TVN Meteo | Ciekawostki

Orzechy makadamia – gdzie kupić, jakie mają właściwości?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ms//mro
Źródło:
pzh.gov.pl; fdc.nal.usda.gov
Czym są flawanole?
Czym są flawanole?pixabay.com/Shutterstock
wideo 2/6
pixabay.com/ShutterstockCzym są flawanole?

Orzechy makadamia są smaczne i pełne wartości odżywczych. Doceniane są zarówno same orzechy, jak i pozyskiwany z nich olej, który ma zastosowanie w kuchni i w produkcji kosmetyków. Szereg witamin i minerałów znajdujący się w orzechach makadamia pozytywnie wpływa na zdrowie i urodę, a do tego wzbogaca smak codziennego jadłospisu.

● Orzechy makadamia to pestkowce rosnące na drzewach macadamia, które najliczniej występują w Australii. ● Na rynku są dostępne naturalne orzechy makadamia w łupinach oraz łuskane, a także w postaci solonych i prażonych przekąsek. ● Orzechy makadamia są bardzo kaloryczne, jednak zawierają dużo zdrowych tłuszczów, dlatego ich spożywanie zalecane jest osobom chcącym zdrowo się odżywiać. ● Z orzechów makadamia powstaje także olej, który korzystnie wpływa na wygląd i kondycję skóry. ● Właściciele psów nie powinni dopuścić do spożycia przez swoich pupili orzechów makadamia, gdyż są dla nich śmiertelnie niebezpieczne.

Orzechy makadamia – gdzie rosną?

Orzechy makadamia to owoce drzew makadamia (Macadamia) z rodziny srebrnikowatych, które są roślinami wiecznie zielonymi występującymi dziko w Australii, na Nowej Kaledonii i na Sulawesi. Drzewa makadamia uprawiane są również na Hawajach i w Afryce Południowej, jednak to Australia jest największym producentem orzechów makadamia.

Orzechy makadamia – gdzie kupić?

Orzechy makadamia można kupić zarówno w dobrych sklepach spożywczych, jak i internetowych. Ten rodzaj bakalii jest dostępny w paczkach od 200 gramów do jednego kilograma lub na wagę. Można nabyć orzechy łuskane lub w łupinach, jednak lepszym rozwiązaniem jest zakup tych pierwszych, gdyż nawet najlepszy dziadek do orzechów może nie poradzić sobie z rozłupaniem ich twardej skorupy. Na rynku można znaleźć orzechy makadamia w wersji naturalnej – nieprzetworzonej, a także prażone i solone. Oczywiście najbardziej zdrowe będą naturalne, świeże orzechy, które mają jasny kolor. Orzechy te szybko ciemnieją, dlatego najlepiej przechowywać je w lodowce w calu zachowania na dłużej świeżości i barwy.

Orzechy makadamia – wartości odżywcze

Makadamia to bardzo kaloryczne orzechy, które składają się w znacznej większości z tłuszczów (ponad 75 proc.). 100 gram tych bakalii dostarcza ponad 700 kcal, jednak nie są to niepożądane dla organizmu kalorie, a wręcz działające na niego wzmacniająco. Kaloryczność orzechów makadamia bierze się w dużej mierze ze zdrowych tłuszczów nienasyconych, dlatego ich spożywanie jest zalecane osobom będącym na diecie ketogenicznej, a także bezglutenowej (np. zmagające się z celiakią). Niewielka zawartość węglowodanów (13 gramów w 100 gramach orzechów) sprawia, że orzechy makadamia są znakomitym dodatkiem do każdej diety niskowęglowodanowej, w tym służącej redukcji masy ciała. W 100 gramach orzechów makadamia znajdują się również następujące wartości odżywcze: - błonnik – około 8,5 g, - białko – 8 g, - kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 58 g, - kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 4 g, - fosfor – 190 mg, - magnez – 125 mg, - wapń – 70 mg, - żelazo – 3,5 mg, - cynk – 1,3 mg.

Orzechy makadamia – właściwości

Każdy, kto lubi smak bakalii zakocha się w smaku orzechów makadamia, a do tego zadba o swój układ krwionośny i serce. Orzechy te obniżają stężenie złego cholesterolu we krwi oraz zabezpieczają serce przed chorobą niedokrwienną. Ponadto mają właściwości antyoksydacyjne, czyli zapobiegają uszkodzeniom komórek w organizmie spowodowanych działanie wolnych rodników. Duża dawka minerałów, a także witamin: B1, B2M B3, E i kwasu foliowego zapewnia odpowiednie wzmocnienie układu mięśniowo-szkieletowego oraz wpływa na prawidłową pracę mózgu. Częste spożywanie orzechów makadamia zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, miażdżycę, raka jelita grubego czy choroby serca.

Orzechy makadamia dbają o zdrowie organizmu od wewnątrz, natomiast olej z pestkowców drzewa macadamia wpływa korzystnie na kondycję skóry i poprawia jej wygląd. Zawarte w oleju z orzechów makadamia kwasy mają właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz nadają jej elastyczność. Używanie tego oleju zalecane jest szczególnie osobom, które chcą zregenerować skórę i opóźnić proces starzenia. Olej z orzechów makadamia polecany jest również do pielęgnacji skóry przesuszonej oraz wymagającej odnowy w związku z pojawieniem się blizn i rozstępów, a także zmian wywołanych zbyt długim przebywaniem na słońcu.

Orzechy makadamia – przeciwwskazania

Jak każde orzechy, owoce drzewa macadamia, również mogą wywoływać alergię u osób uczulonych na orzechy. Nie wykryto dotychczas negatywnego wpływu spożycia tych orzechów na organizm kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Dzieci niemające alergii mogą spożywać orzechy makadamia, jednak pod czujnym okiem dorosłych, gdyż istnieje ryzyko zadławienia z uwagi na ich niewielki rozmiar. Najistotniejszym przeciwwskazaniem, głównie dla właścicieli czworonogów, jest to, że orzechy makadamia są niebezpieczne dla psów. Zjedzenie przez psa nawet jednego orzecha makadamia może wywołać zaburzenia chodzenia, gorączkę, wymioty, a nawet doprowadzić do śmierci. Nie wyjaśniono jednak dlaczego orzechy te stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia czworonogów.

ZOBACZ >> Wiek psa - jak liczyć, psie lata na ludzkie, ile żyje pies

Autor:ms//mro

Źródło: pzh.gov.pl; fdc.nal.usda.gov

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości