Zestawienie 100 najlepszych miast do odkrywania lokalnej kuchni opublikował portal kulinarny Taste Atlas. Na podium znalazły się dwa miasta z Włoch i jedno z Ameryki Południowej, miejsce w rankingu znalazły jednak również trzy miasta z Polski.
Zestawienie opublikowane zostało 8 maja. Pierwsze miejsce w przygotowanym przez Taste Atlas rankingu zajęła znana z kanapek Lampredotto, deseru Zuccotto i koktajlu Negroni - Florencja. Tuż za nią uplasowało się kolejne włoskie miasto - Rzym - w którym spróbować można nie tylko słynnej pizzy na cienkim i kruchym cieście, ale i także słynnego spaghetti carbonara czy makaronu cacio e pepe ( z serem i pieprzem - red.). Na podium znalazła się także stolica Peru Lima, gdzie warto spróbować sprzedawanych na ulicy Salchipapas i słodkich Picarones.
Najlepsze miasta do odkrywania lokalnej kuchni
W pierwszej dziesiątce rankingu 100 najlepszych miast do odkrywania lokalnej kuchni tuż za podium znalazły się: Neapol, Hongkong, Meksyk, Nowy Jork, Paryż, Tokio oraz Mediolan. Zdaniem redaktorów z Taste Atlas warto spróbować w nich kolejno: neapolitańskiej pizzy, przekąsek Dim Sum, enchilad Suizas, kanapek pastrami, gotowanych ślimaków, sushi Nigiri oraz risotto alla milanese. Na miejscach 11-20 uplasowały się: Wenecja, Lizbona, Sao Paulo, Dżakarta, Buenos Aires, Nowe Delhi, Praga, Los Angeles, Kioto oraz Stambuł.
"To nie są miasta z największą ilością gwiazdek Michelin ani miasta z najbardziej znanymi szefami kuchni. Nie są to też dania czy restauracje, które zapewnią ci największą ilość polubień na Instagramie" - zaznacza w mediach społecznościowych Taste Altas, podkreślając, że ranking przedstawia miejscowości najbardziej sprzyjające poznawaniu lokalnych specjałów.
Lokalna kuchnia w polskich miastach
W rankingu 100 najlepszych miast do spróbowania lokalnej kuchni nie zabrakło także polskich akcentów. Na liście umieszczono trzy miasta z kraju nad Wisłą: Kraków, Warszawę i Poznań. Zajęły odpowiednio 81., 92. i 95. miejsce. Taste Atlas docenił je za odpowiednio krakowskie obwarzanki, warszawską wuzetkę oraz poznańskie pierogi.
O tym, jaką kolejność zajęły w zestawieniu poszczególne miasta, zadecydowała kombinacja trzech średnich zweryfikowanych ocen wystawianych przez internautów: średniej ocen najlepszych dań lokalnych i regionalnych serwowanych w danym mieście, średniej ocen podawanych w nich potraw narodowych, a także średniej wystawionych w Google ocen znajdujących się tam najlepszych restauracji.
Taste Atlas specjalizuje się w tworzeniu kulinarnych rankingów oraz przewodników po kuchniach z całego świata. Jak jednak podkreślono na jego łamach, "rankingi Taste Atlas nie powinny być postrzegane jako ostateczna ocena dotycząca jedzenia. Ich celem jest promocja doskonałego, lokalnego jedzenia, zaszczepianie dumy z tradycyjnych potraw oraz wzbudzanie ciekawości daniami, których jeszcze się nie miało okazji spróbować".
Źródło: Taste Atlas, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock