Katowice

Katowice

Próby nawiązania kontaktu głosowego z górnikami jak dotąd bez rezultatu

Próby nawiązania komunikacji głosowej z górnikami zaginionymi po wstrząsie w kopalni Wujek jak dotąd nie przyniosły rezultatu. Sprzęt łącznościowy opuszczono otworem wywierconym do wyrobiska położonego ponad kilometr pod ziemią. Za pomocą linii chromatograficznej badany jest skład atmosfery w wyrobisku. Analiza powietrza pobieranego w obserwowanym rejonie wskazała, że jego skład nie jest korzystny dla przebywania ludzi.

Wybuch gazu w Sosnowcu, jedna osoba poszkodowana

W południe w jednym z mieszkań w Sosnowcu doszło do wybuchu gazu. Z poparzeniami kończyn i głowy do szpitala trafiła właścicielka lokalu, w którym doszło do eksplozji. Pozostali mieszkańcy opuścili budynek jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej.

Po zamieszkach w Knurowie. 30 osób z zarzutami, 3 aresztowane

Już ok. 30 osób usłyszało zarzuty w związku z zamieszkami, do których dochodziło w ostatnich dniach w Knurowie. Trzech podejrzanych trafiło do aresztu, a kolejny, który był poszukiwany, do zakładu karnego – przekazała prokuratura. Przesłuchiwani są kolejni zatrzymani.

Po tym meczu zginął kibic. Rekonstrukcja wydarzeń z Knurowa

Wszystko zaczęło się od stadionowych zamieszek w czasie meczu Concordii Knurów i Ruchu Radzionków. Interweniowała policja, użyto gumowych pocisków. Jeden z nich trafił 27-letniego mężczyznę, który zmarł w szpitalu. Od tego czasu w Knurowie powtarzają się uliczne starcia i powracają pytania, czy tak zdecydowana interwencja funkcjonariuszy była zasadna. Przedstawiamy rekonstrukcję sobotnich wydarzeń na stadionie ("Polska i Świat").

Po zamieszkach w Knurowie zatrzymano już 46 osób

Kolejne zatrzymania po wieczornych zamieszkach w Knurowie. W kierunku policjantów poleciały butelki z łatwopalną substancją i metalowe przedmioty. To był już kolejny dzień starć kibiców z funkcjonariuszami po śmierci 27-latka, który w sobotę został trafiony gumowym pociskiem w czasie burd na knurowskim stadionie.

Zobacz, jak wygląda kamera, która zjechała ponad kilometr pod ziemię

Obraca się wokół własnej osi, widzi w ciemności na kilkanaście metrów i cały czas rejestruje obraz. Kamera stworzona przez firmę z Bytomia zjechała ponad kilometr pod ziemię otworem, przygotowanym przez wiertnicę. Nie udało się jednak zobaczyć przez nią górników, którzy zaginęli 18 kwietnia po wstrząsie w kopalni Wujek. Akcja wciąż jednak trwa.

Pionierska operacja w Gliwicach. Pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyi

Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach przedstawili szczegóły pierwszego na świecie złożonego przeszczepu narządów szyi. Pionierska operacja obejmowała krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi. - Na świecie przeprowadzono dotąd dwa podobne zabiegi, ale ten był najbardziej rozległy – powiedział szef zespołu rekonstrukcyjnego, prof. Adam Maciejewski.

Policjanci nie powinni strzelać? "Poszli po linii najmniejszego oporu, najłatwiej jest sięgnąć po broń"

- Albo policjantów powinno być więcej, albo powinni zastosować inną metodę. Tutaj wykazali się brakiem wyobraźni - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 mec. Zbigniew Roman, który komentował zamieszki, do jakich doszło na stadionie w Knurowie. Policjanci użyli gumowych kul i postrzelili jednego z kibiców. Prokuratura sprawdzi, czy funkcjonariusze nie przekroczyli swoich uprawnień.

17. doba akcji ratowniczej. Spadło tempo pracy wiertnicy. "Postęp to około 1,5 metra na godzinę"

Mimo wcześniejszych przewidywań, do poniedziałkowego poranka nie udało się zakończyć odwiertu. Trwa 17. doba akcji ratowniczej po wstrząsie w kopalni Wujek. Ratownicy próbują dotrzeć do dwóch zaginionych górników. - Świder jest na poziomie 1023,5 m. Pracuje powoli, ostrożnie, postęp wiercenia to średnio około 1,5 metra na godzinę - poinformował rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego, Wojciech Jaros.

Halicki o zamieszkach w Knurowie: stał się dramat, ale to nie powód do odwetu

To musi być wyjaśnione, na to musi być odpowiedzieć służb - powiedział w "Jeden na jeden" Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, odnosząc się do zajść na stadionie w Knurowie, gdzie śmiertelnie ranny został 27-meżczyzna. Halicki zaznaczył jednocześnie, że dopóki śledztwo się nie zakończy, nie można ferować wyroków.

Kolejne starcia chuliganów z policją. 30 zatrzymanych, uszkodzone radiowozy

Mimo wezwań do zachowania spokoju, w niedzielę wieczorem, podobnie jak dobę wcześniej, w Knurowie doszło do kolejnych ulicznych starć z policją. W kierunku funkcjonariuszy ochraniających komisariat poleciały butelki i kamienie. W związku z niedzielnymi zamieszkami zatrzymano już 30 osób. Uszkodzonych zostało pięć radiowozów.

Po zamieszkach w Knurowie. "Dalsza eskalacja nie służy niczemu dobremu"

- Dalsza eskalacja chuligańskich zachowań, nawoływanie do odwetów, nie służy niczemu dobremu. Pozwólmy prokuraturze rzetelnie zbadać tę sprawę - apelował na antenie TVN24 Jarosław Szymczyk, komendant śląskiej policji. W sobotę wieczorem w Knurowie doszło do zamieszek po śmierci 27-letniego mężczyzny, który został ranny podczas zajść na stadionie.

Gliwicka sektorówka przemierza Polskę

Waży 200 kg i zajmuje 1,5 tys. metrów kwadratowych. Witała kolarzy, piłkarzy i fanów muzyki rockowej. Słynna gliwicka sektorówka, znana z meczów reprezentacji Polski w Euro 2012, wciąż podróżuje po kraju. – Ta flaga cały czas pracuje, jest wszędzie tam gdzie ludziom towarzyszą dobre emocje – mówi Lucjan Jaszcz, koordynator akcji.

Czternasta doba akcji ratunkowej. Wiertnica przekroczyła 900 metrów

919 metrów ma już odwiert wykonywany z powierzchni w ramach akcji poszukiwawczej dwóch górników zaginionych, po wstrząsie w kopalni Wujek – poinformował w piątek rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego Wojciech Jaros. Przeprowadzono też próbę opuszczenia kamery na głębokość kilometra.