Debata Faktów

"Dla PiS UE to karta dań. Wybieramy tylko te, które nam smakują"

Goście Piotra Marciniaka rozmawiali o obecnej sytuacji Polski w Unii Europejskiej. Prowadzący przywołał niedawne słowa posła Marka Suskiego o brukselskiej okupacji, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o wojnie hybrydowej i wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego o radykalnych rozwiązaniach. W pierwszej części debaty gośćmi byli wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, Kosma Złotowski, europoseł PiS i Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. - Postawcie sprawę odważnie, a nie takie bełkotanie po różnych konferencjach czy spotkaniach – skomentował słowa polityków PiS Paweł Kowal. Wicemarszałek Senatu odniosła się do sporu na linii Polska-Komisja Europejska – Nasz rząd niszczy sukcesywnie od 2015 roku wymiar sprawiedliwości, naruszył trójpodział władzy i wyłączył wszystkie konstytucyjne bezpieczniki chroniące przed autorytarną władzą. Nie możemy robić co chcemy. Podpisaliśmy traktaty, że będziemy przestrzegać zasad praworządności – stwierdziła. Według sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 81 procent Polaków jest za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej. - W interesie obywateli, jeżeli jesteśmy w Unii, jest, żeby były wspólne standardy sądownictwa – dodał poseł Kowal. – Z Unii wychodzić nie zamierzamy – zaznaczył na koniec części pierwszej Kosma Złotowski.

 

Część druga rozpoczęła się przypomnienia wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z drugiego lipca o podpisaniu "Deklaracji w Sprawie Przyszłości Europy". Pod dokumentem podpisały się partie konserwatywne m. in. Z Francji, Włoch i Węgier. - To nie są partie tylko eurosceptyczne, to są partie skrajnie prawicowe i na całe szczęście żadna z tych partii nie jest u władzy. To są partie po części faszyzujące – skomentował politolog, profesor z Uniwersytetu w Oxfordzie i Uniwersytetu w Wenecji Jan Zielonka. Następnie prowadzący pytał swojego gościa o możliwe reformy Unii Europejskiej. - Musimy znaleźć sposób, by obywatele mieli więcej do powiedzenia w Unii. Trzeba też ograniczyć rolę państw narodowych, które nie potrafią się w stosunku do większości rzeczy dogadać - odpowiedział profesor.

 

Gośćmi kolejnej części byli doktor Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz szefowa Instytutu Strategie 2050, była ambasador RP w Moskwie, doktor, dyplomata, pierwszy ambasador przy Unii Europejskiej Marek Grela i były Szef MSZ oraz szef Związku Miast Polskich, prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, a także Waldemar Paruch z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. - Okres tolerancji dla łamania prawa, dla kompletnego wyłączania się ze współpracy europejskiej, rezygnacji z różnego rodzaju form współpracy, Polska poniesie z tego powodu bardzo poważne konsekwencje. Popatrzmy na Węgry - stwierdził doktor Marek Grela.

 

W ostatniej części gośćmi byli doktor Anna Materska-Sosnowska politolog UW, profesor Andrzej Rychard socjolog PAN, profesor, socjolog Paweł Śpiewak i profesor Aleksander Bobko filozof z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który stwierdził, że przytłaczająca większość koleżanek i kolegów z PiS podziela opinię większości Polaków i ma poglądy prounijne. - Jestem trochę zaniepokojony nasileniem się, ilością takich nie najmądrzejszych wypowiedzi i trochę niepokojących - odniósł się do słów przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości o Unii Europejskiej. - Jeżeli rządy Kaczyńskiego i Orbana są krytykowane, to za łamanie prawa i tylko za to - stwierdził Paweł Śpiewak. Na koniec Piotr Marciniak podał wyniki badań, w których 49 Europejczyków ma zaufanie do Unii Europejskiej.

Dostępne wydania

TERAZ ODTWARZANY

"Dla PiS UE to karta dań. Wybieramy tylko te, które nam smakują"

"Dla PiS UE to karta dań. Wybieramy tylko te, które nam smakują"

12.09.2021