojącym na placu przed Zofiówką monumentem zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów.

43. rocznica podpisania Porozumienia JastrzębskiegoPAP

43. rocznica Porozumienia Jastrzębskiego. Premier na uroczystościach

Na obchodach 43 rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 35 rocznicy górniczych strajków w 1988 roku pojawił się premier Mateusz Morawiecki. - Solidarność, to słowo oznacza coś więcej, oznacza przebudzenie narodowe, oznacza bardzo głębokie przełamanie strachu i drogę w kierunku wolności, która wtedy się rozpoczęła i niespełna dekadę później zakończyła się dla Polski i tej części Europy odzyskaniem niepodległości i suwerenności - mówił do zgromadzonych na uroczystościach premier.

43. rocznica podpisania Porozumienia JastrzębskiegoPAP

List prezydenta

List prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała doradczyni prezydenta Agnieszka Lenartowicz-Łysik, która m.in. przypomniała, że w tym roku prezydent uczestniczył w obchodach podpisania Porozumienia Szczecińskiego oraz Porozumienia Gdańskiego.

Prezydent w liście napisał, że porozumienia sierpniowe i wywalczona w nich zgoda na rejestrację niezależnego samorządnego związku zawodowego Solidarność były przełomem na drodze od komunistycznej PRL do wolnej Polski.

"Wynegocjowane przez strajkujących ustępstwa reżimu doprowadziły ostatecznie do upadku komunistycznej władzy. Dzięki temu wyłoniła się rzeczywistość społeczna, jaką dziś znamy. Do 31 sierpnia 1980 r. upragniona nowa rzeczywistość opisana była w formie postulatów strajkowych. Po sierpniowym zwycięstwie postulaty te - już z podpisami przedstawicieli komisji rządowej - stały się początkiem wolności obywatelskich, początkiem suwerennej Rzeczypospolitej" – wskazał Andrzej Duda.

Jak podkreślił, górnicy z Jastrzębia-Zdroju solidarnie ze stoczniowcami Gdańska, Szczecina i hutnikami Dąbrowy Górniczej wytyczyli drogę do wolności którą Polska podąża od 43 lat.

"Nowa współczesna wolna Polska wyłoniła się z nauczania św. Jana Pawła II oraz postulatów sierpnia 80 r. Ożywienie duchowe i nadzieje wiązane z pontyfikatem papieża-Polaka szły w parze z ożywieniem politycznym którego wyrazem był ruch Solidarności. Nasz wielki rodak i wsłuchani w jego słowa ludzie pracy ustanowili drogowskazy, które przeprowadziły nas przez wydarzenia kolejnych lat - zaznaczył prezydent.

Przypomniał, że w 1980 r. nikt nie wiedział, jak długa będzie to droga i jakich wyrzeczeń będzie wymagała, mimo to miliony Polaków przystąpiły do naprawy życia publicznego w duchu wolności słowa i sumienia, swobody zrzeszania się, pluralizmu mediów, wolności wyznania, szacunku dla godności każdego człowieka i wysiłku ludzkiej pracy.

"Dzięki bezkompromisowej postawie przywódców strajków ruch ten, po przyjęciu postulatów przez przedstawicieli rządu, przyjął postać legalnie działającego, niezależnego samorządnego związku zawodowego Solidarność" - dodał.

"Sierpień 1980 r. był najważniejszym z powojennych polskich miesięcy: zbierał doświadczenia poznańskiego czerwca 1956 r., marca 1968 r., grudnia 1970 r. i czerwca 1976 r.; jednocześnie przekraczał je, dlatego też dał początek przełomowi 1989 r." – ocenił Andrzej Duda.

"Na każdym z tych historycznych przystanków na polskiej drodze do wolności stawali ludzie pracy, którzy swoją wiarą i czynem kruszyli mur oddzielający nas wówczas od wolnego świata. Przed 43 laty zjednoczeni z inteligencją, studentami i rolnikami występowali razem i zwyciężyli. Nasza dzisiejsza suwerenna i demokratyczna Rzeczpospolita wyrasta z dziedzictwa tamtej jedności i Solidarności - ruchu inspirowanego papieskim przesłaniem wolności i pokoju" – stwierdził.

"Dziękuję wszystkim, którzy przesłanie to wypełniają, budując wolną i bezpieczną Rzeczpospolitą Dziękuję tym, którzy pielęgnują i chronią dziedzictwo pierwszej Solidarności. Dziękuję bohaterom jastrzębskich strajków za odwagę i za spełnione nadzieje Polaków. Niech żyje Wolna Polska! Cześć i chwała bohaterom Solidarności" – zakończył prezydent.

Porozumienie między władzami PRL a strajkującymi

Pierwsze, szybko wygaszone strajki na Śląsku wybuchły już na początku sierpnia 1980, między innymi w Zakładzie Tworzyw Sztucznych Erg w Bieruniu i tarnogórskim Fazosie. W nocy z 27 na 28 sierpnia rozpoczął się strajk w Jastrzębiu - w kopalni Manifest Lipcowy (później zakład nosił nazwę Zofiówka, dziś działa jako część kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie) około tysiąca górników nie przystąpiło do nocnej zmiany. Po nieudanych rozmowach z dyrekcją zawiązano Zakładowy Komitet Strajkowy (ZKS). Strajk w Manifeście Lipcowym od początku miał przede wszystkim charakter solidarnościowy z protestującymi załogami z Gdańska i Szczecina. Do 21 postulatów gdańskich górnicy dołożyli własne. 29 sierpnia do kopalni przyjechała delegacja rządowa, której górnicy przedstawili swe postulaty. Tego samego dnia zastrajkowało dalszych siedem kopalń. Powołano pierwszy na Śląsku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS). Po rozpoczęciu rozmów z MKS-em władze komunistyczne równocześnie próbowały oderwać od niego komitety strajkowe z poszczególnych kopalń. Zakłady i miasto zasypywano ulotkami mającymi załamać psychicznie nie tylko górników, ale i ich rodziny. Miało to jednak odwrotny skutek - wkrótce w regionie strajkowało już 28 kopalń i 28 innych zakładów. 2 września rozpoczęła się kolejna tura negocjacji. Stronę rządową reprezentował wicepremier Aleksander Kopeć, robotników - MKS na czele z Jarosławem Sienkiewiczem. 3 września rano, po kilkunastu godzinach negocjacji, podpisano liczące 29 punktów porozumienie, zwane od tego czasu jastrzębskim.

Autorka/Autor:pk/gp

Źródło: PAP,tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Polsce przypadają na gorący polityczny okres - to ostatnia część "wyborczego trójskoku". Jedni walczą o zwycięstwo, inni o przetrwanie, ale każdy ma coś do udowodnienia. O co grają poszczególne partie polityczne?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

Źródło:
tvn24.pl

Skandal z zakażoną krwią w Wielkiej Brytanii nie był wypadkiem, ale winą lekarzy i kolejnych rządów - wskazują wyniki publicznego dochodzenia zaprezentowane w poniedziałek na Wyspach. W wyniku zakażeń trzy tysiące osób zmarło, a tysiące innych zachorowało na zapalenie wątroby albo zaraziło się wirusem HIV.

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Źródło:
Reuters, BBC

Agenci CBA zatrzymali wieloletnią burmistrzynię Sokółki (woj. podlaskie), a także piętnaście innych osób - wynika z informacji tvn24.pl. Śledztwo dotyczy podejrzeń o korupcję przy inwestycjach samorządowych.

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Źródło:
tvn24.pl

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań. Skalę zjawiska widać na nagraniach i zdjęciach, które otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Nawałnica w Gnieźnie. Dywany gradu i zalania, które sparaliżowały miasto

Nawałnica w Gnieźnie. Dywany gradu i zalania, które sparaliżowały miasto

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

Wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydanie nakazu aresztowania premiera Izraela, ministra obrony w jego rządzie oraz przywódców Hamasu to dopiero początek ewentualnego procesu karnego. Zgodę na taki nakaz muszą wyrazić sędziowie. Jeśli tak by się stało, wszystkie 124 państwa uznające jurysdykcję MTK mają obowiązek dokonać aresztowania. O tym, co jeszcze może oznaczać wniosek i jak mogą potoczyć się jego losy, mówili w TVN24 i TVN24 BiS eksperci.

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Źródło:
TVN24, BBC, New York Times

Alert RCB. W poniedziałek służby wysyłają kolejne SMS-owe ostrzeżenia przed gwałtowną pogodą. Eksperci ostrzegają przed burzami, ulewami i silnym wiatrem, które spodziewane są w Polsce. Lokalnie mogą wystąpić podtopienia.

Kolejne alerty RCB. Tu pogoda stanowi poważne zagrożenie

Kolejne alerty RCB. Tu pogoda stanowi poważne zagrożenie

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Nie żyje czteroletnia dziewczynka, a 40-letnia kobieta trafiła do szpitala po tym, jak znaleziono je leżące na podłodze w jednym z mieszkań w miejscowości Zagórzany (woj. małopolskie). Służby weszły do mieszkania siłowo.

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Szarlotka zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu 78 najlepiej ocenianych słodkich ciast świata, według portalu Taste Atlas. Wyprzedziła między innymi amerykański placek jabłkowy, angielskie ciasto Banoffee czy francuską tartę cytrynową. Poza nią do nie trafił tam jednak żaden inny wypiek z Polski.  

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Źródło:
Taste Atlas, tvn24.pl

W Srebrowie (woj. podlaskie) trzy psy pogryzły sześcioletnią dziewczynkę na placu zabaw. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, natomiast psy trafiły na obserwację do lecznicy. Okazało się, że zwierzęta nie mają zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Psy nie należały do rodziny dziewczynki.

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Źródło:
tvn24.pl

- Krzysztof Jurgiel stoi za tym, że utraciliśmy władzę w województwie podlaskim - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do decyzji o zawieszeniu europosła Jurgiela w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił, w ostatnim momencie okazało się, że PiS nie ma większości w sejmiku. - To była zemsta za to, że pan Jurgiel nie znalazł się na liście kandydatów do Parlamentu Europejskiego - dodał.

Krzysztof Jurgiel zawieszony. Jarosław Kaczyński wskazuje powód i mówi o "zemście"

Krzysztof Jurgiel zawieszony. Jarosław Kaczyński wskazuje powód i mówi o "zemście"

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W poniedziałek 20.05 w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne - nad krajem uformowały się trzy fronty atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Porywy wiatru rozpędzają się do 70 km/h

Gdzie jest burza? Porywy wiatru rozpędzają się do 70 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paku migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paku migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Ukraińskie miasto Wołczańsk ginie. Rosjanie posuwają się w nim krok po kroku i zostawiają za sobą tylko zgliszcza. Atakują też Charków. Ukraińcy odpowiadają natomiast atakiem na rosyjską flotę na Morzu Czarnym, gdzie mają coraz większe sukcesy. Mija pięć lat kadencji prezydenta Zełenskiego. W kraju pogrążonym w wojnie nie ma jednak jak zorganizować wyborów.

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Julian Assange, założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks, może odwołać się od decyzji brytyjskich władz o jego ekstradycji do USA - orzekł Wysoki Sąd w Londynie.

Julian Assange może odwołać się od decyzji brytyjskich władz w sprawie ekstradycji do USA

Julian Assange może odwołać się od decyzji brytyjskich władz w sprawie ekstradycji do USA

Źródło:
PAP, Reuters

Daniel Obajtek ma być przesłuchany na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej. Jak powiedział jej szef Michał Szczerba, były prezes Orlenu nie odebrał wezwania na przesłuchanie, w związku z czym próbę jego doręczenia podejmie teraz policja.

Szczerba: Obajtek nie odebrał wezwania przed komisję śledczą. Próbę doręczenia podejmie policja

Szczerba: Obajtek nie odebrał wezwania przed komisję śledczą. Próbę doręczenia podejmie policja

Źródło:
PAP

Dwaj 10-latkowie znaleźli w ośrodku w miejscowości Gaj-Grzmięca (woj. kujawsko-pomorskie) sporą sumę pieniędzy. Te leżały pod łóżkiem, a chłopcy tam zajrzeli, bo - w ramach zabawy - szukali "potwora". Za swoją postawę dostali już dyplomy. Policja szuka właściciela gotówki. 

Szukali pod łóżkiem "potwora", znaleźli sporo pieniędzy 

Szukali pod łóżkiem "potwora", znaleźli sporo pieniędzy 

Źródło:
tvn24.pl

Ratownicy dotarli do miejsca katastrofy śmigłowca przewożącego prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego i szefa dyplomacji Hosejna Amira Abdollahijana. Wszyscy pasażerowie zginęli. W mediach pojawiły się nagrania pokazujące miejsce katastrofy z powietrza, a także relacje sprzed doszczętnie spalonego wraku.

Nagrania z miejsca katastrofy irańskiego śmigłowca

Nagrania z miejsca katastrofy irańskiego śmigłowca

Źródło:
tvn24.pl

Kolejny raz w ostatnich dniach niedźwiedź pojawił się w południowej Polsce między budynkami - tym razem drapieżnika zauważono w mieście Zagórz na Podkarpaciu. Na zwierzę natknęła się jedna z mieszkanek podczas porannego spaceru z psem. Gdy zauważyła niedźwiedzia, wzięła pupila na ręce i zeszła niedźwiedziowi z drogi. - Możliwe, że zwierzę się przestraszyło - komentuje w rozmowie z tvn24.pl Marek Pasiniewicz z Fundacji Bieszczadziki. Służby ostrzegają mieszkańców i radzą, co zrobić, gdy spotkamy drapieżnika.

Niedźwiedź biegł po ulicy, kobieta z psem zeszła mu z drogi. Nagranie

Niedźwiedź biegł po ulicy, kobieta z psem zeszła mu z drogi. Nagranie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Co najmniej 386 osób, które były przetrzymywane od 10 lat w obozach islamistycznych terrorystów w lesie Sambisa, zostało uwolnionych przez nigeryjską armię. To głównie kobiet i dzieci. Akcja żołnierzy trwała 10 dni i przeprowadzono ją w niesprzyjających górzystych warunkach.

Przez dekadę więzili ich terroryści. Nigeryjska armia odbiła kilkaset osób

Przez dekadę więzili ich terroryści. Nigeryjska armia odbiła kilkaset osób

Źródło:
PAP

Poważnie wyglądające zdarzenie drogowe w Zgierzu (woj. łódzkie). Prowadząca samochód osobowy nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście. Kierujący jednośladem uderzył w bok samochodu i przeleciał nad kierownicą motocykla, upadając na jezdnię. Sprawczyni została ukarana wysokim mandatem.

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku odkryli nielegalne składowisko zużytych opon na jednej z posesji na terenie powiatu malborskiego. Kilka tysięcy opon było składowanych bez wymaganych zezwoleń i odpowiedniego zabezpieczenia.

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Donald Tusk, prezes Rady Ministrów, będzie w poniedziałek wieczorem gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Źródło:
TVN24

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP