Coraz więcej młodych osób umiera na zawał serca. Kardiolog o możliwych przyczynach

Kilkanaście godzin czekał na diagnozę, przeszedł zawał serca (zdjęcie ilustracyjne)
Co może pomóc w zapobieganiu zawałom serca
Źródło: tvn24

Coraz więcej młodych osób doznaje zawału serca i mierzy się z innymi chorobami układu krążenia - wskazują wyniki badań amerykańskich naukowców. Tymczasem wiele osób poniżej 45. roku życia nie zdaje sobie sprawy, że może być narażonych na schorzenia tego typu. Jakie czynniki mogą odpowiadać za wzrost przypadków zachorowań?

Zdaniem doktora Jima Liu, kardiologa z Ohio State University Wexner Medical Center, młodzi ludzie mogą być obecnie bardziej narażeni na choroby układu krążenia przez wzrost spożycia alkoholu, niskiej jakości żywności i niedobór ruchu. Liu przedstawił tę opinię w rozmowie z portalem Insider. - To może przełożyć się na podwyższenie ciśnienia krwi, zwiększenie masy ciała, a w konsekwencji problemy zdrowotne, szczególnie układu krążenia - zaznaczył.

Jego uczelnia we wrześniu 2022 roku opublikowała wyniki badań, z których wynikało, że od początku pandemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych wzrosła liczba zgonów z powodu zawału serca we wszystkich grupach wiekowych. Jednak największy wzrost liczby zgonów z tego powodu - o 29,9 proc. w ciągu dwóch pierwszych lat pandemii - odnotowano w grupie osób w wieku od 25 do 44 lat. Wyniki badań opublikowano na łamach miesięcznika medycznego "Journal of Medical Virology".

ZOBACZ TEŻ: Pięć zasad dobrego snu, które mogą wydłużyć życie nawet o kilka lat

Przyczyny chorób serca u młodych. Wpływ stresu i trybu życia

Jeden z autorów badania, dr Yee Hui Yeo, w komunikacie na stronie szpitala Cedars-Sinai w Los Angeles przekazał, że wpływ na wzrost śmiertelności wywrzeć mógł COVID-19, który może wywołać lub przyspieszyć wystąpienie choroby wieńcowej, nawet u młodszych pacjentów. Inną przyczyną może być zwiększony poziom stresu, wynikający z obaw o utratę pracy bądź z problemów finansowych powstałych wskutek pandemii.

Zawał serca
Zawał serca
Źródło: Shutterstock

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ośrodek badawczy z Ohio, aż 47 proc. osób poniżej 45. roku życia "nie wierzyło, że mogą być narażone na choroby układu krążenia". Zdaniem Liu młodzi ludzie mogą być też nieświadomi niektórych "rzadziej omawianych czynników ryzyka", jakie stanowią e-papierosy, narkotyki, zła jakość snu, czy przewlekłe choroby, takie jak toczeń.

Kardiolog przyznał, że potrzeba kolejnych badań, które pomogą ustalić, dlaczego Amerykanie zapadają na choroby układu krążenia w młodszym wieku niż w przeszłości. W międzyczasie zachęcił młode osoby do regularnych badań, refleksji nad zachowaniami, które przyczyniają się do złego stanu zdrowia, zalecił też przejście na zdrową dietę oraz ćwiczenia. 

ZOBACZ TEŻ: Nieregularny sen może zwiększać ryzyko zachorowania na miażdżycę. Nowe badania

Choroby układu krążenia główną przyczyną śmierci

Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku pochłaniają ok. 17,9 miliona istnień ludzkich. Za więcej niż cztery na pięć zgonów z powodu chorób układu krążenia odpowiadają zawały serca i udary, jedna trzecia tych zgonów następuje "przedwcześnie u osób poniżej 70. roku życia" - wynika z komunikatu na stronie WHO.

Zawał serca (Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP)
Zawał serca (Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP)
Źródło: PAP

ZOBACZ TEŻ: Co dwie minuty umiera na świecie kobieta w ciąży lub w trakcie porodu. Nowy raport WHO

Czytaj także: