Przechodząc na dietę mężczyźni skuteczniej tracą masę ciała niż kobiety - wynika z analizy australijskich naukowców. Z kolei kobiety szybciej tracą wagę, gdy ich odchudzanie jest wspomagane farmakologicznie. Przyczyny tych różnic pozostają dla badaczy nie do końca jasne, dlatego podkreślają oni konieczność prowadzenia dalszych badań na ten temat.
O wynikach badań australijskich naukowców 20 października poinformował brytyjski "Telegraph". Na łamach czasopisma naukowego "Obesity Research & Clinical Practice" opublikowano wyniki szeroko zakrojonej analizy rezultatów odchudzania się przez kobiety i mężczyzn. Pod uwagę wzięto wyniki wszystkich przeprowadzonych od 1985 roku badań dotyczących rezultatów diety niskowęglowodanowej. Naukowcy z Sydney wybrali tę dietę kierując się jej dużą popularnością.
Mężczyźni chudną szybciej na diecie
Zwrócono uwagę, że bardzo niewiele z przeprowadzonych dotąd badań różnicowało skuteczność utraty wagi ze względu na płeć. "Większość badań wskazywała na brak różnic pomiędzy płciami, ale gdy różnice te były wykrywane, mężczyźni częściej byli wskazywani jako szybciej tracący wagę będąc na diecie niskowęglowodanowej" - wskazano. Szybszą utratę wagi na diecie przez mężczyzn odnotowano w 10 z 11 takich badań, odnotowuje "Telegraph".
Przeprowadzona analiza nie wyjaśnia skąd biorą się te różnice. Według naukowców jedną z możliwości jest to, że mężczyźni rzadziej wykazują chęć do przechodzenia na dietę w ramach badań klinicznych, więc jeśli już się za to zabierają, są bardziej zmotywowani i w efekcie osiągają lepsze rezultaty.
"Mężczyźni zwykle ignorują problem ze swoją wagą do czasu, gdy osiągną wskaźnik masy ciała (BMI), który klasyfikuje ich jako mających poważną nadwagę i wysokie ryzyko rozwinięcia chorób współistniejących. Mężczyźni są często bardziej skupieni na wyznaczanych im przez lekarzy celach" - twierdzi również współautorka badania, prof. Samantha Hocking.
ZOBACZ TEZ: Sylwetkę na lato buduje się wiele miesięcy. Eksperci ostrzegają przed stosowaniem leków i suplementów
Odchudzanie a płeć
Jednocześnie badacze odnotowali także inną różnicę pomiędzy płciami: kobiety szybciej traciły wagę przy wspomaganiu się farmakologicznym. Jak stwierdzono, wśród osób z nadwagą i problemami zdrowotnymi, które przez ponad rok przyjmowały wspomagające redukcję wagi leki zawierający semaglutyd, kobiety traciły średnio 18 procent masy ciała, zaś mężczyźni 13 procent. Bardzo zbliżone wyniki osiągnięto w trzech różnych przeprowadzonych badaniach.
Także to zjawisko nie zostało do końca wyjaśnione. Według cytowanego przez "Telegraph" prof. Johna Wildinga z Uniwersytetu w Liverpoolu może za to odpowiadać fakt, że kobiety są zwykle lżejsze od mężczyzn, więc takie same dawki przyjmowanych leków oddziałują na nie silniej. Zaznaczono jednak, że brakuje badań dotyczących różnic w skuteczności wspieranej farmakologicznie utraty masy ciała przez kobiety i mężczyzn.
ZOBACZ TEŻ: Wybrano najzdrowszą dietę na 2022 rok
Skuteczność odchudzania
Naukowcy zaznaczyli, że przeprowadzona przez nich analiza przede wszystkich wskazuje na konieczność przeprowadzenia dalszych badań, które pomogą jednoznacznie określić wpływ uwarunkowań płciowych na skuteczność różnych sposobów odchudzania.
"Brak różnicowania ze względu na płeć w badaniach nad utratą wagi jest niepokojący, ponieważ istnieje cały szereg zależnych od płci czynników, które wpływają na skuteczność odchudzania. Nasze badanie podkreśla znaczenie badania zmian masy ciała oddzielnie wśród kobiet i mężczyzn" - podkreślili australijscy badacze dodając, że może to pomóc w zwiększeniu skuteczności odchudzania.
ZOBACZ TEŻ: Międzynarodowe badania: dieta bogata w kwasy omega-3 może ochronić przed chorobą Alzheimera
Źródło: Obesity Research & Clinical Practice, Telegraph
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | Bill Branson