Naukowcy przedstawili nowy żel antykoncepcyjny dla mężczyzn. Łącząc dwa hormony: octan segesteronu i testosteron, hamuje on produkcję nasienia szybciej niż podobne, eksperymentalne, oparte na hormonach metody kontroli urodzeń, przeznaczone dla mężczyzn - wynika z badania klinicznego tego środka.
Wyniki badania zostały zaprezentowane podczas corocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego ENDO 2024 w Bostonie. - Opracowanie bezpiecznej, wysoce skutecznej, niezawodnej i odwracalnej metody antykoncepcji dla mężczyzn jest potrzebą wciąż niezaspokojoną - zaznacza główna autorka badania dr Diana Blithe, szefowa Programu Rozwoju Antykoncepcji w Narodowym Instytucie Zdrowia (NIH). - Chociaż badania wykazały, że niektóre środki hormonalne mogą być skuteczne w tym zastosowaniu, to w większości z nich ograniczeniem jest powolny początek tłumienia spermatogenezy (procesu powstawania i dojrzewania plemników - red.) - dodała ekspertka.
ZOBACZ TEŻ: Niecałe 10 procent aptek przystąpiło do programu w sprawie tabletek "dzień po". "'Plan B' się nie powiódł"
Żel antykoncepcyjny dla mężczyzn - jak działa
Nowy środek wydaje się omijać te problemy. W jego badaniu klinicznym fazy 2b wzięło dział 222 mężczyzn, którzy stosowali żel raz dziennie, wcierając go w okolicę łopatek. Specyfik zawierał 8 mg octanu segesteronu i 74 mg testosteronu. Octan segesteronu jest także składnikiem dopochwowych pierścieni antykoncepcyjnych). Badacze oceniali efektywność środka w hamowaniu produkcji nasienia, wykonując w regularnych odstępach pomiary liczby plemników. Za próg skuteczności antykoncepcji uznali 1 milion lub mniej plemników na 1 mililitr nasienia.
Okazało się, że większość uczestników badania (86 proc.) osiągnęła tę liczbę w okolicach 15. tygodnia eksperymentu, choć już od 8. tygodnia zawartość plemników w nasieniu znacznie spadała. Jak podkreśla autorka badania, wcześniejsze testy dotyczące męskich hormonalnych środków antykoncepcyjnych podawanych w zastrzykach wykazały, że jakiekolwiek efekty zaczynały być widoczne po dziewięciu tygodniach.
ZOBACZ TEŻ: Składnik toreb i butelek przenika do jąder
Nowy żel a funkcje seksualne
Krótszy czas potrzebny do osiągnięcia pożądanego rezultatu może - w jej opinii - zwiększać atrakcyjność tego leku dla potencjalnych użytkowników. Badaczka tłumaczy, że podawanie samego testosteronu także zmniejsza produkcję nasienia, ale dzieje się to wolniej. Dodatek octanu segesteronu skraca ten czas, a do tego obniża dawkę testosteronu potrzebną do stłumienia spermatogenezy.
Co ważne, w codziennym schemacie stosowania nowego żelu poziom męskich hormonów we krwi utrzymuje się w zakresie fizjologicznym, co pozwala na utrzymanie prawidłowych funkcji seksualnych i innych czynności zależnych od androgenów. W kolejnym etapie badań klinicznych żelu nadal potwierdzana będzie jego skuteczność, a do tego bezpieczeństwo stosowania, akceptowalność i odwracalność po zakończeniu leczenia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock