Audio: Fakty po Faktach

dr Agnieszka Bryc, dr Jerzy Marek Nowakowski, Anna Niedźwiecka, Radosław Potrac

Czas trwania 32 min

Celem Izraela jest wyeliminowanie Hamasu tak bardzo, jak się da - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Jej zdaniem atak na Strefę Gazy jest nieuchronny. - To, co może zrobić Izrael, to dać czas ludności cywilnej na opuszczenie strefy - powiedziała gościnni. Dodała, że tych, co pozostaną, mogą być traktowani jako zwolennicy Hamasu. Zdaniem dr. Jerzego Nowakowskiego (prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, były ambasador w Łotwie i Armenii) Stany Zjednoczone "nie mają wyjścia i będą musiały wspierać Izrael". Gość Piotra Marciniaka wyraził opinię, że prawdopodobnie USA będzie wpływać hamująco na działania wojenne Izraela, jednak może to prowadzić do wydłużenia działań wojennych.

 

 

W drugiej części programu mecenas Anna Niedźwiecka (Fundacja Collectiva, Centrum Inicjatyw Społecznych i Prawnych) tłumaczyła, skąd bierze się większa frekwencja w wyborach m.in. w krajach skandynawskich i krajach Beneluksu. - Ta tendencja wynika z tego, że w tych krajach obywatele mają duże zaufanie społeczne do instytucji publicznych - mówiła prawniczka. Gościnni odniosła się również do edukacji obywatelskiej, zaznaczając, że trzeba uczyć młodzież krytycznego myślenia, "abyśmy mogli decydować o swoich prawach i wolnościach".

 

 

W trzeciej części "Faktów po Faktach" Piotr Marciniak rozmawiał z Nauczycielem Roku 2023 Radosławem Potracem. Gość programu mówił, że stara się stwarzać swoim uczniom okazję do nauki nowych rzeczy. Zaznaczył, "że można tak uatrakcyjnić zajęcia, aby nauka nie była tylko pamięciowa, ale też uczyła przez doświadczenie". Podkreślił znaczenie kształcenia kompetencji i umiejętności. - Ta wiedza nie może być tylko wiedzą teoretyczną. To ma być wiedza, którą będą umieli wykorzystać w praktycznym działaniu - dodał.