Wybrano najlepszą dietę 2023 roku. Od lat wygrywa ta sama

Źródło:
CNN
Dieta śródziemnomorska wspomaga serce i umysł
Dieta śródziemnomorska wspomaga serce i umysłtvn style
wideo 2/6
Dieta śródziemnomorska wspomaga serce i umysłtvn style

Dieta śródziemnomorska już 6. raz z rzędu została uznana najlepszą dietą roku w rankingu diet redakcji amerykańskiego magazynu "US News & World Report". "Można zastosować ją w każdej kuchni, w każdym kraju" - podkreślają autorzy zestawienia.

Magazyn "US News & World Report" co roku przygotowuje zestawienie najlepszych diet w oparciu o kilka czynników. W tym roku 33 ekspertów sprawdziło m.in., jak bardzo prawdopodobna jest utrata wagi na danej diecie, czy obejmuje ona wszystkie grupy żywności, czy łatwo jest jej przestrzegać, czy wymaga spożycia dodatkowych witamin lub suplementów oraz czy potrzebne do niej składniki są dostępne w sklepach.

Biorąc to wszystko pod uwagę, oceniono, że najlepszą dietą na 2023 rok jest dieta śródziemnomorska. Zwyciężyła ona również w kilku innych kategoriach - jest najlepszą dietą dla zdrowia kości i stawów (remis z dietą DASH), najlepszą dietą opartą na roślinach, najlepszą dietą przyjazną rodzinom i bliskim (razem z dietą fleksitariańską i dietą TLC) i najlepszą dietą dla zdrowego odżywiania.

Dieta śródziemnomorska wybrana najzdrowsząShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Orzechy makadamia – gdzie kupić, jakie mają właściwości?

Na czym polega dieta śródziemnomorska?

Dieta śródziemnomorska oparta jest głównie na daniach pochodzenia roślinnego - większość posiłków koncentruje się wokół owoców i warzyw, ale także produktów pełnoziarnistych, nasion, orzechów i oliwie z oliwek. Rzadko je się za to zwykłe masło, cukier, jaja, nabiał, drób czy czerwone mięso. Zalecane są natomiast ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Jak wskazują autorzy zestawienia, wiele badań dowiodło, że dieta śródziemnomorska pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, obniża ryzyko wysokiego cholesterolu, demencji, utraty pamięci, depresji i raka piersi. Oprócz tego pomaga utrzymać zdrowe kości, serce w dobrej kondycji i może wydłużać życie.

Niektórzy eksperci twierdzą, że w przypadku diety śródziemnomorskiej zamiast o diecie powinno się mówić raczej o stylu życia. To bowiem nie tylko jedzenie, ale także spędzanie czasu z bliskimi podczas posiłków i nawiązywanie interakcji. Ważna jest także świadomość tego, co się je, oraz ćwiczenia fizyczne i wszelka aktywność. - Dieta śródziemnomorska to nie tylko potrawy z rejonu Morza Śródziemnego. Podejście śródziemnomorskiego wzorca żywieniowego można zastosować w każdej kuchni w każdym kraju - podkreśla Gretel Schueller, redaktor zarządzająca działem zdrowia w "US News & World Report".

ZOBACZ TEŻ: Nerkowce – kaloryczność i właściwości zdrowotne

Przeanalizowano 24 diety

W tegorocznym rankingu przeanalizowano łącznie 24 różne diety (w poprzednich latach było ich 40). Pięć z dotychczasowo uwzględnianych - wegetariańska, wegańska, nordycka, azjatycka i z niskim indeksem glikemicznym - zostały włączone do innych diet, w tym śródziemnomorskiej, ze względu na to, że każda z nich oparta jest na składnikach roślinnych.

Drugie miejsce w rankingu zajęły ex aequo diety DASH i fleksitariańska (czyli tzw. elastyczny wegetarianizm). Obie są podobne do śródziemnomorskiego sposobu odżywiania się - dążą do ograniczania żywności przetworzonej i zakładają bogate wykorzystanie owoców, warzyw i nasion. Dieta DASH przewiduje też ograniczanie spożycia soli, a we fleksitariańskiej okazjonalnie dozwolone jest jedzenie mięsa. Dieta DASH została uznana też najlepszą dietą dla osób z chorym sercem i cukrzycą.

ZOBACZ TEŻ: Kombucha - co to jest, właściwości, przepis

Najgorsza dieta

Najgorszą dietą została z kolei dieta raw food, która zakłada jedzenie wyłącznie nieprzetworzonej żywności, niegotowanej, bez użycia mikrofali, niemodyfikowanej genetycznie i takiej, do przygotowania której nie były używane żadne nawozy. Autorzy rankingu ocenili, że przez tę ilość wymogów niemal niemożliwe jest trzymanie się tej diety. Poza tym budzi ona obawy co do bezpieczeństwa jej stosowania dla zdrowia. Za równie trudne do przestrzegania uznano popularną dietę keto, która zajęła 20. miejsce oraz kolejno dietę atkins, slimfast i optavię. Zakładają one minimalne spożycie węglowodanów, ale włączanie wysokobiałkowych i wysokotłuszczowych produktów.

Dieta keto została natomiast najlepszą dietą, gwarantującą szybką utratę wagi. Eksperci podkreślają jednak, że jej stosowanie nie jest dobre dla zdrowia. - Te diety są dla kogoś, kto w niedługim czasie ma wesele albo inne wydarzenie. Czy dzięki niej szybko stracisz wagę? Zdecydowanie. Ale czy utrzymasz ją przez kolejne dwa lata? Prawdopodobnie nie - podkreśla Schueller.

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Książę Harry, młodszy syn brytyjskiego króla Karola III, przyznał w rozmowie z telewizją ITV, że jego walka z tabloidami była główną przyczyną zerwania stosunków z resztą rodziny królewskiej. Stwierdził też, że jego wygrana w grudniu zeszłego roku z Mirror Group Newspapers, wydawcą kilku tabloidów, była "monumentalnym zwycięstwem".

Książę Harry o głównej przyczynie zerwania kontaktów z rodziną królewską

Książę Harry o głównej przyczynie zerwania kontaktów z rodziną królewską

Źródło:
BBC

Po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena z wyścigu o Biały Dom wszystko wskazuje na to, że kampania w wyborach prezydenckich w 2024 roku między wiceprezydentką Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem rozpoczyna się bez wyraźnego lidera - donosi stacja CNN, która opublikowała wyniki najnowszego sondażu wyborczego.

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

Źródło:
CNN

42-letnia Polka została skazana przed sądem w Hanowerze na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Kobieta sądzona była w procesie dotyczącym nielegalnego wyścigu samochodowego w Barsinghausen w 2022 roku. W trakcie wyścigu doszło do wypadku, w którym zginęło dwoje dzieci.

Polka skazana na dożywocie w Niemczech

Polka skazana na dożywocie w Niemczech

Źródło:
PAP, Stern

883 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otrzymaliśmy wyraźny sygnał, że Chiny popierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz potwierdzenie, że nie dostarczają Rosji uzbrojenia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wizytę szefa MSZ swego kraju Dmytra Kułeby w Chinach. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

Źródło:
PAP

Płonie Park Narodowy Jasper w Kanadzie. W środę płomienie objęły swoim zasięgiem pobliski kurort, zmuszając mieszkańców i turystów do ewakuacji. Strażacy próbują opanować ogień, zanim dotrze on do krytycznej infrastruktury, w tym rurociągu transportującego produkty naftowe.

Płonie park narodowy i położony w nim kurort

Płonie park narodowy i położony w nim kurort

Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Rosyjski śmigłowiec wojskowy Mi-28 rozbił się w czwartek w obwodzie kałuskim na południowy zachód od Moskwy. Zginęła cała załoga - podała agencja informacyjna Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

Katastrofa rosyjskiego śmigłowca. "Załoga zginęła"

Katastrofa rosyjskiego śmigłowca. "Załoga zginęła"

Źródło:
Reuters

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

- Podwyżka akcyzy wejdzie już w przyszłym roku, ponieważ ekonomiczna dostępność papierosów w Polsce radykalnie wzrosła - poinformował w TVN24 minister finansów Andrzej Domański. - Aspekty zdrowotne są absolutnie priorytetowe. Wiemy, że dostępność papierosów jest bardzo wysoka, bardzo młodzi ludzie również sięgają po wyroby tytoniowe. Chcemy to w pewien sposób ograniczyć - tłumaczył.

"Mamy drugie najtańsze papierosy w Unii". Minister finansów: będą droższe

"Mamy drugie najtańsze papierosy w Unii". Minister finansów: będą droższe

Źródło:
TVN24

Popularny plac zabaw w Ogrodzie Saskim zamknięty. Na zlecenie Zarządu Zieleni wykonawca miał wymienić drewniane palisady otaczające zabawki. Prace wstrzymano, bo wątpliwości urzędników budzi "jakość zastosowanym materiałów" oraz "sposób wykonania prac".

Miał być szybki remont. Są wątpliwości co do "jakości materiałów" i "sposobu wykonania prac"

Miał być szybki remont. Są wątpliwości co do "jakości materiałów" i "sposobu wykonania prac"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

Prezydent USA Joe Biden ocenił w przemówieniu do narodu, że USA są "w punkcie zwrotnym". Powiedział, że planuje spędzić następne sześć miesięcy na wykonywaniu swojej pracy, koncentrując się na obniżeniu kosztów życia rodzin, rozwoju gospodarki, obronie wolności osobistych i praw obywatelskich, od prawa do głosowania po prawo wyboru.

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Źródło:
PAP

Profilaktyka to klucz do zdrowia, a badanie piersi doskonale się z tym łączy. Tym razem to akcja skierowana do młodych, bo ich rak też dotyka. Zaledwie jedna trzecia uprawnionych do bezpłatnych badań kobiet faktycznie z nich korzysta. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

Źródło:
TVN24

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Roman Giertych zapowiada wystąpienie kolejnego sygnalisty na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS. Kampania Kamali Harris bije rekordy pod względem zgromadzonych środków. Premier Izraela Benjamin Netanjahu apelował w amerykańskich Kongresie o powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek, 25 lipca.

Zapowiedź Giertycha, rekord Harris, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Zapowiedź Giertycha, rekord Harris, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Źródło:
PAP, TVN24

W czwartek o godzinie 16 zostanie przedstawiony raport z prac komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych - przekazał były przewodniczący tej komisji, europoseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. Mówił, że złożonych zostanie kilkanaście zawiadomień do prokuratury, które będą dotyczyć między innymi byłego premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dodał, że tym politykom grozi "do 10 lat pozbawienia wolności". W ich kontekście przytoczył dwa artykuły Kodeksu karnego, o których ma być mowa w zawiadomieniach.

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Źródło:
TVP Info, tvn24.pl, PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Do tragicznego zdarzenia doszło na plaży w Dziwnówku. Nie żyje 48-latek, który wszedł do wody mimo czerwonej flagi.

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Senat chce uwzględnić tak zwane prawo Romea i Julii w zmieniającej definicję zgwałcenia nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o relację seksualną między małoletnimi, których wiek jest zbliżony do tak zwanego wieku zgody, czyli do 15 lat. - Sprzeciw musi budzić stworzenie pola dla choćby potencjalnej odpowiedzialności dzieci jak za zbrodnię za czyny związane z wzajemnymi relacjami seksualnymi w wieku zbliżonym do tak zwanego wieku zgody - podkreślała rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Źródło:
PAP

Roman Giertych zapowiada, że "jeżeli nie zdarzy się nic niespodziewanego", to w czwartek na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS wystąpi "kolejny sygnalista". "Wiele już rzeczy o PiS słyszałem, ale ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach" - napisał Giertych na platformie X.

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Źródło:
tvn24.pl

"W pokoju obok" - anglojęzyczny debiut Pedro Almodovara, "Queer" Luki Guadagnino, "Maria" Pablo Larraina, a nade wszystko druga część filmu, który triumfował w Wenecji w 2019 roku - "Joker: Folie à Deux" Todda Phillipsa, znajdą się w Konkursie Głównym zbliżającego się festiwalu filmowego w Wenecji. Na czele jury, w którym zasiada między innymi Agnieszka Holland, stanie francuska gwiazda kina Isabelle Huppert.

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Źródło:
Biennale Cinema 2024, "Variety", "IndieWire", tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl