Najlepsze miasta do pracy zdalnej. Pod uwagę wzięto komfort pracy, koszty i jakość życia

Autor:
wac//mm
Źródło:
Icelandair, CNBC, tvn24.pl
Praca zdalna i zmiany w Kodeksie pracy
Praca zdalna i zmiany w Kodeksie pracyTVN24
wideo 2/5
TVN24Praca zdalna i zmiany w Kodeksie pracy

Amerykańskie Kansas City znalazło się na pierwszym miejscu listy najlepszych miast na świecie do pracy zdalnej. Zestawienie opracowane zostało przez islandzkie linie lotnicze Icelandair, które porównały ponad 150 miast z całego świata. Na szczycie listy zabrakło największych światowych metropolii, znalazły się za to między innymi Kopenhaga, Edynburg i Helsinki.

Ponowne otwarcie granic po pandemii koronawirusa i upowszechnienie się pracy zdalnej spopularyzowały zjawisko "pracujących wakacji" (ang. workcation). Polega ono na wykonywaniu swojej pracy zdalnie przebywając w miejscach odległych od domu, często atrakcyjnych również turystycznie. Taki tryb pracy pozwala na odpoczęcie od swojego otoczenia i zwiedzanie w czasie wolnym, jednocześnie nie wymagając korzystania z urlopu.

Ranking miast do pracy zdalnej

Listę najlepszych miejsc na takie wyjazdy opracowały islandzkie linie lotnicze Icelandair. Oceniły one ponad 150 miast z całego świata wybranych ze względu na swoją wielkość i znaczenie.

Każde z miast oceniano w sumie według 11 parametrów dotyczących poziomu życia (jakość życia, koszty życia, bezpieczeństwo, dostęp do opieki zdrowotnej), komfortu pracy (szybkość Internetu, średni czas pracy, średni czas jazdy komunikacją), czynników środowiskowych (klimat, zanieczyszczenie hałasem i światłem, zanieczyszczenie powietrza) oraz pozycji w ranking najszczęśliwszych miejsc na świecie tworzonym przez Gallup World Poll.

ZOBACZ TEŻ: Finlandia najszczęśliwszym krajem na świecie. Polska na 48. miejscu

Kansas City wygrywa

Najwyższą pozycję w rankingu i miano najlepszego miejsca na świecie do pracy zdalnej ostatecznie zdobyło niespełna półmilionowe Kansas City w amerykańskim stanie Missouri. Miasto znane jest ze swojej sceny jazzowej, muzeum sztuki Nelson-Atkins Museum of Art, stadionu baseballowego Kauffman Stadium, a także posiadania większej liczby fontann niż Rzym.

Panorama Kansas City w stanie MissouriShutterstock

Kolejne miejsca na podium zajęły Wiedeń, stolica Austrii, oraz Wellington, stolica Nowej Zelandii. W pierwsze dziesiątce uplasowały się jeszcze Kopenhaga, Edynburg, Victoria, Perth, Frankfurt nad Menem, Brisbane i Helsinki.

Zabrakło światowych metropolii

Jak zauważa amerykańskie CNBC, populacja większości miast z pierwszej dziesiątki rankingu nie przekracza miliona mieszkańców. Zabrakło na szczycie listy takich metropolii jak Nowy Jork, Los Angeles, Paryż czy Londyn. Zdaniem cytowanego przez stację Gisliego S. Brynjolfssona, dyrektora ds. globalnego marketingu linii Icelandair, jest tak, "ponieważ nie zawsze są one najlepszymi miejscami, jeśli chcesz oderwać się od zgiełku codziennej pracy".

Jak twierdzi, zestawienie najlepszych miejsc do pracy zdalnej ma wpisywać się w trend "slow travel", szczególnie atrakcyjny dla osób planujących wakacje połączone z pracą i wybierających częściej samotne, nieśpieszne podróże. "Slow travel" to według Brynjolfssona nasilający się trend, który "kładzie nacisk na powiązania z lokalnymi ludźmi, biznesem, kulturą, jedzeniem, oraz pozostawianiem po sobie odwiedzanych miejsc w stanie, który umożliwi odwiedzanie ich również w przyszłości".

Kopenhaga znalazła się na 4. miejscu zestawienia IcelandairaShutterstock

Wypalenie zawodowe

Jak zauważa CNBC, praca zdalna na wyjeździe nie zawsze jednak spełnia pokładane w niej oczekiwania. 61 procent Amerykanów, którzy w 2021 roku wybrali się na takie "pracujące wakacje", nie uważało ich za prawdziwe wakacje, wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Expedia. Co więcej, 72 procent takich osób stwierdziło, że czuło się po nich wypalonymi bardziej niż kiedykolwiek.

Dlatego Icelandair zaleca w swoim raporcie szukanie w czasie "pracujących wakacji" równowagi poprzez kontakt z naturą, pozostawanie aktywnym fizycznie i ćwiczenie samoświadomości.

ZOBACZ TEŻ: Wypalenie zawodowe trafiło na listę chorób. Jak się objawia i czy może być podstawą zwolnienia lekarskiego?

Autor:wac//mm

Źródło: Icelandair, CNBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości