Wybrano najzdrowszą dietę na 2022 rok

Autor:
dd
Źródło:
CNN, ncez.pzh.gov.pl
Dieta śródziemnomorska wspomaga serce i umysł
Dieta śródziemnomorska wspomaga serce i umysłtvn style
wideo 2/2
tvn styleDieta śródziemnomorska wspomaga serce i umysł

Dieta śródziemnomorska to najzdrowsza dieta na rok 2022 - wynika z corocznego rankingu diet przygotowywanego przez redakcję amerykańskiego magazynu "U.S. News & World Report". Na kolejnych miejscach znalazły się dieta DASH oraz fleksitariańska.

"U.S. News & World Report" to miesięcznik, który publikuje wiadomości, porady i analizy. Znany jest także z cyklu rankingów dotyczących różnych aspektów życia. Eksperci wyróżniają między innymi najlepsze uczelnie, szpitale, samochody czy stany. Oprócz tego porównują poszczególne diety.

I tak już piąty raz z rzędu w rankingu najlepszych diet wygrywa dieta śródziemnomorska. Tuż za nią znalazły się dieta DASH oraz dieta fleksitariańska, czyli tak zwany elastyczny wegetarianizm. Ranking, przygotowany przez czołowych ekspertów z zakresu żywienia, kontroli wagi, chorób cywilizacyjnych, diabetologii czy kardiologii, opublikowany został we wtorek.

Jak tłumaczą eksperci, wszystkie trzy diety ograniczają lub wykluczają spożywanie żywności przetworzonej. Kładą nacisk na to, aby głównym posiłkiem były owoce, warzywa, soczewica, fasola, pokarmy z ziarna z pełnego przemiału, orzechy czy nasiona.

- Warto zauważyć, że te trzy najlepsze diety - śródziemnomorska, DASH i fleksitariańska - wszystkie razem oferują różnorodność, elastyczność i niewiele, jeśli w ogóle, zasad - przekazała Gretel Schueller, redaktorka zarządzająca działem zdrowia w "U.S. News & World Report", który co roku publikuje ranking najlepszych diet, a także autorka bloga dotyczącego zdrowego trybu życia. - Wszystkie diety, które wygrały, dostarczają odpowiedniej ilości kalorii, skupiają się na warzywach, owocach i produktach z pełnego ziarna, skromnej ilości chudego białka, nabiału i okazjonalnych smakołykach - dodała Schueller.

Tak, byśmy mogli się cieszyć jedzeniem

Jak wybrano najlepsze diety? Panel składający się 27 ekspertów zbadał 40 diet, sprawdzając, czy łatwo jest danej diety przestrzegać, jak prawdopodobna jest utrata wagi, jak stosowana dieta zapobiega chorobom układu krążenia lub cukrzycy oraz to, czy zapewnia kompletność odżywczą.

- Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze diety opierają się na tym, co można jeść, a nie na tym, czego jeść nie można. I właśnie teraz - w tych stresujących czasach pandemii - jest to szczególnie pomocne dla ludzi - powiedziała Schueller. - Chcemy jedzenia, którym możemy się cieszyć, które utrzyma nasze zdrowie, a może nawet wzmocni naszą odporność. Diety znajdujące się w czołówce to właśnie oferują - podsumowała.

Dieta śródziemnomorska wspomaga serce i umysł
Dieta śródziemnomorska wspomaga serce i umysłŚródziemnomorskie spaghetti durum z owocami morzatvn style

To nie dieta. To styl życia

Liczne badania wykazały, że dieta śródziemnomorska może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę i zredukować poziom cholesterolu. Ponadto dieta ta zmniejsza narażenie na demencję, utratę pamięci, depresję i raka piersi. Wykazano też, że wpływa na mocniejsze kości, lepszą kondycję serca i może wydłużyć życie. Dietę śródziemnomorską uznaje się też bardziej za styl odżywiania niż za dietę samą w sobie.

Gotowanie w diecie śródziemnomorskiej ma być proste, a posiłki w większości powinny składać się z owoców i warzyw, pełnych ziaren, fasoli i nasion. W diecie tej zwraca się też uwagę na stosowanie oliwy z oliwek extra vergine. Tłuszcze inne niż oliwa, takie jak masło, spożywa się rzadko, jeśli w ogóle, a cukier tylko na specjalne okazje. Nie smaruje się pieczywa masłem. Czerwonego mięsa spożywa się mało. Zachęca się też do jedzenia ryb bogatych w olej omega-3. A co z jajami, nabiałem i drobiem? Te spożywane są w znacznie mniejszych ilościach, czyli inaczej niż bywa w tradycyjnej, zachodniej diecie.

Dieta śródziemnomorska to nie tylko jedzenie. To także spędzanie czasu z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi podczas posiłków, nawiązywanie interakcji. Podkreśla się też ważność jedzenia świadomego, a także ćwiczenia ruchowe i aktywność fizyczną.

Podstawowe produkty w diecie śródziemnomorskiejShutterstock

Autor:dd

Źródło: CNN, ncez.pzh.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości