Fundusz Odbudowy. "Unia daje bardzo konkretne ramy"

Fakty o Świecie - rozmowa

Fundusz Odbudowy. "Unia daje bardzo konkretne ramy"

Unia Europejska, kiedy pyta poszczególne państwa, jak planują wydawać te środki, daje bardzo konkretne ramy. To nie jest tak proste, jak obecnie mówi opozycja, że rząd je wyda tak, jak chce – powiedziała w „Faktach o Świecie – rozmowie” Katarzyna Pisarska, dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji. Goście Jana Niedziałka mówili o konkretnych oczekiwaniach Wspólnoty w związku z Funduszem Odbudowy oraz zapisami w Krajowym Planie Odbudowy. Maria Pankowska, redaktorka OKO.press przypomniała, że „zanim wydarzyła się pandemia w Brukseli już toczyły się dyskusje na temat zmniejszenia budżetu”. - Dlatego kraje północy chciały, żeby ten dodatkowy fundusz bardzo mocno obwarować, ponieważ nie życzą sobie, żeby dotacje, które będą w dużej mierze finansować, były wydawane w zły sposób – dodała dziennikarka. – Należy podkreślić, że prawnie, instytucjonalnie, traktatowo, jesteśmy cały czas na tym samym etapie. Ten dług jest wspólny tylko w pewnym sensie. Instytucje unijne nie otrzymały dodatkowych uprawnień w rodzaju Ministerstwa Finansów Unii Europejskiej - stwierdził Tomasz Bielicki, korespondent "Deutsche Welle" i "Gazety Wyborczej" w Brukseli.

Opis programu

Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz na antenie TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o godzinie 21 w TVN24 BiS oraz w TVN24 GO.

 

Jacek Stawiski – to szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa, a także historią najnowszą. Od wielu zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.