Nasze 20-lecie
"Nie spodziewałam się, że praca dziennikarza może być tak niebezpieczna". Zawód: dziennikarz. Debata
Jaką rolę odgrywa dziennikarstwo śledcze? Co zostałoby tajemnicą, gdyby nie wolne media? O materiałach, które zmieniły Polskę, dyskutowali goście Moniki Olejnik w programie "Zawód: dziennikarz. Debata". W debacie przypomniana została afera związana z taśmami Renaty Beger, Wojciecha Mojzesowicza, Adama Lipińskiego, rozmawiano o reportażu Bertolda Kittela "Polscy neonaziści", przypomniano temat bieżącej afery mailowej. Następnie zwrócono uwagę na reportaże na temat pedofilii w polskim Kościele, między innymi "Zabawa w chowanego" i "Don Stanislao" o kardynale Dziwiszu.
Tomasz Sekielski, reżyser filmów dokumentalnych i autor "Zabawy w chowanego", stwierdził, że "Kościół wciąż niewiele zrozumiał", natomiast "ośmieliło osoby, żeby walczyć o swoje prawa i nie machać na to ręką". - Jeśli nawet ktoś nie idzie do prokuratury, to decyduje się powiedzieć o tym najbliższym - przyznał. - Problemem Kościoła jest to, że oni desperacko próbują się postawić obok prawa – stwierdził Bertold Kittel, dziennikarz śledczy TVN. W ocenie Bianki Mikołajewskiej z OKO.press, "dużo zależy od tego, jaka władza jest w tej chwili w kraju, bo jeżeli są ludzie w resorcie sprawiedliwości, którzy temu pobłażają, to szybko się to nie zmieni". Robert Zieliński z tvn24.pl wspomniał, że kardynał Stanisław Dziwisz "to osoba o wielkim znaczeniu politycznym, która również kreuje kariery polityczne". - Mówię o najwyższych urzędnikach państwa. To osoba agresywna na scenie politycznej – kontynuował.
W programie głos zabrali też studenci dziennikarstwa - Aleksandra Żukiewicz (Colegium Civitas), Julia Siepsiak (Uniwersytet Wrocławski), Mikołaj Rogalewicz (Uniwersytet Warszawski), Adam Majchrzak (Uniwersytet Gdański).