21 niedocenianych miejsc w Europie według CNN. Wśród nich jest jedno z Polski

Źródło:
CNN
Puszcza Białowieska
Puszcza BiałowieskaTVN24
wideo 2/3
Puszcza BiałowieskaTVN24

Miasta takie jak Paryż czy Barcelona przepełnione są turystami, ale w Europie jest wiele innych pięknych, a jednak niedocenianych miejsc - zauważa CNN. Wśród nich jest jedna z polskich atrakcji turystycznych.

"Bez względu na to, czy chcesz odwiedzić historyczne, zapomniane miasta, czy dzikie pasma górskie, gdzie dociera niewielu turystów, te 21 niedocenianych europejskich kierunków na pewno zachęci cię do wędrówki" - wskazuje CNN. Na liście miejsc znajdują się między innymi góry w Rumunii, jezioro w Finlandii czy niektóre europejskie miasta. W Polsce wyróżniono Białowieski Park Narodowy.

Puszcza Białowieska na liście CNN

Turyści przybywający do Polski kierują się zazwyczaj do Warszawy czy Krakowa, tymczasem "na wschodzie kraju Białowieski Park Narodowy czeka na to, aby go odkryć" - zachęca CNN. Park został utworzony w 1932 roku. Jest częścią Puszczy Białowieskiej, która w 1979 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To jeden z niewielu obszarów w Europie, w którym zachowały się lasy naturalne, czyli środowisko nietknięte przez człowieka. Puszcza Białowieska jest też największym na kontynencie siedliskiem żubrów - w Polsce żyje ich 2429 (dane za 2022 r. według Księgi Rodowodowej Żubrów - red.). "Dla miłośników natury to szansa na ucieczkę, której nie wolno przegapić" - pisze amerykański portal.

Żubry w BiałowieżyShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze miasta do pracy zdalnej. Pod uwagę wzięto komfort pracy, koszty i jakość życia

Najbardziej niedoceniane miejsca w Europie

Na pozostałych miejscach wyróżnionych przez CNN znalazły się:

Norwich, Anglia. To miejscowość, w której znajduje się "pub na każdy dzień roku i kościół na każdą niedzielę". Miejska katedra została zbudowana w 1096 roku i jest jedną z najbardziej spektakularnych w Anglii, a pub znajdujący się tuż obok zaczął serwować piwo już w 1249 roku. "Średniowieczna architektura centrum miasta daje temu miejscu prawdziwie magiczną atmosferę" - zauważa CNN. 

North Uist, Szkocja. Ta znajdująca się u zachodnich wybrzeży Szkocji wyspa jest największym miejscem lęgowym wielu zwierząt w Europie, na przykład fok. Każdego roku rodzi się tam około 9 tys. młodych. Warto zobaczyć też kamienny krąg Pobull Fhinn i liczący 5 tys. lat grobowiec Barpa Langass.  

Jeziora Inari i Nellim, Finlandia. Znajdują się na północy kraju, czyli w miejscu znanym z tego, że można zobaczyć tam zorzę polarną. To część Laponii, będąca domem dla rdzennych Samów. Jeziora otoczone są dziką przyrodą, co sprawia, że to idealne miejsce do spływów kajakowych, biwakowania i pływania. Obszar ten jest wyjątkowo piękny jesienią, ze względu na mnogość kolorów. 

Inari, FinlandiaShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Praca zdalna sposobem na przetrwanie. Lapońska prowincja szuka mieszkańców

Region Midland w Irlandii. Choć zachodnie wybrzeże kraju słusznie doceniane jest za swoje piękno, z dala od tego miejsca prezentuje się równie wspaniały krajobraz, bardziej cichy i niedoceniany, rzadko odwiedzany przez turystów. Region Midland rozciąga się na szerokość hrabstw Longford, Offaly, Westmeath i Laois. Odkryć można tam jeziora, rozległe tereny bagienne pełne ptaków czy ruiny klasztoru w Clonmacnoise, zbudowanego w 544 roku. 

Orange, Francja. W tym znajdującym się na północ od Awinionu mieście stoi świetnie zachowany rzymski teatr, zbudowany w I wieku naszej ery. Nadal odbywają się w nim festiwale, a turyści mogą zwiedzać budowlę, z której rozciąga się wspaniały widok na miasto. 

Bazylea, Szwajcaria. Miasto znajduje się nad rzeką Ren. Jak wskazuje CNN, latem można w niej popływać, a oprócz tego znajduje się tam wiele miejsc do opalania i kawiarni, co sprawia, że na takich "leniwych aktywnościach" można miło spędzić cały dzień.

Antwerpia, Belgia. Choć więcej uwagi zazwyczaj przyciąga Bruksela, Antwerpia również ma wiele do zaoferowania. W XV i XVI wieku był to jeden z najważniejszych punktów handlowych w Europie, a dziś pozostaje w centrum światowego handlu diamentami. Znajdująca się tam Katedra Najświętszej Marii Panny, zbudowana w 1521 roku, kryje wiele dzieł sztuki, np. Rubensa. 

AntwerpiaWikipedia

ZOBACZ TEŻ: Latanie staje się coraz droższe. "Ceny nie spadną już do poziomu sprzed kryzysu"

Wiesbaden, Niemcy. To miasto uzdrowiskowe znajduje się w środkowej części kraju, mieści 26 ośrodków termalnych. Ale walory zdrowotne nie są jedynym powodem, dla którego warto odwiedzić Wiesbaden. Miejscowość znana jest też z wytwarzania wina musującego o nazwie sekt, które wielu koneserów uważa za tak samo dobre jak szampan. 

Picos de Europa, Hiszpania. To pasmo górskie na północy kraju gwarantuje jedne z najpiękniejszych hiszpańskich krajobrazów. Na trzydziestu szlakach turystycznych czasem można spotkać wilki iberyjskie i niedźwiedzie brunatne. To też jedyny w Hiszpanii rezerwat przyrody zamieszkany przez ludzi. Znajduje się tam jedenaście wiosek. 

Góry Zachodniorumuńskie, Rumunia. To jedne z najmniej dotkniętych przez człowieka obszarów dzikiej przyrody w Europie. Góry Zachodniorumuńskie są domem dla dużej liczby niedźwiedzi brunatnych i wilków, a choć wydają się znajdować z dala od szlaków turystycznych, są położone w pobliżu miasta Kluż-Napoka. Turyści bardziej żądni przygód mogą udać się na jeden ze szlaków wspinaczkowych, oferujących wspaniałe widoki. 

Zagori, Grecja. Nazwa tego miejsca oznacza "miejsce za górami". To dzikie, nieodkryte przez człowieka miejsce w północno-zachodniej części kraju. Obfituje w bujne lasy, można tam spotkać m.in. kozy górskie. Według CNN to także idealne miejsce do zwiedzania samochodem - jest tam wiele malowniczych wiosek i starożytnych mostów.

Sardynia, Włochy. Wizyta we Włoszech często wiąże się ze smakowaniem lokalnej kuchni, a według CNN jest to szczególnie prawdziwe na Sardynii, która łączy kulturę włoską ze smakami katalońskimi, północnoafrykańskimi i francuskimi. Warto spróbować tam owoców morza, ale i maialino arrosto, czyli pieczonego prosiaka, zupy panada przyrządzanej z czerstwego chleba czy makaronu molloreddus.

SardyniaShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Zagraniczne wakacje Polaków. Mocny lider zestawienia

Rotterdam, Holandia. Zazwyczaj w centrum uwagi pozostaje Amsterdam, ale Rotterdam może być dla niego dobrą alternatywą. To przemysłowe miasto z mnogością wyboru jeśli chodzi o kuchnie świata, od burgerów po tacosy, a także lokalne produkty. 

Kalmar, Szwecja. Historyczne miasto na południowym-wschodzie kraju. Znajduje się tam jeden z najpiękniejszych zamków w całej Skandynawii. To także jedno z lepszych miejsc dla wielbicieli pieszych wędrówek. 200-kilometrowy szlak Kalmarsundsleden można pokonać pieszo lub rowerem.

Patmos, Grecja. To mała wyspa na Morzu Egejskim, należąca do archipelagu Dodekanez. Tam właśnie miała powstać Apokalipsa św. Jana, a pielgrzymi odwiedzają miejsce na wyspie, gdzie św. Jan doznał objawienia. Poza tym warto skorzystać z plaż oraz udać się do lokalnych tawern, serwujących świeże kalmary.

Henne Strand, Dania. Mała miejscowość na zachodzie kraju oferuje piaszczyste wybrzeże, jezioro Filsø, rezerwat przyrody Blaabjerg, ścieżki rowerowe, a także lokalne piekarnie i kawiarnie. To wszystko czyni Henne Strand doskonałym miejscem na wypoczynek. 

Wilno, Litwa. Barokowa architektura miasta jest według CNN jedną z najładniejszych w Europie. W Wilnie znajduje się na przykład katedra pochodząca z XIII wieku. "Można tam poczuć ciepły, przyjazny i energetyczny klimat dzięki tętniącej życiem zbiorowości mieszkających tam studentów", zauważa CNN.

WilnoShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Milion Polaków pojechało tam na wakacje. Nowe dane

Prisztina, Kosowo. Bałkany mają wiele do zaoferowania, od nieodkrytych wysp na wybrzeżu dalmatyńskim do pasm górskich, umożliwiających piesze wędrówki. Stolica Kosowa jest jednak wyjątkowo niedoceniana, twierdzi CNN, a na szczególną uwagę zasługuje tamtejsza kultura kawiarniana. 

Pula, Chorwacja. Na północ od pełnego turystów Dubrownika, na półwyspie Istria, znajduje się miejscowość Pula. Rozciągają się stamtąd wspaniałe widoki na Adriatyk, a na każdym kroku można spotkać starożytne rzymskie ruiny. Lokalna kuchnia ma włoskie korzenie, bo Istria była częścią Włoch do 1947 roku.

Bansko, Bułgaria. Zimowa alternatywa dla francuskich, austriackich czy szwajcarskich Alp. To najbardziej rozległe miejsce do jazdy na nartach w Bułgarii, oferuje też wiele innych atrakcji, dużo tańszych niż w Europie Zachodniej.

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W tej chwili system, moim zdaniem, trzeszczy w szwach, bo pacjentów ostrych jest tak dużo, że po prostu wypełniają całe oddziały - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. W programie odniósł się do rosnącej liczby zachorowań na grypę, hospitalizacji pacjentów oraz szczepień, które zmniejszają ryzyko wystąpienia ostrej postaci choroby.

System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

Źródło:
TVN24

Wilki zaatakowały psa na Kaszubach. Nie w lesie, ale na podwórku. Czworonóg na łańcuchu był bez szans, został zagryziony. Właścicielka zwierzęcia jest przerażona i zszokowana. Opowiada, że z mężem próbowali zareagować, ale atak trwał dwie minuty.

Pomorze: wilki zaatakowały psa na podwórku. Wyciągnęły zwierzę z budy, potem je przydusiły

Źródło:
Fakty TVN

Europoseł i wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman przyznał w "Faktach po Faktach", że był "zdumiony" sobotnim wpisem w mediach społecznościowych ministry Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz i ocenił, że powinna "być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada". Ministra funduszy i polityki regionalnej napisała, że "tylnymi drzwiami obcięto" budżetowe środki na budownictwo społeczne. Zdaniem europosła wybranego z list Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby wpis ministry to "efekt trwającej kampanii wyborczej".

Spór ministrów. "Powinna być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada"

Spór ministrów. "Powinna być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada"

Źródło:
TVN24

Policja zabezpieczyła szczątki balonu, najprawdopodobniej meteorologicznego, który znaleziono w Trękusku w powiecie olsztyńskim. Rzecznik straży pożarnej przekazał, że miał on na sobie oznaczenia napisane cyrylicą. To kolejne takie znalezisko w województwie graniczącym z Rosją.

Szczątki balonu pod Olsztynem. Straż pożarna: z oznaczeniami cyrylicą

Szczątki balonu pod Olsztynem. Straż pożarna: z oznaczeniami cyrylicą

Źródło:
PAP

Członkowie rodzin ofiar zderzenia samolotu American Airlines z helikopterem wojskowym odwiedzili w niedzielę miejsce katastrofy. Zginęło 67 osób.

Członkowie rodzin ofiar na miejscu katastrofy

Członkowie rodzin ofiar na miejscu katastrofy

Źródło:
Reuters, PAP

Donald Trump stwierdził w niedzielę w mediach społecznościowych, że Kanada powinna stać się "ukochanym 51. stanem", dzięki czemu znikną cła, które prezydent Stanów Zjednoczonych nałożył poprzedniego dnia między innymi na to państwo.

Trump pisze o "ukochanym 51. stanie"

Trump pisze o "ukochanym 51. stanie"

Źródło:
PAP

W wyniku pożaru w Gdańsku-Rudnikach spłonął namiot, w którym znajdowały się meleksy. Na miejsce zdarzenia zostało wysłane siedem zastępów straży pożarnej. Czarne kłęby dymu miały być widoczne z odległości paru kilometrów.

Pożar namiotu z meleksami. Czarny dym nad miastem

Pożar namiotu z meleksami. Czarny dym nad miastem

Źródło:
tvn24.pl

Ogromne głazy osunęły się na część autostrady położonej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany został ruch, utworzył się gigantyczny korek. W związku z utrudnieniami ponad 1500 osób, które przebywały w tamtym popularnym wśród narciarzy rejonie, utknęło i trafiło do tymczasowych schronisk. Turyści musieli spędzić w nich minioną noc.

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Źródło:
ENEX, Francebleu

Gwałtowne powodzie, które były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły północną część australijskiego stanu Queensland. Po przejściu żywiołu zginęła co najmniej jedna osoba. Premier stanu przekazał, że od piątku spadło ponad 1000 litrów wody na metr kwadratowy.

To mogą być najgorsze powodzie od 60 lat. Tysiące ewakuowanych

To mogą być najgorsze powodzie od 60 lat. Tysiące ewakuowanych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Policjanci zatrzymali trzy osoby, które mogą mieć związek zabójstwem w gdańskim Brzeźnie. Rano na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało mężczyzny, miał obrażenia głowy. Zatrzymano trzy osoby

Znaleźli ciało mężczyzny, miał obrażenia głowy. Zatrzymano trzy osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24
Kilometr wystarczył, by poczuł się jak mistrz. "Myślałem: muszę przetrwać"

Kilometr wystarczył, by poczuł się jak mistrz. "Myślałem: muszę przetrwać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przemysław Godyla, pracownik poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych odkrył w siedzibie firmy dziesiątki napisów wykonanych przez więźniów. Inskrypcje pokrywają ściany w piwnicach kamienicy przy ul. Matejki 57. Po wojnie mieścił się tam milicyjny areszt, a zamknięci w nim ludzie wyryli na ścianach wstrząsające świadectwo swojej opresji. "Kiedy te ruskie sługusy będą siedzieć? Kiedy skończy się ich panowanie?", "Boże… zbaw Polskę… od oprawców.. czerwonych…" - to tylko niektóre z wydrapanych gwoździami inskrypcji.

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

Źródło:
Aleksander Przybylski

Dla mnie jest to sytuacja bardzo zaskakująca. W tej chwili mamy bardzo dobre oznakowanie - komentował tragiczny wypadek na A2 Andrzej Janicki, były policjant drogówki. Gość TVN24 mówił też, co należy zrobić w podobnej sytuacji, aby uniknąć zderzenia.

Jechał pod prąd autostradą. Doszło do wypadku. "Ewidentny błąd kierującego"

Jechał pod prąd autostradą. Doszło do wypadku. "Ewidentny błąd kierującego"

Źródło:
TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził w niedzielę, że sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa powinna była zaczekać na Zbigniewa Ziobrę. Były minister sprawiedliwości został w piątek doprowadzony przez policję już po tym, jak komisja zamknęła posiedzenie i uchwaliła złożenie wniosku o zatrzymanie Ziobry na 30 dni. Hołownia dodał, że ta "procedura zajmie tygodnie, jeśli nie miesiące".

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

Źródło:
PAP

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Słynny świstak Phil z miasta Punxsutawney w Pensylwanii został wyciągnięty z nory. Gryzoń zobaczył swój cień i się ukrył, co według wierzeń oznacza, że zima ma potrwać jeszcze kolejne sześć tygodni.

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Źródło:
CNN, ENEX

Onkofundacja Alivia przedstawiła dane, z których wynika, że kolejki do specjalistów w onkologii wydłużają się. Lekarze podkreślają, że w przypadku raka kluczowe jest szybkie leczenie. Jednak pacjenci, którzy chcą wiedzieć, czy są chorzy, czekają na diagnozę nawet pół roku. Podobnie jest także w przypadku leczenia nieonkologicznego.

Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę

Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę

Źródło:
Fakty TVN