Najbardziej niedoceniane miasto na świecie. "Nowy, gorący punkt na mapie"

Autor:
wac//mm
Źródło:
CNBC, ISTAT, tvn24.pl
Bolonia
BoloniaShutterstock, Maciej Wacławik
wideo 2/6
Shutterstock, Maciej WacławikBolonia

Amerykańska stacja CNBC spytała 175 ekspertów turystycznych o najbardziej niedoceniane ich zdaniem miasto na świecie. Najwięcej głosów nieoczekiwanie uzyskała jedna z najważniejszych włoskich metropolii - Bolonia. "Jest wschodzącą gwiazdą i ma szansę stać się nowym, gorącym punktem na mapie Włoch", stwierdzają cytowani przez CNBC eksperci.

Wielu miejsc na świecie nie trzeba reklamować - miasta takie jak Nowy Jork, Paryż, Tokio czy Wenecja co roku odwiedzane są przez dziesiątki milionów turystów. "Ale jest też wiele miast, które nie mają równie dużego uznania, a też są warte odwiedzenia", ocenia dziennikarz CNBC w artykule opublikowanym w piątek. "Niedoceniane miasta mają swoje zalety - często mogą być mniej zatłoczone, przystępniejsze cenowo, a przy tym równie interesujące", podkreślono.

W związku z tym dziennikarz CNBC postanowił spytać 175 ekspertów - podróżników, przedstawicieli biur podróży i blogerów podróżniczych - o najbardziej niedoceniane ich zdaniem turystycznie miasto na świecie. Najwięcej wskazań, dość nieoczekiwanie, uzyskało jedno z największych miast Włoch - Bolonia. - Bolonia jest wschodzącą gwiazdą i ma szansę stać się nowym gorącym punktem na mapie Włoch - ocenia Tom Marchant, założyciel biura podróży Black Tomato.

ZOBACZ TEŻ: Brytyjski "Guardian" o "10 genialnych rzeczach, które można robić w Polsce"

Bolonia - atrakcje

Włochy od lat należą do najpopularniejszych celów podróży turystów z całego świata, Bolonia cieszy się jednak wśród nich zdecydowanie mniejszą popularnością niż Rzym, Mediolan, czy Wenecja. Tymczasem, jak podkreślają eksperci cytowani przez CNBC, Bolonia w niczym im nie ustępuje. Wymieniają również trzy główne powody, dla których uznali ją za najbardziej niedoceniane turystycznie miasto na świecie.

Pierwszym z powodów ma być kuchnia. Bolonia to ojczyzna nie tylko słynnego spaghetti po bolońsku, ale też np. pierożków tortellini. Z powodu swoich kulinarnych tradycji uznawana bywa za "mekkę smakoszy". - (Bolonia) ma prawdopodobnie najlepszą kuchnię w całych Włoszech - ocenia bloger podróżniczy Jeff Miller.

Ponadto, jak wskazują eksperci CNBC, miłośnicy jedzenia znajdą w Bolonii nie tylko restauracje z miejscowymi przysmakami, ale również m.in. targowiska i "pastifici", czyli sklepy z makaronem, a nawet FICO Eataly World, specjalny park rozrywki w całości poświęcony kuchni włoskiej. Co więcej, Bolonia znajduje się w pobliżu Modeny i Parmy, które słyną z produktów takich jak szynka prosciutto Modena i ser Parmigiano Reggiano - kolejnych legend na kulinarnej mapie Włoch.

Spaghetti po bolońsku Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Kupiła trzy domy we Włoszech za 3,30 euro. "Ludzie byli bardzo otwarci, każdy chciał się napić ze mną kawy"

Miasto średniowiecznych wież

Architektura i historia - to zdaniem cytowanych przez CNBC ekspertów - kolejny powód, dla którego warto odwiedzić Bolonię. Miasto znane jest z licznych zabytków, w tym 24 średniowiecznych wież. Do najbardziej znanych zabytków należą dwie krzywe wieże: "Asinella" i "Garisenda". Podróżniczka Ann-Marie Cahill ocenia, że miłośnicy historii powinni zacząć zwiedzanie miasta zwłaszcza od wspinaczki na pierwszą z nich. 

Znakiem rozpoznawczym bolońskiej architektury są też podcienie (arkady) o łącznej długości przekraczającej 60 kilometrów, z czego 38 kilometrów tylko na terenie historycznego centrum. Ich wyjątkowość doceniona została w 2021 roku, kiedy wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najbardziej niedocenianie miasto

Trzeci powód, dla którego eksperci CNBC najczęściej wskazywali akurat Bolonię, to jej dostępność. Jak podkreśla Tom Marchant, miasto można "w całości zwiedzić pieszo", a bilety na komunikację miejską są tańsze niż w większości innych dużych miast Włoch. Z Bolonii łatwo też dotrzeć do innych bardzo popularnych kierunków turystycznych: jest oddalona o nieco ponad 100 kilometrów od Florencji, 150 kilometrów od Wenecji i 200 kilometrów od Mediolanu. Do Bolonii nietrudno przy tym dostać się samolotem - bezpośrednie loty do niej odbywają się z kilku miast w Polsce.

Bolonia, historyczne centrumShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Gdzie znajdziemy najlepszą lokalną kuchnię? W rankingu trzy miasta z Polski 

Autor:wac//mm

Źródło: CNBC, ISTAT, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości