Katowice

Katowice

Tłumy na koncertach NOSPR. "Wszyscy chłoną atmosferę"

Nawet ośmiokrotnie w porównaniu do roku ubiegłego wzrosła liczba uczestników koncertów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, odkąd zespół przeniósł się do nowej siedziby, wybudowanej na terenach dawnej kopalni Katowice.

Kompania Węglowa zakazała mszy dla protestujących górników? "To zupełna nieprawda"

"Prezes Kompanii Węglowej i dyrektorzy kopalń zakazali organizowania w niedzielę mszy świętych dla protestujących pod ziemią górników" – alarmuje śląsko-dąbrowska Solidarność. - To zupełna nieprawda i nadużycie - broni się węglowa spółka. - Ze względów bezpieczeństwa msze nie mogą się odbyć na dole, ale nic nie stoi na przeszkodzie by odbyły się na powierzchni - tłumaczy Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.

Co dziecko robi w przedszkolu? Gliwiccy rodzice już widzą. "Tu nie chodzi o podglądanie"

Kiedy dziecko leżakowało? O której godzinie i co zjadło? Co robiło w przedszkolu? Odpowiedzi na te pytania coraz częściej dostarcza rodzicom nowoczesna technologia. Aby mogli śledzić poczynania pociech, przedszkolni wychowawcy robią tabletem zdjęcia i filmiki, po czym zamieszczają je na specjalnej internetowej platformie. - Tu nie chodzi o podglądanie dziecka, ale o lepszą komunikację na linii rodzic - przedszkole - tłumaczy przedstawiciel firmy dostarczającej mobilny serwis.

Górnicy ruszają na wojnę. Najpierw masówki, potem protesty

Na piątek górnicze związki zawodowe zapowiedziały "masówki informacyjne" w kopalniach Kompanii Węglowej. Ich tematem będzie sytuacja w firmie, ogłoszony przez rząd program restrukturyzacji i plany strajków. Mają się one rozpocząć formalnie w poniedziałek, choć część górników już samorzutnie rozpoczęło protest.

Około 1,3 tys. górników protestuje pod ziemią

Ok. 1,3 tys. osób protestuje w piątek rano pod ziemią w związku m.in. z rządowym planem dla Kompanii Węglowej – poinformował szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik. Do górników dołączają pracownicy powierzchni z kopalń przewidzianych do likwidacji. Chodzi o zakłady Brzeszcze, Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy oraz Pokój.

"Lepszy program napisałby każdy górnik przodowy". W poniedziałek strajk w kopalniach

Lepszy program napisałby każdy górnik przodowy, który pracuje w jakiejkolwiek kopalni Kompanii Węglowej - podkreślił na specjalnie zwołanej konferencji Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. I poinformował, że od poniedziałku "na terenie regionu Śląsko-Dąbrowskiego rozpocznie się akcja protestacyjno-strajkowa". Tak ostre słowa związkowców to reakcja na przyjęty w środę przez rząd program naprawczy dla Kompanii Węglowej.

"W czwartek decyzja o harmonogramie protestów ws. górnictwa"

Na czwartek związkowcy zapowiedzieli decyzje o harmonogramie protestów w górnictwie i całym regionie śląsko-dąbrowskim. Jak mówią, to m.in. następstwo środowej zapowiedzi premier Ewy Kopacz o skierowaniu do Sejmu w trybie pilnym ustawy o restrukturyzacji górnictwa.

W katastrofie awionetki zginęły 4 osoby. Śledztwo umorzone

Gliwicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie katastrofy awionetki, która w 2011 r. rozbiła się przed lotniskiem w Pyrzowicach. Zginęły wówczas wszystkie osoby lecące samolotem. Według ustaleń prokuratury przyczyną wypadku były błędy pilota.

Przegląd prasy: Biedronka ma zapłacić za zranioną rękę klientki

Klientka, która zasłabła w sklepie upadając przecięła sobie ścięgna i nerwy lewej ręki. Od wypadku minęło 5 lat, a ręka wciąż nie jest sprawna. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", po trzyletnim procesie katowicki sąd uznał, że wózek, o który się zraniła, był nienależycie zabezpieczony, a Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów, ma wypłacić klientce 75 tys. zł zadośćuczynienia.

Podczas operacji rozmawiała z lekarzami. "To nie był incydent, tylko wielki sukces"

Kilkanaście dni temu leżała na operacyjnym stole, dziś o jej historii piszą zagraniczne media. 19-letnia Iga Jasica z Tychów przeszła operację guza mózgu, podczas której celowo ją wybudzono. Była to pierwsza tego typu operacja na Śląsku i jedna z pierwszych w Polsce. Problem w tym, że zagraniczne portale piszą o "nagłym przebudzeniu" i "incydencie". - Nic takiego nie miało miejsca, wszystko było zaplanowane, a operacja zakończyła się wielkim sukcesem - powiedziała w rozmowie z tvn24.pl 19-latka.

Turyści idą w góry nieprzygotowani. "Rekordowa liczba akcji ratunkowych"

- Takiego nagromadzenia wypraw ratunkowych w historii naszej grupy nigdy nie było, to swoisty rekord - powiedział w rozmowie z TVN24 naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR Jerzy Siodłak. W ostatnich dniach ratownicy aż sześć razy pomagali turystom, którzy wyruszyli na szlak nieprzygotowani. Co robić, żeby uniknąć nieszczęścia? Jak przygotować się do zimowej wędrówki po górach?

Drogi, stadiony, nowości na lotnisku. Rok inwestycji na Śląsku

Już w tym roku kierowcy będą mogli pokonać trasę z Katowic do Gliwic - tak przynajmniej zapowiadają urzędnicy. Ma zakończyć się budowa Drogowej Trasy Średnicowej. Sporo zmieni się także na pyrzowickim lotnisku, gdzie pasażerowie będą odprawiani w nowym terminalu i gotowa ma być nowa droga startowa. Ten rok będzie także dobry dla sportowców i kibiców - ukończone mają być hale widowiskowo-sportowe w Gliwicach i Tychach. Jakie jeszcze inwestycje zakończą się w 2015 r.?

Gigantyczny włącznik, trybiki w machinie. Katowickie murale lepsze niż Banksy'ego?

Czasem są gigantyczne i kolorowe, czasem małe i czarno-białe. Wywołują śmiech, zachwyt i skłaniają do myślenia. Łączy je fakt, że zmieniają oblicza szarych blokowisk stając się jednocześnie ich największymi atrakcjami. Murale - ożywiają katowicką przestrzeń i przybliżają sztukę mieszkańcom. Przykłady? Gigantyczny włącznik przy ul. Mikusińskiego.

Turystów w Beskidach nie ubywa. Korki na popularnej "wiślance"

Po Nowym Roku nie ubywa turystów w Beskidach. Rzecznik samorządu Wisły, Łukasz Bielski powiedział, że mimo dodatnich temperatur na trasach narciarskich wciąż jest sporo śniegu, co zachęca do przedłużenia odpoczynku. Na drodze do kurortu utworzył się korek.