Kombucha - co to jest, właściwości, przepis

Źródło:
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Cukier jest bardzo uzależniający, działa jak narkotyk
Cukier jest bardzo uzależniający, działa jak narkotyktvn24
wideo 2/4
Cukier jest bardzo uzależniający, działa jak narkotyktvn24

Grzybek herbaciany w ostatnich latach zyskuje dużą popularność. Jego przygotowanie jest bardzo proste, ale napój można także bez problemu kupić w sklepach. Odpowiadamy na pytanie - czym jest tajemnicza kombucha i jakie są jej właściwości.

● Kombucha ma lekko kwaśny smak. ● Gotowy napój najlepiej przechowywać w szklanym słoiku lub butelce w lodówce. ● Grzybek herbaciany wygląda jak placek o konsystencji galaretki. Przypomina meduzę.

Kombucha - co to?

Miejscem pochodzenia kombuchy są północno-wschodnie Chiny. Była tam cenionym napojem już około 220 roku przed naszą erą. Nazwa kombucha to połączenie słów „Kombu” (imię lekarza z Korei, który sprowadził ten napój do Japonii w 414 roku naszej ery) i „Cha” (czyli „napój” w języku japońskim). Kombucha na przełomie XIX i XX wieku trafiła do Europy Zachodniej.

Kombucha jest napojem o lekko kwaśnym smaku, który powstaje w wyniku fermentacji słodkiej herbaty przez tak zwane SCOBY (symbiotyczną kulturę drożdży i kwasu octowego). SCOBY nazywany jest zwykle grzybem kombucha lub grzybkiem herbacianym. Grzyb kombucha nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Jest to placek o konsystencji gęstej galaretki, w kolorze od białopomarańczowego do brązowego.

Gotową kombuchę (napój) oraz grzybka można obecnie bez problemu dostać w sklepach internetowych i w sklepach ze zdrową żywnością.

Kombucha - właściwości

Kombucha ma właściwości orzeźwiające, detoksykujące, korzystnie wpływa na działanie jelit - jest polecana przy zaparciach. Wykazuje również właściwości przeciwdrobnoustrojowe, wspomagające układ immunologiczny, stymulujący detoksykację wątroby oraz przeciwutleniające.

Przeciwwskazaniami do picia kombuchy jest ciąża i czas karmienia piersią, a także upośledzony układ odpornościowy czy choroby autoimmunologiczne. Opisane są przypadki, gdzie pojawiały się objawy niepożądane - kwasica mleczanowa, uszkodzenia wątroby czy ostra niewydolność nerek. Były to przypadki sporadyczne i nie było bezpośredniego powiązania ze spożywaniem kombuchy, jednak zalecana jest szczególna ostrożność.

Ile pić dziennie kombuchy? 

Kombucha ma śladową ilość alkoholu. Powstaje on w procesie fermentacji.

Na początku zaleca się niewielką dawkę, około 50 ml dziennie. Można ją pić w małych porcjach na przykład po łyżce trzy razy dziennie.

Grzyb herbaciany - jak wyhodować?

Jak zrobić kombuchę bez startera? Na początek potrzebna jest kombucha. Można ją kupić w sklepach lub podebrać komuś, kto kombuchę wraz z grzybkiem ma już w domu. Butelkę kombuchy przelewa się do słoika, w którym będzie się hodowało grzybka, a z wierzchu słoik przykrywa się gazą. Słoik należy odstawić w dość ciepłe miejsce (około 20-23 stopni Celsjusza). W chłodnym pomieszczeniu cały proces rośnięcia grzybka będzie trwał dłużej. Już po kilku dniach zacznie pojawiać się grzybek, który na początku będzie cienki, a z kolejnymi dniami będzie robił się coraz grubszy. Taki grzybek można wykorzystywać do przygotowania kolejnej kombuchy.

Kombucha - przepis

Jak zrobić kombuchę z wykorzystaniem grzybka i startera? Zarówno grzybek jak i starter, (czyli płyn z poprzedniej produkcji) kupić można bez problemu w sklepach internetowych. Warto też zapytać znajomych, czy ktoś nie ma hodowli. W osobnym dzbanku trzeba zaparzyć herbatę (dwie łyżeczki sypanej, dobrej jakościowo czarnej, zielonej lub białej herbaty na litr płynu) i posłodzić ją - 100 gram cukru na każdy litr płynu. Niektórzy dają mniej cukru - wystarczyć może już 70 gram. Herbatę z cukrem należy porządnie wymieszać, aby cukier całkowicie się rozpuścił. Kiedy herbata z cukrem przestygnie do temperatury pokojowej, przelewa się ją przez sito, żeby pozbyć się fusów i zalewa się grzybka w szklanym słoju. Przed dodaniem grzybka można dolać starter, czyli około 200 ml wywaru z poprzedniej fermentacji.

Później słoik przykryty gazą odstawia się w dość ciepłe miejsce. Nie może na nie padać słońce. Za pierwszym razem warto zaopatrzyć się w papierek lakmusowy i sprawdzać, czy kombucha jest gotowa. A będzie gotowa, gdy Ph napoju będzie w przedziale 2,6 do 3. Po jakimś czasie nauczysz się, jak smakuje kombucha o optymalnym Ph. Za pierwszym razem może być to trudne do określenia. Jeżeli grzybka nie wyjmie się odpowiednio szybko, powstanie zamiast napoju ocet z kombuchy.

Kiedy Ph będzie już odpowiednie, wystarczy wyciągnąć delikatnie grzybek, a cały płyn przecedzić dokładnie przez kilka warstw gazy. Przecedzony napój należy przelać do szklanych butelek i przechowywać w lodówce.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W czwartek 25.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Porywy sięgają 70 km/h

Gdzie jest burza? Porywy sięgają 70 km/h

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend w części kraju będzie upalny. Miejscami temperatura sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza. Pojawią się też burze z wiatrem sięgającym w porywach do 80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na weekend: czeka nas uderzenie upału

Pogoda na weekend: czeka nas uderzenie upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wciąż ostrzega przed burzami. Alarmy pierwszego stopnia obowiązują we wschodniej części kraju do wieczora. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Filipiński tankowiec zatonął w czwartek u wybrzeży Manili - poinformowały miejscowe władze. Na pokładzie było 1,4 miliona litrów oleju opałowego. Jeśli całość ładunku przedostanie się do wody, może być to największa katastrofa ekologiczna w historii Filipin. Trwają poszukiwania członka załogi statku.

Ryzyko największej katastrofy ekologicznej w historii

Ryzyko największej katastrofy ekologicznej w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Do ponad 250 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które w poniedziałek zeszły w południowej Etiopii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w katastrofie mogło zginąć dwa razy więcej osób. W rejonie trwają akcje poszukiwawcze oraz ewakuacja mieszkańców.

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Źródło:
Reuters, UN OCHA

Tajfun Gaemi przemieszcza się nad Tajwanem, niosąc za sobą burze, gwałtowne wichury i ulewne deszcze. Na wyspie zginęły co najmniej dwie osoby. Z powodu sztormu u wybrzeżu wyspy zatonął statek towarowy pod banderą Tanzanii. Trwa akcja poszukiwawcza załogi.

Gaemi szaleje na Tajwanie. Zatonął statek towarowy

Gaemi szaleje na Tajwanie. Zatonął statek towarowy

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Pogoda na dziś. W czwartek 25.07 na wschodzie zbierze się więcej chmur, z których spadnie deszcz, a lokalnie niewykluczone są burze. Najwyższa temperatura, jakiej się spodziewamy, to 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 25.07. W części kraju może zagrzmieć

Pogoda na dziś - czwartek 25.07. W części kraju może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy w Kalifornii walczą z kolejnym pożarem lasu, który wybuchł w środę w pobliżu miejscowości Chico. W obawie przed zagrożeniem życia lokalne władze ewakuowały mieszkańców.

Pożar opanowany w zaledwie trzech procentach, gaszenie może potrwać kilka dni

Pożar opanowany w zaledwie trzech procentach, gaszenie może potrwać kilka dni

Źródło:
Reuters, fire.ca.gov, San Franciso Chronicles

Waran z Komodo, największa współcześnie żyjąca jaszczurka, posiada cienką warstwę żelaza pokrywającą zęby - wynika z najnowszych badań. Zdaniem naukowców, ta dość nietypowa cecha pozwala mu skutecznie zabijać ofiary i zdobywać pożywienie.

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Źródło:
Nature, phys.org, The Guardian

Płonie Park Narodowy Jasper w Kanadzie. W środę płomienie objęły swoim zasięgiem pobliski kurort, zmuszając mieszkańców i turystów do ewakuacji. Strażacy próbują opanować ogień, zanim dotrze on do krytycznej infrastruktury, w tym rurociągu transportującego produkty naftowe.

Płonie park narodowy i położony w nim kurort

Płonie park narodowy i położony w nim kurort

Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire

Oceany stają się zbyt głośne dla zwierząt. Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazały, że dźwięki emitowane przez źródła antropogeniczne mogą zagłuszać naturalne odgłosy oceanu. Utrudnia to życie m.in. ostrygom, które mają problemy z kierowaniem się w optymalne miejsca do żerowania.

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Źródło:
University of Adelaide, EEA

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się sfotografować planetę, która nie była wcześniej obserwowana z Ziemi. Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba ich oczom ukazała się niezwykła egzoplaneta, sklasyfikowana jako super-Jowisz.

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Źródło:
PAP, mpia, National Geographic

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

W środę przez Polskę przechodziły burze i intensywne opady deszczu. Woda dostała się do przejścia podziemnego na dworcu kolejowym w Gdyni. Ulewy spowodowały podtopienia i zalania także w innych miejscach w kraju.

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowych krajach Europy, ogarniętych 40-stopniowymi upałami, płoną lasy. W środę z powodu dużego pożaru ewakuowano ponad tysiąc turystów z ośrodka wakacyjnego we włoskiej Apulii. W jednej z gmin w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii zagrożone tereny musiały opuścić dziesiątki osób, w tym goście hotelu.

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters

Humbak wyskoczył z wody, spadł na rufę łodzi motorowej i przewrócił ją wraz z załogą - do takiego zdarzenia doszło u wybrzeży amerykańskiego stanu New Hampshire. Całe zajście zostało uchwycone na nagraniu.

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Źródło:
ENEX, BBC, The Post Business Insider

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no