TVN Meteo | Ciekawostki

Kombucha - co to jest, właściwości, przepis

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Cukier jest bardzo uzależniający, działa jak narkotyk
Cukier jest bardzo uzależniający, działa jak narkotyktvn24
wideo 2/4
tvn24Cukier jest bardzo uzależniający, działa jak narkotyk

Grzybek herbaciany w ostatnich latach zyskuje dużą popularność. Jego przygotowanie jest bardzo proste, ale napój można także bez problemu kupić w sklepach. Odpowiadamy na pytanie - czym jest tajemnicza kombucha i jakie są jej właściwości.

● Kombucha ma lekko kwaśny smak. ● Gotowy napój najlepiej przechowywać w szklanym słoiku lub butelce w lodówce. ● Grzybek herbaciany wygląda jak placek o konsystencji galaretki. Przypomina meduzę.

Kombucha - co to?

Miejscem pochodzenia kombuchy są północno-wschodnie Chiny. Była tam cenionym napojem już około 220 roku przed naszą erą. Nazwa kombucha to połączenie słów „Kombu” (imię lekarza z Korei, który sprowadził ten napój do Japonii w 414 roku naszej ery) i „Cha” (czyli „napój” w języku japońskim). Kombucha na przełomie XIX i XX wieku trafiła do Europy Zachodniej.

Kombucha jest napojem o lekko kwaśnym smaku, który powstaje w wyniku fermentacji słodkiej herbaty przez tak zwane SCOBY (symbiotyczną kulturę drożdży i kwasu octowego). SCOBY nazywany jest zwykle grzybem kombucha lub grzybkiem herbacianym. Grzyb kombucha nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Jest to placek o konsystencji gęstej galaretki, w kolorze od białopomarańczowego do brązowego.

Gotową kombuchę (napój) oraz grzybka można obecnie bez problemu dostać w sklepach internetowych i w sklepach ze zdrową żywnością.

Kombucha - właściwości

Kombucha ma właściwości orzeźwiające, detoksykujące, korzystnie wpływa na działanie jelit - jest polecana przy zaparciach. Wykazuje również właściwości przeciwdrobnoustrojowe, wspomagające układ immunologiczny, stymulujący detoksykację wątroby oraz przeciwutleniające.

Przeciwwskazaniami do picia kombuchy jest ciąża i czas karmienia piersią, a także upośledzony układ odpornościowy czy choroby autoimmunologiczne. Opisane są przypadki, gdzie pojawiały się objawy niepożądane - kwasica mleczanowa, uszkodzenia wątroby czy ostra niewydolność nerek. Były to przypadki sporadyczne i nie było bezpośredniego powiązania ze spożywaniem kombuchy, jednak zalecana jest szczególna ostrożność.

Ile pić dziennie kombuchy? 

Kombucha ma śladową ilość alkoholu. Powstaje on w procesie fermentacji.

Na początku zaleca się niewielką dawkę, około 50 ml dziennie. Można ją pić w małych porcjach na przykład po łyżce trzy razy dziennie.

Grzyb herbaciany - jak wyhodować?

Jak zrobić kombuchę bez startera? Na początek potrzebna jest kombucha. Można ją kupić w sklepach lub podebrać komuś, kto kombuchę wraz z grzybkiem ma już w domu. Butelkę kombuchy przelewa się do słoika, w którym będzie się hodowało grzybka, a z wierzchu słoik przykrywa się gazą. Słoik należy odstawić w dość ciepłe miejsce (około 20-23 stopni Celsjusza). W chłodnym pomieszczeniu cały proces rośnięcia grzybka będzie trwał dłużej. Już po kilku dniach zacznie pojawiać się grzybek, który na początku będzie cienki, a z kolejnymi dniami będzie robił się coraz grubszy. Taki grzybek można wykorzystywać do przygotowania kolejnej kombuchy.

Kombucha - przepis

Jak zrobić kombuchę z wykorzystaniem grzybka i startera? Zarówno grzybek jak i starter, (czyli płyn z poprzedniej produkcji) kupić można bez problemu w sklepach internetowych. Warto też zapytać znajomych, czy ktoś nie ma hodowli. W osobnym dzbanku trzeba zaparzyć herbatę (dwie łyżeczki sypanej, dobrej jakościowo czarnej, zielonej lub białej herbaty na litr płynu) i posłodzić ją - 100 gram cukru na każdy litr płynu. Niektórzy dają mniej cukru - wystarczyć może już 70 gram. Herbatę z cukrem należy porządnie wymieszać, aby cukier całkowicie się rozpuścił. Kiedy herbata z cukrem przestygnie do temperatury pokojowej, przelewa się ją przez sito, żeby pozbyć się fusów i zalewa się grzybka w szklanym słoju. Przed dodaniem grzybka można dolać starter, czyli około 200 ml wywaru z poprzedniej fermentacji.

Później słoik przykryty gazą odstawia się w dość ciepłe miejsce. Nie może na nie padać słońce. Za pierwszym razem warto zaopatrzyć się w papierek lakmusowy i sprawdzać, czy kombucha jest gotowa. A będzie gotowa, gdy Ph napoju będzie w przedziale 2,6 do 3. Po jakimś czasie nauczysz się, jak smakuje kombucha o optymalnym Ph. Za pierwszym razem może być to trudne do określenia. Jeżeli grzybka nie wyjmie się odpowiednio szybko, powstanie zamiast napoju ocet z kombuchy.

Kiedy Ph będzie już odpowiednie, wystarczy wyciągnąć delikatnie grzybek, a cały płyn przecedzić dokładnie przez kilka warstw gazy. Przecedzony napój należy przelać do szklanych butelek i przechowywać w lodówce.

Autor:aw//mro

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości