Ćwiczenia fizyczne są jedną z najlepszych metod przeciwdziałania wysokiemu ciśnieniu krwi. Nowe badania dowodzą jednak, że najskuteczniejsze nie są w tym ćwiczenia wytrzymałościowe czy gimnastyka, ale łatwe do wykonania niemal wszędzie tak zwane ćwiczenia izometryczne. Co to za ćwiczenia?
Ćwiczenia fizyczne są jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania zbyt wysokiemu ciśnieniu krwi. Zwykle najbardziej polecane w tym celu są ćwiczenia aerobowe lub wytrzymałościowe, takie jak gimnastyka, bieganie czy jazda na rowerze. Nowe badania dowodzą jednak, że najlepszy jest inny rodzaj ćwiczeń, który można łatwo wykonać niemal wszędzie i nie wymaga specjalnych przygotowań.
Ćwiczenia na wysokie ciśnienie
Zespół brytyjskich naukowców opublikował we wtorek wyniki swoich badań w czasopiśmie "British Journal of Sports Medicine". Przeanalizowali oni wnioski z dotychczasowych badań dotyczących wpływu określonych ćwiczeń fizycznych wykonywanych przez minimum dwa tygodnie na skurczowe i rozkurczowe ciśnienie badanych. Przeanalizowano w sumie wyniki 270 badań z udziałem 15 827 uczestników, opublikowanych od początku 1990 roku do lutego 2023 roku.
Wniosek okazał się zaskakujący. Choć skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi okazały się różne rodzaje ćwiczeń, m.in. aerobowe, wytrzymałościowe czy interwałowe, to "porównawczo, najskuteczniejsze pozostają ćwiczenia izometryczne", konkludują naukowcy.
Ćwiczenia izometryczne
Ćwiczenia izometryczne, czy inaczej gimnastyka izometryczna, to jeden z rodzajów ćwiczeń siłowych. Charakteryzuje się tym, że w trakcie treningu powodujemy napinanie się mięśni, ale bez zmiany ich długości. Mówiąc prościej, to ćwiczenia siłowe, w których nie są wykonywane żadne ruchy.
Przykładami takich ćwiczeń jest np. krzesełko, czyli "siedzenie", opierając się plecami o ścianę, deska, znana też jako plank, czyli trwanie w pozycji podpartej jedynie palcami stóp i przedramionami, czy wiszenie trzymając się rękami drążka. Ćwiczenia izometryczne mają przy tym dodatkową zaletę - zwykle nie wymagają żadnych specjalnych przyrządów ani miejsca, wykonywać je można wszędzie i w dowolnym momencie.
Przeciwdziałanie nadciśnieniu
"Ogólnie, ćwiczenia izometryczne są najbardziej efektywne w zmniejszaniu zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi" - stwierdza współautorka badania, dr Jamie O'Driscoll z Canterbury Christ Church University. Ich skuteczność była, jak wynika z badania, o kilkadziesiąt procent wyższa niż pozostałych rodzajów ćwiczeń.
Jak zaznaczyła, te ustalenia powinny zostać wykorzystane do stworzenia nowych rekomendacji w zakresie "przeciwdziałania i leczenia nadciśnienia tętniczego". Naukowcy przyznali zarazem, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, z czego dokładnie wynika tak duża skuteczność ćwiczeń izometrycznych w obniżaniu ciśnienia.
Źródło: British Journal of Sports Medicine, CNN, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock