W Wielkiej Brytanii przyszło na świat dziecko, które ma troje genetycznych rodziców, informuje Sky News. Przy jego poczęciu metodą in vitro zastosowana została specjalna technika, która ma zapobiegać przekazywaniu wadliwych genów od matki.
O narodzinach dziecka mającego troje genetycznych rodziców Sky News poinformował w środę. Za pomocą metody in vitro kobiecie wszczepiono zarodek zawierający DNA jej, jej męża, a także mitochondrialne DNA od trzeciej osoby. Finalnie ponad 99,8 proc. materiału genetycznego w zarodku pochodziło od matki i jej męża - dziedziczony zawsze po matce materiał mitochondrialny stanowi jedynie niewiele ponad 0,1 proc. DNA.
Dziecko z trojgiem rodziców
Nie podano kiedy dokładnie doszło do narodzin dziecka mającego troje genetycznych rodziców. Celem zabiegu było zapobiegnięcie sytuacji, w której matka cierpiąca na chorobę mitochondrialną przekazałaby ją swoim dzieciom. Mitochondria to struktury w komórkach odpowiedzialnych za dostarczanie energii, nazywane czasem "komórkowymi elektrowniami". Wadliwe DNA mitochondrialne prowadzić może do wielu nieuleczalnych schorzeń, m.in. niewydolności wątroby, problemów z sercem, zaburzeń pracy mózgu, czy dystrofii mięśniowej.
Lekarze połączyli materiał genetyczny trojga osób dzięki technice nazywanej MDT (Mitochondrial Donation Treatment). Umożliwia ona właśnie m.in. podmianę wadliwych genów jednego z rodziców. - Leczenie techniką MDT daje możliwość posiadania zdrowych dzieci rodzinom dotkniętym ciężką dziedziczną chorobą mitochondrialną - wyjaśnił w rozmowie ze Sky News Peter Thompson, dyrektor naczelny Urzędu ds. Zapłodnienia i Embriologii Człowieka w Wielkiej Brytanii.
Procedura "nie pozbawiona ryzyka"
Lekarze odpowiedzialni za nowatorską metodę leczenia odmówili udzielenia szczegółowych informacji na jej temat, "by nie doprowadzić do identyfikacji" osób objętych programem. Jak jednak przekazali "Guardianowi", dzięki metodzie MDT na świat przyszło już więcej dzieci, choć ma być ich "mniej niż pięć" - specjaliści nie podali dokładnej liczby.
Brytyjski dziennik zwrócił uwagę na fakt, że procedura ta nie jest pozbawiona ryzyka. Wskazują na to badania międzynarodowego zespołu naukowców, opublikowane w lutym: w niektórych przypadkach niewielka liczba "nieprawidłowych mitochondriów" umieszczonych w komórce jajowej matki może się namnażać, gdy płód rozwija się już w łonie, co może doprowadzić do wystąpienia chorób u dziecka. - Powód, dla którego rewersja (przemiana odwrotna - red.) jest odnotowywana w komórkach niektórych dzieci urodzonych dzięki MRT, a nie w innych, nie jest w pełni zrozumiały - przyznał cytowany przez "Guardian" współautor badań, Dagan Wells, profesor genetyki reprodukcyjnej na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Genetyczne modyfikacje
Wielka Brytania nie jest pierwszym krajem, w którym rodzą się dzieci mające troje genetycznych rodziców. Amerykańscy naukowcy w 2016 roku poinformowali o pierwszym na świecie "porodzie MDT" kobiety z Jordanii, która cierpiała na zespół Leigha, rzadką chorobę genetyczną. BBC nazwało wówczas dokonanie naukowców "bezprecedensowym krokiem" wykonanym, by uwolnić dziecko od choroby genetycznej, której nosicielką jest jego matka.
ZOBACZ TEŻ: Na świat przyszły dzieci poczęte przy pomocy robota. "Koncepcja jest niezwykła, ale to tylko mały kroczek"
Źródło: Sky News, Guardian, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock