Opinie i wydarzenia

Dworczyk: 12 kwietnia zapisy osób z 1962 roku. Każdego kolejnego dnia będzie dołączał kolejny rocznik

Chcemy przyspieszyć szczepienie osób powyżej 60. roku życia. Chcemy, by wszystkie z nich były zaszczepione jeszcze w kwietniu. Apelujemy do punktów szczepień, by przesuwały pacjentów powyżej 60. roku życia z maja na kwiecień - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk. Jak dodał, 12 kwietnia rozpoczną się zapisy osób, które urodziły się w 1962. Każdego dnia kolejny rocznik będzie dołączał do zapisów. Poinformował również, że do końca kwietnia jest około 900 tysięcy wolnych terminów.

 

Dworczyk odniósł się również do akcji szczepień w Rzeszowie, gdzie w ostatnich dniach szczepiono osoby bez wcześniejszej rejestracji. Jak donoszą media, dopuszczeni do nich mieli zostać nawet niektórzy 20- i 30-latkowie. - Pojawiły się polityczne insynuacje, że ma to związek z wyborami. To są kłamstwa, nieprawdziwe informacje - tłumaczył. - Rzekomo bardzo duży procent mieszkańców Rzeszowa został zaszczepiony. Pojawiały się cyfry kilkudziesięciu procent. Podkarpacie plasuje się w środku stawki - 17 procent mieszkańców jest już zaszczepionych. W porównaniu z innymi województwami to wynik środkowy - dodawał szef KPRM.

 

Następnie głos zabrał Filip Nowak, pełniący obowiązki prezes NFZ. - W Rzeszowie mieliśmy do czynienia z sygnałem, że dochodzi do szeregu nieprawidłowości. Zbadaliśmy populację, która była szczepiona i spróbowaliśmy wyodrębnić te osoby, które ze względu na wiek nie powinny być zaszczepione - poinformował Nowak.